Máme si postaviť koridory a pošlú nám plyn. Európe podáva nečakane pomocnú ruku Kazachstan

  • EÚ sa od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu usiluje o odklon od ruských energií
  • Pomôcť jej aktuálne chce Kazachstan
prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev
Wikimedia/US Mission in Geneva, Pexels/ehlers
  • EÚ sa od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu usiluje o odklon od ruských energií
  • Pomôcť jej aktuálne chce Kazachstan

Situáciu sleduje aj prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev. Ten najnovšie sľúbil EÚ dodávky ropy a plynu. „Kazachstan je pripravený využiť svoj uhľovodíkový potenciál na stabilizáciu situácie na svetových a európskych trhoch,“ citovala Tokajeva jeho tlačová služba po telefonáte s predsedom Rady EÚ Charlesom Michelom.

Je presvedčený, že Kazachstan by mohol vytvoriť akúsi nárazníkovú zónu. Tá by kompenzovala nerovnováhu v distribúcii energie medzi Východom, Západom, Severom a Juhom, uviedol.

Tokajev tiež vyzval EÚ, aby rozšírila alternatívne prepravné koridory, a to aj cez Kaspické more. To by podľa jeho slov umožnilo dodávať suroviny do Európy mimo Rusko.

Tokajev zdôraznil, že práve Kazachstan je prvou krajinou strednej Ázie, ktorá podpísala Dohodu o rozšírenom partnerstve a spolupráci s Európskou úniou.

„Tým sa naše vzťahy dostali na novú úroveň,“ povedal. Poukázal tiež na to, že Kazachstan sa zaviazal rozvíjať stabilné vzťahy s Európskou úniou, ktorá je považovaná za najväčšieho obchodného partnera Kazachstanu.

Ako si okrem budovania ropovodov a plynovodov do Európy export predstavuje, správa neinformuje. Treba tiež povedať, že aj keď Tokajev ponúka EÚ plyn a ropu, sám má v súčasnosti „prázdnu špajzu“.

Kazašský prezident už začiatkom leta nariadil svojej vláde, aby zabezpečila zvýšenie domáceho predaja zemného plynu o dve miliardy kubických metrov ročne na úkor exportu. Cieľom malo byť zníženie spotreby uhlia.

Agentúra Reuters informovala, že nebolo jasné, či tento krok ovplyvní dodávky do Číny, hlavného odberateľa kazašského plynu, alebo do Ruska, a kedy presne nadobudne platnosť. Prezident nariadil, že dodatočný predaj musí pochádzať z obrieho ropného a plynového poľa Tengiz, kde ťaží americký Chevron.

Možná strata spojenca

Hovorí sa tiež o tom, že Kazachstan je Rusku čoraz menej naklonený a dokonca sa mu pozdávajú zavedené sankcie. Tokajev navyše už dlho hovorí o tom, že uznanie samozvaných republík na Donbase neprichádza do úvahy. Rusko tak stráca pomerne významného strategického spojenca. Kazachstan nepodporuje ani agresiu Ruska na Ukrajine a sám zvažuje uvalenie sankcií.

Kremeľ tieto informácie odmieta. Hovorca Putina tvrdí, že vzťahy medzi krajinami sú naďalej priateľské, upozornila na to agentúra TASS. Vlády oboch krajín sú v nepretržitom kontakte, tvrdí Dmitrij Peskov.

Príprava na šokové prerušenie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu upozornila, že Európska únia potrebuje vypracovať núdzové plány, aby sa pripravila na úplné odstavenie od ruského plynu v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine. Euroblok podľa nej musí byť pripravený na šokové prerušenia zo strany Moskvy. Informuje Time.

„Teraz sa musíme pripraviť aj na ďalšie prerušenie dodávok plynu a dokonca aj na úplné prerušenie dodávok ruského plynu,“ povedala Von der Leyenová v Európskom parlamente. Tucet členov už zasiahlo zníženie alebo úplné obmedzenie dodávok plynu, keďže sa politická situácia s Moskvou v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zintenzívňuje.

„Je to jasné: Putin naďalej používa energiu ako zbraň. Preto Komisia pracuje na európskom núdzovom pláne. Musíme sa uistiť, že v prípade úplného prerušenia plyn prúdi tam, kde je najviac potrebný. Musíme zabezpečiť európsku solidaritu,“ vyhlásila šéfka EK.

Von der Leyenová pred niekoľkými dňami avizovala, že EÚ tento mesiac vypracuje núdzový plán, ktorého cieľom je pomôcť členským krajinám zbaviť sa ruskej energie. Pohotovostný plán má byť hotový približne v polovici júla. 

Zásoby plynu na Slovensku

V slovenských zásobníkoch plynu by sme mali mať už budúci týždeň dostatok plynu na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu. Po rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

„Všetko nasvedčuje tomu, že 11. júla budem mať tlačovú besedu k energetike. Na nej pravdepodobne oznámim, že v zásobníkoch na Slovensku bude dostatok plynu na celú zimnú vykurovaciu sezónu,“ povedal minister bez ďalších konkrétností.

Podľa dostupných informácií má Slovensko v súčasnosti naplnené podzemné zásobníky plynu prevádzkované spoločnosťami Nafta a Pozagas na 62 %.

Zdroje: Time, Reuters, Twitter/ Kazak Embassy in Brussels

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá