Máme byť na čo hrdí: Slovenská polícia patrí k najsledovanejším v Európe, vďaka Facebooku odhaľujú zločiny

  • Slováci si stránky polície mimoriadne obľúbili, najmä v roku 2020
  • Vďaka Facebooku sa policajtom dokonca podarilo pohnúť s prípadom starým 19 rokov
polícia facebooku
Facebook/Polícia SR
  • Slováci si stránky polície mimoriadne obľúbili, najmä v roku 2020
  • Vďaka Facebooku sa policajtom dokonca podarilo pohnúť s prípadom starým 19 rokov

Slovenská polícia má byť na čo pyšná. Rok 2020 pre ňu znamenal veľký úspech najmä na sociálnej sieti Facebook. Slováci si jej stránky mimoriadne obľúbili a v roku 2020 sa stránka slovenskej polície stala jednou z najpopulárnejších policajných stránok v Európe. 

Sleduješ na Facebooku stránky Polície SR? Ktorá je tvoja najobľúbenejšia?

Policajný zbor na sociálnych sieťach odpovedal v roku 2020 na viac ako 40-tisíc súkromných správ občanov. Získal tak informácie napríklad o možnej trestnej činnosti osôb, o svedkoch dopravných nehôd či o mieste pobytu hľadaných a nezvestných osôb. Najzávažnejšie informácie prenechávali Národnej kriminálnej agentúre, Úradu hraničnej a cudzineckej polície či Úradu kriminálnej polície. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Sociálne siete Policajného zboru zaznamenali v roku 2020 najvyšší prírastok nových sledovateľov vo svojej takmer štvorročnej histórii. Polícia má desať stránok na Facebooku a jeden účet na Instagrame. Koncom kalendárneho roka celkový počet sledujúcich účtov presiahol hranicu 970-tisíc a stránky zverejnili približne osemtisíc príspevkov.

Facebook oživil 19 rokov starý prípad

Úspechom policajných stránok na sociálnych sieťach je podľa Slivku napríklad vypátranie Henricha Sz. a nezvestnej Silvie Z. – obe osoby vypátrali so značným prispením vianočnej kampane z konca roka 2019 a kampane zameranej na Medzinárodný deň nezvestných detí. Henrich Sz., člen skupiny takáčovcov bol vypátraný po štyroch rokoch, Silvia Z. po 19 rokoch.

ROK 2020 NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH POLICAJNÉHO ZBORU (1.)➡ VIAC AKO 8 000 STATUSOV, 40 000 ZODPOVEDANÝCH SPRÁV A 970 000+…

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Sunday, January 24, 2021

Rekordný nárast sledovateľov zaznamenala polícia v období prvej vlny pandémie. „Po dobu niekoľkých týždňov boli súčasťou spravodajstva stránky v priemere päť statusov denne týkajúcich sa iba pandémie. Najväčší nápor za celý rok zaznamenala stránka dňa 7. apríla ohľadom mimoriadnych kontrol na začiatku veľkonočných sviatkov,“ uviedol Slivka.

V uplynulom roku evidujú dva dni, keď si obsah stránok zobrazilo viac ako jeden milión účtov. V prvom prípade to bol prvý lockdown z marca, v druhom prípade išlo o veľkonočné opatrenia. Počas zvyšku roka dosiahla táto štatistika vo väčšine dní minimálne hranicu 400-tisíc účtov.

Najpopulárnejšia v Európe

Hlavná stránka polície na Facebooku s názvom „Polícia Slovenskej republiky“ počas roka prekročila hranicu 400-tisíc sledovateľov. „Vďaka tomuto úspechu stránka prekonala v počte sledovateľov poľskú políciu, ktorá patrí medzi najsledovanejšie v Európe. V prepočte na počet obyvateľov je „Polícia Slovenskej republiky“ najsledovanejšou stránkou na Facebooku v Európe,“ doplnil Slivka.

Účet policiaslovakia na Instagrame má v súčasnosti približne 220-tisíc odberateľov, čím sa aj tento účet zaradil medzi najsledovanejšie v Európe a v prepočte na počet obyvateľov je hneď druhý za islandskou políciou.

Sedem regionálnych policajných stránok na Facebooku dosiahlo medziročný prírastok najmenej desaťtisíc nových sledovateľov. Najviac ľudí začalo sledovať Krajské riaditeľstvo v Bratislave, a to 30-tisíc. Stránka, ktorá tiež patrí slovenskej polícii, Hoaxy a podvody, má na Facebooku k dnešnému dňu viac ako 93-tisíc fanúšikov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech