Manželia, ktorí vymysleli Canvu, sa topia v peniazoch. Sú ukážkou prvotriedneho startupového biznisu

  • Vedel si, že Canva bola spočiatku startupom?
  • Dnes má obrovskú hodnotu
  • Za celosvetovo úspešným projektom stojí tento manželský pár
Untitled design-3
Canva.com | Pexels.com/cottonbro
  • Vedel si, že Canva bola spočiatku startupom?
  • Dnes má obrovskú hodnotu
  • Za celosvetovo úspešným projektom stojí tento manželský pár

Ľudia na celom svete sa delia v podstate len na dve skupiny. Jedna Canvu miluje, zatiaľ čo tá druhá ju z duše nenávidí (sem patria predovšetkým profesionálni grafici). Nech už patríš do ktorejkoľvek, jedno je isté. Manželia, ktorí ju majú na svedomí, celému svetu ukázali, ako sa buduje “učebnicový” startup. 

Našli dieru na trhu a šikovne ju vyplnili

Celý nápad sa zrodil v hlave talentovanej Melanie Perkins. Písal sa rok 2008 a Melanie popri štúdiu na univerzite v austrálskom Perthe aj vyučovala na polovičný úväzok, a to programy na grafický dizajn. Čím ďalej, tým viac ale bola frustrovaná z toho, aké sú tieto programy pre bežného človeka neprehľadné a chaotické. Intuitívne užívateľské prostredie bolo tým posledným prívlastkom, ktorý by sa im dal priradiť. 

V čom ale vidia niektorí len problém, tam vidia iní príležitosť. Príkladom tohto typu zmýšľania bola aj Melanie, ktorá ešte v roku 2018 pre portál Medium povedala: “Chcela som vytvoriť softvér na grafický dizajn, ktorý bude jednoduchý, bude online a ľudia v ňom budú vedieť spolupracovať.”

zdroj: canva.com

Piaty najväčší startup na svete

Melanie ale neostala len pri slovách a pri tom, že niečo chce. Radšej sa do toho skutočne pustila. O fakte, že to bol skvelý nápad, svedčia aj finančné výsledky, ktoré nemôžu nechať chladnými ani tých najväčších odporcov Canvy.

Minulý týždeň totiž bola Canva ohodnotená na neuveriteľných 40 miliárd dolárov. Podľa Bloomberg Billionaires Index to dáva Melanie majetok 5,9 miliardy dolárov (cca 5 milárd eur), a rovnako, teda 5,9 miliardy dolárov, patrí jej spoločníkovi a manželovi zároveň. Tým je Cliff Obrecht, ktorý pri zrode Canvy takisto stál a je jej spoluzakladateľom. 

Tento neuveriteľný výsledok robí z Melanie Perkins najbohatšiu self-made miliardárku pod 40 rokov (aktuálne má 34, jej manžel 35). 

Okrem toho, podľa údajov z CB Insights je Canva aktuálne piatym najväčším startupom na svete. Pred ňou sú len startupy Bytedance (s hodnotou 140 miliárd dolárov), Stripe (s hodnotou 95 miliárd dolárov), SpaceX (s hodnotou 74 miliárd dolárov) a Klarna (s hodnotou 45,6 miliardy dolárov).

Zaujímavosťou je aj to, že v tomto rebríčku sa v TOP 30 najväčších a najprosperujúcejších startupov nenachádza žiaden iný online softvér. 

Prácu s manželom by za nič nevymenila

Niektoré páry si nedokážu ani len predstaviť, že by spolu museli aj pracovať. Melanie a Cliff sú ale presným opakom. Zohraným tímom sú nielen v súkromí, ale aj v práci, a ich výsledky sú toho jasným dôkazom.

Melanie pre portál Medium povedala, že na úspešné podnikanie vo dvojici nemá žiadnu zázračnú formulku, rozhodujúcim faktorom je ale určite komunikácia. Dodáva, že pred založením Canvy s Cliffom veľa cestovali a pracovali spolu na menších projektoch, pustiť sa do niečo väčšieho pre nich preto bolo niečo úplne prirodzené. 

Tiež hovorí, že tak, ako v každom jednom vzťahu, aj u nich niekedy dôjde k napätým situáciám a k tomu, že sa na niečom nezhodnú, no zároveň dodáva, že práve toto považuje za dôležitú hybnú silu celej spoločnosti. Keby mali na všetko rovnaký názor, nikam by sa, predsa, neposunuli.

Používaš Canvu aj ty?

Canva ani zďaleka nekončí, ešte sa len rozbieha

Či už máš nejaký vlastný biznis, spravuješ sociálne siete, alebo si hoci len bežný užívateľ, ak si niekedy zavítal na Canvu, vieš, že možnosti tohto webu sú takmer nekonečné. 

Vďaka tisíckam šablón a možností si tu dokážeš vytvoriť jednoduchšiu grafiku v priebehu niekoľkých minút, no ak tu stráviš zopár hodín, výsledok môže byť naozaj dychberúci. Užívatelia Canvy už vytvorili takmer 7 miliárd návrhov, no Melanie hovorí, že to ani zďaleka nie je koniec, práve naopak.

Výhodou Canvy totiž je, že neustále v nej pribúdajú nejaké nové vylepšenia a manželia sľubujú, že tento trend bude pokračovať. Pre portál Bloomberg sa vyjadrili nasledovne: “Ideme správnym smerom, ale v cieli ešte nie sme.” Evidentne sa teda máme na čo tešiť. 

Zdroje: Medium, Bloomberg, CB Insights, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech