Malá slovenská firma objavila dieru na trhu. V Bardejove začali vyrábať pikantný kvasinkový ginger ale

  • Na Slovensku je náročné nájsť klasickú anglickú ginger ale, ktorá je preslávená svojou špecifickou pikantnou chuťou
  • Staroanglické recepty rôznych nápojov môžu ľudia ochutnať aj v kaviarňach na Slovensku
  • V Bardejove sa spojili myšlienky remeselného spracovania, kvalitných surovín a chuti priniesť Slovensku nový nápoj
bobees
bobees
  • Na Slovensku je náročné nájsť klasickú anglickú ginger ale, ktorá je preslávená svojou špecifickou pikantnou chuťou
  • Staroanglické recepty rôznych nápojov môžu ľudia ochutnať aj v kaviarňach na Slovensku
  • V Bardejove sa spojili myšlienky remeselného spracovania, kvalitných surovín a chuti priniesť Slovensku nový nápoj

Mnoho Slovákov podľahlo myšlienke si založiť svoj vlastný biznis. Pre niektorých tieto myšlienky zostali iba na papieri, ale tí úspešní ich dokázali zrealizovať tak, že v súčasnosti sú ich produkty dostupné pre každého. 

Sebastián Bobovčák sa zamiloval do chuti tradičných anglických „ginger ale“, ktoré v tom čase na Slovensku chýbali. Ich základnou zložkou je zázvor, ktorý nápoju pridáva špecifickú pikantnú chuť. 

zdroj: bobees

Veľké biznisy začínajú v malých priestoroch

V roku 2013 Sebastián začal pracovať na svojom vlastnom nápoji podobnom ginger ale najprv doma v jeho kuchyni. Vymýšľal mnoho receptov a kombinácií, aby dostal tú správnu chuť, ktorá by podčiarkovala samotný nápoj.

„Naďalej som pokračoval ako domáci alchymista, aby som vytvoril najchutnejší a poctivý domáci zázvorový nápoj,“ poznamenáva Sebastián.

zdroj: bobees

O tri roky neskôr sa mu podarilo recept dotiahnuť do konca vďaka štúdiu výroby tradičného zázvorového nápoja, mnohým pokusom a vytrvalosti. Uvedením Bobees Ginger Ale na slovenský trh mohli Slováci konečne ochutnať poctivé remeselné spracovanie prírodného zázvorového kvaseného nápoja.

Špecifickú arómu a horkastú chuť Bobees zabezpečujú šľachtené kvasnice, ktoré sú určené pre vrchné kvasenie a nachádzajú sa napríklad aj v remeselných pivách.

Zázvor je zaužívaný prírodný liek 

Liečivé účinky zázvoru sa využívajú najmä v tradičnej ázijskej medicíne. Nezameniteľná chuť a vôňa zázvoru pochádza z jeho prírodných olejov, z ktorých je najvýznamnejší je gingerol. Podľa rôznych štúdií má gingerol silné protizápalové účinky, ale môže znižovať aj oxidačný stres, ktorý spôsobuje množstvo chorôb.

Vedci zistili, že zázvor môže znížiť hladinu cukru v krvi, má silné antidiabetické vlastnosti a zlepšuje rôzne rizikové faktory srdcových chorôb u ľudí s cukrovkou 2. typu. Pri užívaní 2 g zázvorového prášku sa týmto ľuďom zlepšili výsledky cukru v krvi. 

zdroj: bobees

Jedinečný nápoj má celosvetové ambície

Nápoj Bobees je slovenský, nealkoholický a 100 % prírodný obohatený o kvasnice, vitamíny a je úplne bez konzervantov. Kvasnice v nápoji obsahujú vitamíny B, D, ale aj mnoho významných enzýmov či bielkovín.

Pred otvorením Bobees je dôležité fľašku mierne pootočiť, aby sa usadený zázvor vo fľaške dostal do celého nápoja. Bez pretočenia by nemal správnu pikantnú chuť. Počas zimných mesiacov sa môže Bobees podávať ako čaj a cez leto v kombinácií s ľadom ako osviežujúca limonáda.

zdroj: bobees

Samotná výroba nápoju je časovo náročná kvôli kvaseniu a pasterizácii. Ako hovorí majiteľ Sebastián Bobovčák: „Nápoj je jedinečný svojho druhu a na svete neexistuje výrobca, ktorý by ho vyrábal okrem nás.“

Postupom času chce portfólio nápojov rozšíriť o viac príchutí, ale vždy budú v kombinácií so zázvorom. 

Dnes si môžu zákazníci kúpiť Bobees v Bille na Bajkalskej ulici v Bratislave, kde prebieha testovací predaj, aby sa následne mohol rozšíriť do všetkých supermarketov Billa alebo ho môžu nájsť v každom Kauflande na Slovensku. Zároveň sú dostupné aj v rôznych podnikoch po celom Slovensku.

Zdroje: National Library of Medicine, PMC, Healthline

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech