Manažér IKEY vyhodil homofóbneho zamestnanca, teraz mu hrozí väzenie. Vraj porušil náboženské práva

  • Zamestnanec dostal výpoveď potom, ako na intranet spoločnosti zavesil homofóbne príspevky a odmietol ich stiahnuť
  • Poľská prokuratúra obvinila manažéra ľudských zdrojov z porušovania náboženských práv
IKEA LGBT
SITA/AP/Czarek Sokolowski, Matt Rourke
  • Zamestnanec dostal výpoveď potom, ako na intranet spoločnosti zavesil homofóbne príspevky a odmietol ich stiahnuť
  • Poľská prokuratúra obvinila manažéra ľudských zdrojov z porušovania náboženských práv

Švédska firma vyrábajúca cenovo dostupný nábytok je známa svojím priateľskými  LGBTI postojmi. Spoločnosť sa rozhodla isť príkladom a na svojom intranete publikovala dokument podporujúci Medzinárodný deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii a požiadala zamestnancov o solidaritu s LGBTI komunitou. Nastal však pravý opak.  

Úryvky z Biblie hovoriace o vyhladení homosexuálov

Podľa  portálu Notes From Poland jeden zo zamestnancov Krakovskej pobočky Tomasz K. publikoval úryvky z Biblie hovoriace o vyhladení homosexuálov. Konkrétne sa jedná o tretiu knihu Mojžišovu – Leviticus 18, kde sa píše: „S mužom nesmieš obcovať, ako sa obcuje so ženou; bola by to ohavnosť.“ Ak sa ľudia takéhoto činu  dopustia „nech sú vyhladení spomedzi svojho ľudu“.  

Okrem týchto pasáži si Tomasz neodpustil aj pár poznámok.  „Prijatie a podpora homosexuality a iných odchýlok je škandalózne,“ uviedol Tomasz. IKEA požiadala Tomasza aby svoje príspevky stiahol, ten to však odmietol. 

IKEA si za svojím rozhodnutím stojí

Na Tomasza sa sťažovali aj iní zamestnanci obchodu, ktorým bola celá situácia nepríjemná. Spoločnosť sa ho preto rozhodla vyhodiť. O celú vec sa začala zaujímať aj poľská prokuratúra, tá prišla k prekvapujúcemu záveru.

Zamestnanec sa nedopustil ničoho nezákonného, lebo neútočil na konkrétnych ľudí, naopak, manažér ľudských zdrojov sa mal dopustiť porušovania náboženských práv. V súčasnosti sa voči nemu vedie trestné stíhanie a hrozí mu pobyt vo väzení. IKEA si ale za svojím rozhodnutím stojí a manažérovi poskytuje právnu pomoc.

Poľsko je najhoršie miesto pre LGBTI + ľudí v Európe

Organizácia ILGA EUROPE každý rok zverejňuje takzvanú Dúhovú mapu sveta, v ktorej hodnotí situáciu pre LGBTI komunitu v Európe, Blízkom východe a Rusku. 

Tento rok organizácia označila Poľsko za najhoršie miesto v Európe pre život ľudí s odlišnou sexuálnou orientáciou. Poľsko  dosiahlo skoré 16 %, pričom čím viac percent krajina má, tým viac sa v nej rešpektujú ľudské práva a rovnoprávnosť.  Najhoršie z hodnotených krajín dopadol Azerbajdžan (2 %), Turecko (4 %), Arménsko (8%), Rusko (10%), Bielorusko (13 %) a Poľsko (16 %).

Politici, Katolícka cirkev a LGBT free zóny

K eskalácii nenávisti voči LGBTI výrazne prispievajú politici vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a poľská Katolícka cirkev.  Vládni predstavitelia spájali homosexualitu s pedofíliou, socialistickou propagandou a dokonca i s Ruskom.

PiS umožnila vznik takzvaných LGBT free zón, ktoré sa prezentujú ako zóny bez LGBTI propagandy, v skutočnosti je ich zámer obmedzovanie ľudských práv LGBTI komunity. Podľa portálu EURACTIV v týchto zónach žije tretina Poliakov.

Katolícka cirkev ju zas vo svojich kázaniach popisuje ako chorobu. Poľská Katolícka cirkev rovnako ako aj Slovenská výrazne zasahuje do politického diania. V krajinách, ktoré majú odluku cirkvi od štátnu a napriek tomu sú silne veriaci, nedosahuje homofóbia takých rozmerov. Príkladom môže byť katolícke Írsko, ktoré na dúhovej mape získalo 52 %.

Zdroje: Notes From Poland , ILGA-Europe, EURACTIV, Pink News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech