Maličký koncept Smart Vision EQ je malý, elektrický a slušnejší ako veľa taxikárov

  • Smart Vision EQ je elektrický, príšerne malý a až nechutne pretechnizovaný mestský automobil budúcnosti, na ktorý nemôžeš povedať ani slovo.
smart-vision-eq-fortwo-1
media.daimler.com
  • Smart Vision EQ je elektrický, príšerne malý a až nechutne pretechnizovaný mestský automobil budúcnosti, na ktorý nemôžeš povedať ani slovo.

Pre ľudí zo Smartu pravdepodobne nastal ten čas, keď sa bude treba zamyslieť nad rozsiahlejšou budúcnosťou, už teraz. A budúcnosť si Smart predstavuje, veľmi prekvapivo, elektrickú, zdieľanú a s veľkým množstvom displejov. Dokonca aj v prednom nárazníku.

Smart Vision EQ budeš mať možnosť uvidieť na autosalóne vo Frankfurte. A prečo by si to chcel? Napríklad preto, že je to po dlhej dobe opäť Smart, ktorý je skutočne malý. Alebo kvôli tajomným bočným dverám, ktoré sa javia byť zo skla, no plynulo prechádzajú do karosérie. Ktovie, možno sa aj dozvieš, ako sa do auta dostali ľudia na fotkách.

A možno nie, pretože Vision EQ vie jazdiť aj sám, ako sa na auto budúcnosti sluší a patrí. Príde mu to vhod, pretože slúži primárne ako nástroj car-sharingu car2go, ktorý má celosvetovo už 2,6 milióna zákazníkov. V praxi to znamená, že by si si smartfónom zavolal auto, ktoré pre teba príde a odvezie ťa kamkoľvek, bez reptania, fajčenia v interiéri alebo optimistického taxametra.

No a načo má displej v nárazníku? Vďaka nemu vieš, že prišlo tvoje auto. Nahrádza pri elektromobiloch chýbajúcu masku chladiča a zobrazuje všetky možné intormácie. Ako chodcovi ti povie, že môžeš ísť cez prechod, keď úplne a bezpečne zastaví. Príde k tebe a zdvorilo ťa pozdraví. A nezabudne odzdraviť ani po skončení jazdy.

Maličký koncept Smart Vision EQ je malý, elektrický a slušnejší, ako veľa taxikárov. Zdroj: Smart

Tu ale displejová mánia nekončí, ďalšie nájdeme napríklad na mieste zadných svetlometov. Tie, aj pohon, napádja 30 kWh lítium-iontová batéria. V prípade, že sa auto aktuálne nevyužíva, nájde si samo svoju cestu k nabíjacej stanici, kde načerpá enegiu.

Maličký koncept Smart Vision EQ je malý, elektrický a slušnejší, ako veľa taxikárov. Zdroj: Smart

A s tými dverami som si robil srandu. Otvárajú sa dohora a ako svoju os využívajú zadné koleso. Skutočne tam teda sú. To sa nedá povedať o niektorých, už nepodstatných prvkoch v interiéri, napríklad taký volant by ste tam hľadali márne.

Je to trochu škoda, pretože bez volantu by som sa asi v malom Smarte ukrutne nudil. Akože, nie, že by som nevedel o pár činnostiach, ale to by nemohlo byť dovnútra tak dobre vidieť…

zdroj: media.daimler.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech