Mali byť pýchou, stala sa z nich hanba Slovenska. Spoznaj slávne nedostavané mega projekty

  • Realita je pri týchto stavebných projektoch úplne niekde inde
  • Skrachované budovy ostali napospas osudu
  • Pre niektoré z nich stále existuje nádej
Nedostavané budovy na Slovensku
Skrachovaný športový komplex Seal na ľavej strane a Skelet Yosaria Plaza na pravej, reprefoto: YouTube/Dominik Kováčik- Opustené miesta na Slovensku/Facebook/Opustené Budovy SK-CZ
  • Realita je pri týchto stavebných projektoch úplne niekde inde
  • Skrachované budovy ostali napospas osudu
  • Pre niektoré z nich stále existuje nádej

Zaradiť sa mali medzi unikáty, ale dnes v nich nájdeš len špinu, bordel a tmavé pochmúrne miestnosti. Dôvodom zlyhania boli samé prázdne slová a takmer žiadne činy. Namiesto budov, na ktoré sa mohli s obdivom chodiť pozerať davy ľudí, tak dnes sledujeme, ako sa z nich postupne stávajú ruiny. 

Budovy, o ktorých som sa rozhodol napísať, sú výnimočné – každá skrýva zaujímavý príbeh aj dôvod, prečo sa stala ruinou. Rozdielne príbehy nedostavaných budov majú spoločného menovateľa – často sa ich výstavba začala počas bývalého režimu a rokmi sa na ne zabudlo. Dnes tak okolo nich chodia ľudia, ktorí často netušia, s akým účelom sa budova vôbec začala stavať. 

Bohužiaľ, dlhé roky nikto nejavil záujem o ich rekonštrukciu a spoločnosť sa prizerala, ako chátrajú. Z viacerých tak zostali len ruiny. Okrem zmeny režimu v roku 1989 na tom nesie vinu finančná kríza z roku 2008 a neschopnosť investorov splniť ukončenie rozsiahleho stavebného projektu.

V článku sme sa pozreli na tri ambiciózne projekty, ktorých snahou bolo zvýšiť úroveň života na Slovensku. Pokúsili sme sa tiež zistiť, komu dnes patria a či sú nejaké ambície zmeniť ich na obdivuhodné miesta, ktorými spočiatku chceli byť. 

Neslávne známa „Hirošima“ z Ružinova

Názov: Yosaria Plaza

Druh stavby: Obchodné centrum

Zastavenie výstavby: 2009

Aktuálny stav: Skelet nahradí úplne nový stavebný projekt

Miesto plné neporiadku, špiny a odpadkov, ktoré tam vždy za sebou zabudnú nepozvaní návštevníci. Časť hlavného mesta zasiahla „atómová bomba“ a prezývka Hirošima je od Ružinovčanov úplne pochopiteľná.

Pozerať sa každý deň na ošarpanú, hnijúcu a na oko nie veľmi príťažlivú budovu bez známok života – taká je realita a investori si už vyše dekády podávajú nezrealizovaný megalomanský projekt ako horúci zemiak. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Yosaria, Petr Franta, HN, MiddleCap, YIMBA, Placemania, Reality Trend, TVArchitect, Rezort X-Bionic , Šamorínčan, Zastupiteľstvo Bratislava, MiddleCap, Reality Trend

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá