Máme najväčšie zásoby pitnej vody na svete. Vieš, kde jej je na Slovensku najviac?

  • Hneď po Rakúsku, ktoré je aktuálnou a dlhodobou svetovou veľmocou
  • Slovensko je známe tým, že pitnou vodou aj splachujeme
  • Dokedy nám naše zdroje vydržia?
danube
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Hneď po Rakúsku, ktoré je aktuálnou a dlhodobou svetovou veľmocou
  • Slovensko je známe tým, že pitnou vodou aj splachujeme
  • Dokedy nám naše zdroje vydržia?

Najväčšou zásobárňou pitnej vody je podzemná voda. Tie má podľa slov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Slovensko dostatočné a netreba sa báť žiadneho vysychania krajiny. Samozrejme, že klimatické zmeny vplývajú na obsah zásob výrazne.

Z iniciatívy geológov vznikajú rôzne projekty, ktoré majú v dlhodobých ale aj krátkodobých cieľoch zabezpečiť zásoby pitnej vody pre rizikové obce, alebo obnoviť zdroje podzemných vôd. Informácie o tom, ako sa podzemné vody správajú, prirodzene sa míňajú ale na druhej strane aj dopĺňajú.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Bohatý ostrov na západe

Žitný ostrov je najväčšou zásobárňou podzemnej vody v strednej Európe ale aj najväčším riečnym ostrovom v Európe. Ak je ohrozená podzemná alebo pitná voda na tomto mieste, môžeme sa právom strachovať. Pod povrchom sa v tejto oblasti neďaleko Bratislavy nachádza asi 10 miliárd kubických metrov kvalitnej pitnej vody, ktorá je znova a znova doplňovaná vodou presakujúcou z riek.

Pobrežie Dunaja má špecifický povrch a tak vznikli riečne uloženiny.

Ich materiál sa skladá zo štrkov, pieskov a hlín. Množstvo podzemnej vody závisí od rozsahu, mocnosti a priepustnosti týchto sedimentov. Uloženiny Dunaja na Žitnom Ostrove juhovýchodne od Bratislavy dosahujú mocnosť 10 – 15 metrov, pri Čilistove vyše 150 m, medzi Čilistovom, Dunajskou Stredou a Gabčíkovom 200 m a vo východnej časti Žitného ostrova len niekoľko metrov, prezrádza portál slovakregion.sk

Toto nerovnomerné rozloženie spôsobuje, že nie sú rovnaké podmienky pre výskyt podzemnej vody. Podzemná voda je väčšinou 200 – 700 metrov pod povrchom, ale v blízkosti Dunaja a Malého Dunaja iba v hĺbke 100 – 150 metrov.

Pamätáš, keď bola označená za strategickú surovinu?

Bývalý premiér chcel vyvážiť pitnú vodu diamantmi. Vtedy zakázal Európskej únii s touto vzácnou surovinou obchodovať a slovenská pitná voda sa začala ochraňovať. V rámci ochrany vlastnej krajiny by asi nebol veľmi dobrý nápad nechať pitnú vodu vyvážať komukoľvek z krajiny do zaraničia. Reagovali aj čelní predstavitelia, environmentalisti ale aj ochranári prírody.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Od roku 2014 sa debatuje o zákonoch na ochranu pitnej vody. A tak sa koncom októbra toho istého roku poslanci zhodli na platnosti novely zákona o zákaze vývozu slovenskej vody zahraničia. 1.decembra nadobudla táto novela platnosť.

Na prvom mieste vo vodných zásobách je stále susedné Rakúsko, ktoré si prvenstvo drží už veľmi dlho.

Slovensko by však podľa štatistík svojou vodou dokázalo napojiť všetkých obyvateľov Senegalu, Zimbabwe, Somálska či Kuby. Práve dve spomenuté africké krajiny sú tými, ktorým pitná voda dlhodobo chýba aj kvôli extrémnemu suchu, ktoré sužuje krajiny počas celého roka.

Prívalové dažde nie sú pre tieto krajiny riešením rovnako, ako ani pre Slovensko. Výraznou zmenou klímy a otepľovaním, ktoré je čím ďalej tým prítomnejšie, sa tieto stávajú bežnou súčasťou aj našich liet. Vysušená zem nespotrebuje vlahu, tá neprejde pôdnou štruktúrou a tým pádom sa podzemné vody neobnovujú prirodzene.

Zdroje: europarl.europa.eu, slovakregion.sk, shmu.sk, vlada.gov.sk, minzp.sk, nasavoda.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá