Manipulovanie s informáciami, mŕtvi demonštranti a hladujúci ľudia. Situácia v Kazachstane je katastrofálna

  • Situácia v krajine sa zmenila zo dňa na deň
  • Vypnutý internet spôsobuje, že médiá nedokážu overiť pravdivosť správ, ktoré z krajiny prichádzajú
  • Hovorí sa o mŕtvych civilistoch, rabovaní a otcovi národa, ktorý utiekol do zahraničia
Kazachstan
TASR/AP Photo/Yan Blagov,TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov
  • Situácia v krajine sa zmenila zo dňa na deň
  • Vypnutý internet spôsobuje, že médiá nedokážu overiť pravdivosť správ, ktoré z krajiny prichádzajú
  • Hovorí sa o mŕtvych civilistoch, rabovaní a otcovi národa, ktorý utiekol do zahraničia

Sú to teroristi vycvičení v zahraniční, zločinci, ktorých treba zlikvidovať. Približne takto zneli slová prezidenta jednej z najväčších krajín na svete Kasym-Žomarta Tokajeva. V televízii vyhlásil, že tí, ktorí sa nevzdajú, budú zastrelení bez varovania. Slepé náboje či varovné výstrely tak majú byť minulosťou.

V akom zahraničí mali byť demonštranti vycvičení, aby rozvrátili najstabilnejší štát v centrálnej Ázii, zatiaľ nie je jasné. Čo však jasné je, že rétorika, ku ktorej sa Tokajev uchyľuje, je blízka nejednému lídrovi, ktorému pred bránami demonštrujú nespokojní občania. Podobný scenár sme mohli vidieť v Bielorusku či Rusku.

Prstom sa začalo ukazovať už aj na USA. Konšpirátori tvrdia, že demonštrácie usporiadali Spojené štáty s cieľom ovládnuť krajiny bohaté na nerastné suroviny. 

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu odmietla, že by mali Spojené štáty niečo spoločné s nepokojmi v Kazachstane.

„Podporujeme výzvy na pokoj, aby sa demonštranti vyjadrili pokojne a aby úrady zachovali zdržanlivosť,“ uviedla Psakiová. Hovorkyňa ďalej dodala, že existuje niekoľko „šialených ruských tvrdení“, ktoré vravia, že nepokoje sú vyvolané Spojenými štátmi, čo Biely dom odmieta ako „absolútne nepravdivé“.

Teórie sú „súčasťou štandardnej ruskej dezinformačnej príručky, ktorú sme videli v posledných rokoch,“ dodala. 

Rusko pravidelne obviňuje Spojené štáty z vyvolania protestov či nepokojov. Najznámejší je prípad masívnych protestov v Rusku po parlamentných voľbách v roku 2011, z ktorých prípravy obvinil Vladimir Putin vtedajšiu ministerku zahraničia USA Hillary Clintonovú.

zdroj: TASR/AP, Vladimir Tretyakov

Prezident mierové rokovanie odmieta

Viacerí zahraničí diplomati vyjadrili „znepokojenie“ nad situáciou v krajine a vyzývajú na mierové riešenie.

„Vyzývame všetky strany – v Kazachstane i v rámci ODKB (Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti) –, aby preukázali umiernenosť a započali dialóg,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian po tom, čo ODKB vo štvrtok rozhodla o vyslaní prvých svojich jednotiek do Kazachstanu. TASR tiež informuje, že zároveň išlo o odpoveď na žiadosť kazašskej vlády s cieľom poskytnúť pomoc pri potlačení narastajúcich nepokojov.

Agentúra tiež píše, že aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken predtým telefonoval kazašskému rezortnému partnerovi Muchtarovi Tleuberdimu a naliehal na pokojné riešenie situácie v krajine, ako aj dodržiavanie slobody médií.

Kazašská vláda však očividne nemá záujem o mierové dohody, rokovania alebo dialóg. Cieľom je silovo potlačiť vzbúrencov, ktorí sú naďalej označovaní ako militantní teroristi. Plán, ako stabilizovať situáciu, je jasný – demonštrantov treba podľa slovníka štátnych predstaviteľov eliminovať a zlikvidovať.

„Zo zahraničia sa ozývajú výzvy na rokovania a mierové riešenie. Sú to nezmysly. Ako môžeme rokovať so zločincami, s vrahmi? Máme dočinenia s ozbrojenými a vycvičenými banditmi… takže ich treba zlikvidovať,“ povedal Tokajev v rámci svojho tretieho verejného prejavu v uplynulom týždni, píše agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na AFP.

zdroj: TASR/Yevgeny Biyatov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, File

Vypnutý internet znemožnil overenie informácií

V súčasnosti sú oficiálne prehlásenia prezidenta v televízii jedným z mála zdrojov, ku ktorému sa svetové média uchyľujú. Informácie prinášajú aj štátne agentúry, ich pravdivosť však médiá nedokážu overiť, keďže v krajine je vypnutý internet a letiská vo veľkých mestách sa zatvorili. Televízie, denníky a rádiá sa tak musia spoľahnúť na zdroje priamo v krajine.

TASR sa odvoláva na štátny kanál Chabar 24, ktorý vo štvrtok informoval, že Kazachstan dočasne obmedzil prístup na internet, „aby zaistil bezpečnosť“.

Vo štvrtok večer bol prístup na internet obnovený, no o dve hodiny neskôr v mestách Nur-Sultan a Alma-Ata opäť vypadol a v Alma-Ate nefungoval ani v piatok ráno. Nedajú sa ani prijímať správy odoslané zo zahraničia prostredníctvom messengerov.

Washington Post tiež informuje, že nefungujú ani obľúbené aplikácie ako Whatsapp či Telegram. Obyvatelia Kazachstanu neodpisujú ani na iných chatovacích platformách.

Oficiálne zdroje tiež hovoria, že v krajine bolo „zlikvidovaných“ 26 občanov, ktorí boli označení za zločincov, pričom 300 malo byť zadržaných. Obete mali byť aj na strane policajtov, k dnešnému dňu ich malo byť 18 mŕtvych a vyše sedem stoviek zranených.

Na interne sa objavujú videá, ktoré ukazujú strieľanie policajtov, avšak nedá sa overiť, či naozaj ide o januárové protesty v Kazachstane alebo o staré zábery z iných protestov či dokonca štátov.

zdroj: TASR/AP Photo/Vladimir Tretyakov

Ľudia, ktorí boli zvyknutí platiť kartou, majú problém

Rádiu Slobodná Európa sa podarilo skontaktovať s miestnymi reportérmi, ktorí situáciu v krajine opisujú ako veľmi chaotickú.

Tumur Ermashev z denníka Currnet Time vo štvrtok povedal, že v Almaty vládne totálna anarchia a nikto nemá situáciu pod kontrolou. Ide o najväčšie mesto v krajine, kde sa konali najmasovejšie protesty.

„Filmovali sme celý deň a nevideli sme jediného policajta, vojaka alebo človeka v uniforme. Nikto v meste neudržiava poriadok,“ povedal v telefonickom rozhovore a dodal, že všetky obchody v meste sú zatvorené. Ľudia si nemôžu kúpiť ani len jedlo.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, IntelliNews, RadioFreeEurope, The Guardian, Washington Post, White House

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie