Malý elektromobil Honda e odhalil svoje špecifikácie a sériovú podobu

  • Malý, kompaktný a jednoliaty dizajn stvorený pre mestské prostredie
  • Interiér skrýva až 5 displejov a najmodernejšie technológie
  • Dojazd cez 200 km je fajn, ale veľa bude záležať od zatiaľ neoznámenej ceny
hondanews.eu/eu/media/
  • Malý, kompaktný a jednoliaty dizajn stvorený pre mestské prostredie
  • Interiér skrýva až 5 displejov a najmodernejšie technológie
  • Dojazd cez 200 km je fajn, ale veľa bude záležať od zatiaľ neoznámenej ceny

Japonská automobilka Honda len pred pár dňami v tlačovej správe informovala o spustení sériovej výroby svojho malého mestského modelu s elektrickým pohonom s označením Honda e. Prvýkrát sa na grafických renderoch svetu ukázala ešte pred dvoma rokmi, o čom sme ťa informovali v našom článku, no a ako informuje aktuálna tlačová správa, model je pripravený a už o pár dní, 12. septembra, zažije svoj oficiálny debut na autosalóne 2019 vo Frankfurte.

Model e by mal byť prvým krokom k naplneniu odvážneho záväzku spoločnosti, ktorá plánuje do roku 2025 dosiahnuť na európskom trhu úplnú elektrifikáciu predaja svojich automobilov. Ešte pred oficiálnym debutom vo Frankfurte boli zverejnené konkrétne špecifikácie vozidla, ako aj fotografie v sériovej podobe.

zdroj: hondanews.eu/eu/media/

Technické špecifikácie 

O výkon malého autíčka sa postará elektrický motor, ktorý bude k dispozícií v dvoch rôznych výkonnostných prevedeniach. Ten slabší ponúkne výkon 100 kW (136 koní) a silnejšia verzia disponuje výkonom 113 kW (154 koní), oba so slušným krútiaci momentom 315 Nm.

„Batéria s kapacitou 35,5 kWh je jednou z najkompaktnejších vo svojej triede a napriek tomu poskytuje dojazd až 220 km na jedno nabitie, ideálne pre každodenné mestské dochádzanie,“ informuje automobilka. Elektromotor poháňa zadnú nápravu a ponúka zrýchlenie z 0 na 100 km/h za slušných 8 sekúnd a podľa Hondy ponúka vozidlo zábavný zážitok, citlivú odozvu a športový pocit z jazdy.

Ďalšou z vychytávok modelu je rýchlo nabíjanie, ktoré je v svete elektromobilov viac menej samozrejmosťou – dobitie na 80 % kapacity batérie je možné už za 30 minút.

Údaje o výkone, zrýchlení či rýchlosti nabíjania sú internými údajmi automobilky, a tak je potrebné si počkať na reálne testy prvých exemplárov.

zdroj: hondanews.eu/eu/media/

Dizajn & technológie

Dizajn exteriéru ako aj interiéru sa drží výhradne jednoduchosti a použiteľnosti. Už na prvý pohľad nemá vozidlo žiadne výrazne hrany či prvky, ktoré by rušili hladký a jednoliaty tvarový obrys karosérie. Aj z toho dôvodu je vozidlo vybavené výsuvnými kľučkami dverí. Vkusným zvýraznením línií je bočný kamerový systém spätných zrkadiel, ktorý nahradil klasické spätné zrkadlá a prenáša živý obraz na dve šesť-palcové obrazovky vo vozidle a podľa tlačovej správy „kamerová technológia, prvá v kompaktnom segmente, prináša významné výhody z hľadiska štýlu, bezpečnosti, aerodynamiky a zdokonalenia.

Interiér je spracovaný v modernom štýle akejsi kabínky, ktorá ponúka jemné, moderné a na dotyk príjemné materiály. Interiér v sebe ukrýva celkovo až päť obrazoviek prepojených informačno zábavný systémom. Najväčšiu plochu zaberajú spomínané dve 12,3-palcové LCD dotykové obrazovky umiestnené v prístrojovej doske, ktoré slúžia ako primárne displeje pre konektivitu pasažierov s množstvom informačných služieb a aplikácií. Tie sú dostupné bez ohľadu na to, či je auto v pohybe, pripojené k nabíjačke alebo zaparkované.

zdroj: hondanews.eu/eu/media/

Nabitý zoznam vybavenia dopĺňa hlasová aktivácia pripojených služieb a aplikácií vďaka Honda Personal Assistant, intuitívnemu osobnému asistentovi s umelou inteligenciou a kontextovým chápaním, ktorý je podľa tlačovej správy schopný viesť prirodzenú konverzáciu  a umožňuje prístup k širokému rozsahu online služieb. Spúšťacím heslom je „OK Honda“ a vďaka strojovému učeniu si časom vytvorí lepšie vnímanie jednotlivých hlasov. Ďalším z rady moderných prvkov je tzv. digitálny kľúč, ktorý umožňuje vozidlo odomknúť a zamknúť pomocou aplikácie v smartfóne.

Spolu s ohlásením sériovej výroby vozidla bola vo vybraných krajinách (Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko a Nórsko) spustená možnosť rezervácie prostredníctvom prednostnej online objednávky. Ostatné krajiny európskeho trhu ponúkajú pre záujemcov možnosť zaregistrovať si svoj záujem na vnútroštátnych webových stránkach spoločnosti, v našom prípade na honda.sk.

zdroje: hondanews.eu – tlačová správa

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech