Manipulácia vo vzťahoch, ktorú prehliadame. „Mlčanie môže partner využívať na získanie a udržanie moci“ (PSYCHOLOGIČKA)

  • Mlčanie vo vzťahu je forma manipulácie
  • Dlhodobé mlčanie vie narušiť vzťah
  • Psychologička radí, ako komunikovať otvorene vo vzťahu
Mlčanie ako nástroj manipulácie vo vzťahu
Mlčanie ako nástroj manipulácie vo vzťahu Freepik/freepik, Mgr. Hana Filipová
  • Mlčanie vo vzťahu je forma manipulácie
  • Dlhodobé mlčanie vie narušiť vzťah
  • Psychologička radí, ako komunikovať otvorene vo vzťahu

Mlčanie vo vzťahoch je často vnímané ako neškodná forma vyhnutia sa hádkam, no v skutočnosti môže byť tichá domácnosť oveľa škodlivejšia, než si mnohí uvedomujú. Keď namiesto úprimného rozhovoru nastúpi mlčanie, vzťah sa môže ocitnúť na tenkom ľade.

Mlčanie vo vzťahu môže byť považované za formu manipulácie

V rozhovore psychologička Mgr. Hana Filipová vysvetľuje, prečo ľudia uprednostňujú ticho pred komunikáciou, ako toto správanie ovplyvňuje emocionálne zdravie partnerov a čo s tým robiť. Mlčanie môže byť nástrojom manipulácie, spôsobom, ako si udržať moc, ale aj odrazom nezdravých vzorcov, ktoré si nosíme zo svojich rodín. Otvorená komunikácia je preto vo vzťahoch nenahraditeľná.

Hana Filipová, odborníčka online terapeutickej platformy Hedepy
zdroj: Hana Filipová
  • Prečo ľudia uprednostňujú mlčanie pred otvorenou komunikáciou?
  • Ako môže byť mlčanie formou manipulácie?
  • Čo mlčanie vypovedá o dynamike vzťahu?
  • Ako môže mlčanie viesť ku koncu vzťahu?

Prečo podľa vás ľudia v partnerských vzťahoch často uprednostňujú mlčanie pred otvorenou komunikáciou? Aké obavy alebo motivácie za tým môžu stáť?

Mlčanie je pre mnohých ľudí jednoduchšie, pretože otvorená komunikácia, ktorá by mala byť bezpečná, môže byť náročná. Vyžaduje si to totiž istú zrelosť osobnosti a zručnosti asertívnej komunikácie. Zároveň to môže byť aj strach z hádok, konfliktov obecne a ľudia sa uchyľujú k tomu nechať problém tzv. vyhniť.

Môže byť mlčanie vo vzťahu považované za formu manipulácie alebo nástroj na získanie moci? Ak áno, čo tento prístup vypovedá o dynamike vo vzťahu?

Hovorí sa, že ticho lieči, avšak nemusí to vo vzťahu tak platiť, pretože je možné uvažovať o mlčaní ako o forme manipulácie. Takže z valnej väčšiny je možné považovať mlčanie medzi partnermi za devastujúce. Dynamika môže byť rôzna, často ale potom ide o nestabilný vzťah, ktorý môže jeden z partnerov vnímať ako neistý.

Ako mlčanie ovplyvňuje emocionálne zdravie partnerov, keď sa používa ako nástroj na riešenie konfliktov? Môže to viesť k hlbším psychologickým problémom?

Keď niekto, kto je nám veľmi blízky po všetkých stránkach, používa mlčanie ako nástroj k riešeniu konfliktov, tak emocionálne zdravie v dobrom stave nie je. Dôvodom môže byť to, že sa daný človek cíti manipulovaný, neslobodný v prejave, neistý, frustrovaný. Okrem týchto pocitov to môže mať za následok napríklad to, že tá tzv. nepohoda sa pretaví do úzkostí.

Aké dlhodobé dôsledky môže mať mlčanie na kvalitu vzťahu, najmä ak sa stáva bežnou reakciou na konflikty alebo nesúhlas?

Z dlhodobých dôsledkov môžeme hovoriť o tom, keď sa vďaka mlčaniu, respektíve nekomunikácii vytvorí stena medzi partnermi. V zmysle, že partneri nie sú schopní spolu komunikovať. Prejavom toho môže byť aj to, že jeden z partnerov sa môže pri konfliktnej situácii prestať pozerať na partnera, vyhýba sa očnému kontaktu, odchádza z miestnosti. Takéto správanie potom naozaj nie len že stavia stenu, ale vedie k dezolátnemu vzťahu partnerov.

Aké faktory, ako napríklad výchova alebo skúsenosti z detstva, môžu ovplyvniť, či má človek tendenciu k mlčaniu v konfliktných situáciách?

To, v akom prostredí vyrastáme, má pre nás veľký vplyv. Či už v užšom sociálnom okolí (rodina, starí rodičia a pod.), alebo širšie sociálne okolie (škola, práca, kamaráti…). Zanecháva to v nás nejakú stopu. Máme tzv. výbavu, s ktorou kráčame do vzťahu. Takže logicky, keď dieťa doma vidí, že partneri o probléme nehovoria, ale mlčia, odchádzajú a nerešpektujú sa, tak to berie za normu a vo svojom vzťahu v tomto vzorci pokračuje. Avšak nemusí.

Môže si uvedomovať, že takéto správanie a riešenie konfliktov nie je v poriadku, a bude sa usilovať o to, aby nebolo mlčanie, ale komunikovanie. Zároveň je potrebné povedať, že ak má človek poruchu osobnosti, napríklad s rysmi narcistnej PO, tak mlčanie berie ako manipulatívnu techniku za účelom svojho zisku. Ale to už je na inú diskusiu ohľadom porúch osobnosti.

Ako môže pár rozpoznať, že ich tichá domácnosť už nie je zdravá a začína vážne poškodzovať vzťah? Sú na to nejaké konkrétne signály?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá