Mám rád ten proces, keď vznikajú nové diela, hovorí úspešný Slovák s koreňmi v Grécku

  • Polovičný Grék tvorí v Bratislave výnimočné diela
  • Sú obdivované aj za našimi hranicami
Achilleas Art Glass & Design
Achilleas Sdoukos, Achilleas Art Glass & Design
  • Polovičný Grék tvorí v Bratislave výnimočné diela
  • Sú obdivované aj za našimi hranicami

Achilleas Sdoukos je 37-ročný popredný umelecký sklár. Jeho mama je Slovenka a otec Grék. Od svojho detstva je neustále na cestách medzi strednou Európou a Balkánom. Za sebou má štúdiá na bratislavských umeleckých školách.

Začínal na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru, no absolvoval aj štúdium na Vysokej škole výtvarných umení. Aktuálne sa primárne zameriava na materiál, ktorým je sklo. To následne obohacuje napríklad o drahé kovy.

„Môj ateliér je veľmi širokospektrálne zameraný, čo je veľká výhoda, že sa viem napasovať do každej požiadavky klienta. Aj keď si sklo niekto môže predstaviť možno krehké alebo ťažko spracovateľné, tu je to naopak. Vieme z neho vytvoriť takmer čokoľvek. Sklo sa snažím prepájať aj s rôznymi modernými technológiami, ako je napríklad špeciálna sada sklenených audio reproduktorov. Realizácie robím s rôznymi kombináciami exotického dreva, ónyxov a mramorov,“ prezradil nám Achilleas.

 

Achilleas Art Glass & Design
zdroj: Achilleas Art Glass & Design

V tvorbe využíva najmä prírodné materiály, pri jeho práci tak nechýba ani drevo, kameň či hlina. Výnimočnosť jeho tvorby sa odráža aj na cene. „Mám diela za 1 000 eur a potom klientov, ktorí sú ochotní dať 50-tisíc eur za dielo.“

Chcel priniesť niečo nové

Hlavný impulz na rozbeh vlastnej značky bolo jeho dokončenie štúdia. Tvrdí, že v tej dobe mal už toľko predchádzajúcich mentorov, skúsenosti a know-how, že jednoducho nebolo na čo čakať.

„V priebehu 6. ročníka, keď sa robili obhajoby, diplomovka, som si chystal sklársku dielňu a galériu, kde sa už začalo pracovať naplno. Bola to už taká moja dlhodobá predstava, kde budem smerovať, a chcel som hneď začať realizovať svoje myšlienky a ponúknuť svetu niečo nové.“

Jeho značka je unikátna tým, že sa v nej prepája sklo spolu so sochárskym umením. Ide o diela, ktoré mnohým ľuďom do života prinášajú radosť a emócie. Achilleas pripomína, že každé jedno dielo je originál.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá