Manželstvo zabíja, ale len mužov. Výsledky štúdie prekvapili vedecký tím

  • So štúdiou začali už v roku 1965, dnes majú výsledky
  • Rozoberali zdravotné dáta tisícok mužov
nešťastný pár
pixabay/takeomeo
  • So štúdiou začali už v roku 1965, dnes majú výsledky
  • Rozoberali zdravotné dáta tisícok mužov

Keď je muž v manželstve nešťastný, predstavuje to preňho podobné zdravotné riziko ako fajčenie. U nespokojných manželov sa zvyšuje pravdepodobnosť mozgovej príhody až o 69 %, informuje The Times of Israel.

Doktor Shahar Lev-Ari niekoľko desiatok rokov zbieral a vyhodnocoval údaje od mužov na univerzite v Tel Aviv. Svoju štúdiu nedávno dokončil. Teraz so svojím vedeckým tímom apeluje na to, aby začali zdravotné orgány viac dbať na šťastie v manželstve a propagovať manželskú terapiu.

Ľudia by tak žili dlhšie, tvrdia hneď na úvod svojej štúdie: „To, čo sme zistili je dosť prekvapivé. Ak je muž v manželstve nešťastný, predstavuje to preňho až smrteľné riziko. Porovnateľné s takým, ktorému sa vystavujú fajčiari či muži, ktorí absolútne necvičia.“

Nešťastný manžel a fajčiar čelia podobnému zdravotnému riziku

Výsledky štúdie zverejnili v akademickom článku, v ktorom hovoria, že manželská výchova by mala byť zaradená do stratégií na podporu zdravia pre bežnú populáciu a dostať by sa k nej mal každý pár.

So štúdiou začali už v roku 1965. Odvtedy sa im podarilo získať zdravotné záznamy od 10 000 mužov. Každého muža, ktorý sa do výskumu zapojil, sa na začiatku pýtali, do akej miery je na stupnici od jedna do štyroch spokojný so svojím manželstvom.

Všetky dáta sme rozobrali a sme si viac než istí, že existuje prepojenie medzi psychickou spokojnosťou v manželstve a fyzickým zdravím človeka. Zistili sme, že stupeň spokojnosti s manželstvom, ktorí účastníci uviedli na začiatku výskumu priamo súvisel s jeho smrťou. Zvýšilo sa najmä riziko mŕtvice.“

Mozgové príhody sú až o 69 % bežnejšie u nespokojných mužov

Doktor vysvetľuje, že u mužov, ktorí neboli so svojím manželstvom spokojní, bola v priemere o 19 % vyššia pravdepodobnosť úmrtia počas trvania výskumu, ako u ich šťastných rovesníkov. Dáta zbierali a vyhodnocovali tridsaťdva rokov.

zničený muž
zdroj: pixabay/geralt

Ďalšie výsledky ukazujú, že smrteľné mozgové príhody boli až o 69 % častejšie u tých, ktorí naznačili, že ich manželstvo nie je úspešné. Vedci v akademickom článku však tvrdia, že sa zvyšuje riziko smrti zo všetkých príčin a malo by sa to začať včas riešiť.

Mali by sme tomuto problému venovať viac pozornosti, aspoň toľko, koľko sa jej venuje kampaniam proti fajčeniu a na pravidelný pohyb, keďže riziko je porovnateľné.“

Zdroj: The Times of Izrael

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK