Manipulácia, vojna s novinármi či lži: Čo všetko si „vykričali“ Leško a Kaliňák v exkluzívnom DUELI

  • Erik Kaliňák a Marián Leško si vymenili svoje názory
  • Padli poriadne ostré tvrdenia
  • Smeru vraj vyhlásil vojnu mediálny priestor
lesko_kalinak_2
Marián Leško a Erik Kaliňák v Startitupe, Startitup
  • Erik Kaliňák a Marián Leško si vymenili svoje názory
  • Padli poriadne ostré tvrdenia
  • Smeru vraj vyhlásil vojnu mediálny priestor

Dnes sme ti priniesli exkluzívny Startitup DUEL medzi podpredsedom Smeru Erikom Kaliňákom a komentátorom Denníka N Mariánom Leškom. Svoje názory sa rozhodli vymeniť si vo svetle nedávnych udalostí.

Mladý smerák sa totiž pred niekoľkými dňami rozhodol zastaviť novinára večer na ulici a položiť mu otázky ohľadom jeho vyjadrení v rozhovore pre Denník N.

Kaliňák toto stretnutie zdokumentoval a zdieľal video na sociálnych sieťach s tvrdením, že chcel Leška priamo konfrontovať v reakcii na jeho „primitívne lži“. Leško, ktorý v tom čase odchádzal z Divadla P. O. Hviezdoslava po účasti na verejnej debate, na Kaliňákove otázky priamo na mieste nereagoval.

Leško neskôr pre Denník N vysvetlil, že nemal záujem zapojiť sa do diskusie podľa pravidiel, ktoré mu Kaliňák chcel vnútiť. Avšak zdôraznil, že by nebol proti diskusii s Kaliňákom za predpokladu, že by ju moderoval nezávislý moderátor.

„Viem si predstaviť diskusiu s pánom Kaliňákom, ktorú by viedol nestranný moderátor. Mohla by prebehnúť napríklad na portáli typu Startitup, ktorému poskytujú rozhovory aj politici vládnej koalície,“ povedal novinár.

Manipulácia či drobná úprava?

V našom exkluzívnom rozhovore svoje rozhodnutie neodpovedať na Kaliňákove otázky odôvodnil slovami, že keby sa nočnej konfrontácii nevyhne, „nastavil by tak nový štandard“.

Kameňom úrazu bol decembrový rozhovor, v ktorom Leško označil Kaliňáka za „kriminálneho luhára“. Reagoval tak na nahrávku, ktorú v minulosti zhotovil už odsúdený expolicajt Marián Kučerka a ktorú strana Smer využíva ako dôkaz manipulácie s trestnými stíhaniami.

lesko_kalinak_1
zdroj: Startitup

Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru však vydal správu, že „boli zistené znaky charakterizujúce manipuláciu s nahrávkou“.

Dvojica sa tejto téme venovala v diskusii pre Startitup. Kaliňák mladší tvrdí, že manipulácia, o ktorej správa hovorí, bola len „technickou úpravou“. Smer údajne len zvyšoval hlasitosť hlasov na nahrávke a filtroval šum. Leško však oponoval slovami o tom, že medzi dvoma pojmami je zásadný rozdiel.

Diskusia sa zároveň konala v deň 6. výročia vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Erik Kaliňák v tejto súvislosti uviedol, že „vražda sa často zneužíva na politické účely“. Prekvapivo tiež uviedol, že „objednávateľom vraždy nemusel byť Marian Kočner“.

Smer vo vojne

Debata sa neskôr poriadne vyostrila. Kaliňák oznámil, že podá občiansku žalobu na Leška s tvrdením, že v strane Smer sú pripravení na „vojnu, ktorú na nás vyhlásil mediálny priestor“. Komentátor reagoval slovami „nech sa páči“ a uviedol, že dúfa, že prípadné vypočúvanie sa odohrá počas dňa a nie večer.

Leško naďalej obhajoval svoje postavenie a opätovne nazval Kaliňáka „kriminálnym luhárom“. Komentátor tiež kritizoval spôsob, akým strana Smer prezentuje nahrávky na tlačových konferenciách, tvrdiac, že boli zmanipulované alebo využité v nesprávnom kontexte.

V debate sa dvojica dostala aj k tomu, ako Erik Kaliňák obdržal spis odsúdeného expolicajta Kučerku, ako je možné, že z polhodinovej nahrávky Smer využíva len niekoľko sekúnd, či prečo je v súčasnosti najpopulárnejšia strana vo „vojne s novinármi“.

Záznam z celej nezostrihanej debaty si môžeš pozrieť už teraz v rámci nášho PREMIUM obsahu.

Po odomknutí uvidíš:

Celý záznam livestreamu medzi Mariánom Leškom a Erikom Kaliňákom.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá