Marian Kotleba šíri o koronavíruse hoaxy: Všetko máme dopredu napísané, cez vakcínu a čip vás budú kontrolovať

  • Marian Kotleba šíri na Youtube nepravdy, vymyslené teórie a konšpirácie
  • Vo svojom novom videu hovorí aj o zavedení koruny na Slovensku alebo o obnovení slovenskej sebestačnosti
  • Jeho ekonomické teórie alebo iné vymyslené scenáre koronavírusu sa nezakladajú na skutočných faktoch
FOTO TASR – Martin Baumann
FOTO TASR - Martin Baumann
  • Marian Kotleba šíri na Youtube nepravdy, vymyslené teórie a konšpirácie
  • Vo svojom novom videu hovorí aj o zavedení koruny na Slovensku alebo o obnovení slovenskej sebestačnosti
  • Jeho ekonomické teórie alebo iné vymyslené scenáre koronavírusu sa nezakladajú na skutočných faktoch

Predseda slovenskej extrémistickej strany ĽSNS Marian Kotleba sa vyjadril na svojom Youtube kanále k aktuálnej situácií ku koronavírusu. Kotleba je presvedčený, že koronavírus unikol z laboratória a sú na to rozsiahle vedecké dôkazy.

„To, že koronavírus bol umelo vytvorený v laboratóriách je už dnes asi každému jasné. Sú na to rôzne dôkazy,“ tvrdí Kotleba vo videu. O akých dôkazoch predseda strany hovorí nie je jasné a nikde tieto dôkazy alebo štúdie nezverejnil. To, že dodnes prebieha diskusia o bezpečnosti laboratórií v Číne, už Kotleba nespomína.

zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Britské BBC sa pokúšalo nájsť odpovede na otázky súvisiace s pôvodom vírusu a či vôbec môžeme kalkulovať s možnosťou laboratórneho úniku. Záver je jasný. Nikto momentálne s určitosťou nevie, ako to presne bolo a teórií je mnoho. Kotleba tak už v úvode svojho videa dáva podprahovo najavo, že koronavírus mohol byť zámerne vypustený z laboratória.

Ten ďalej kritizuje súčasnú vládu, že po Veľkej noci nezačala svoje nariadenia a obmedzenia uvoľňovať s dôrazom na bezpečnosť starších ľudí. „Dostali sme sa k odpovedi, že s takýmto postupom nemáme tak skoro počítať a že ľudia majú vydržať,“ hovorí.

Uvoľnenie opatrení pre nerizikové skupiny

Kotlebove návrhy sú v rozpore s tvrdeniami Svetovou zdravotníckou organizáciou, ktorá varuje pred bezbrehým otváraním prevádzok.

Príliš skoré rušenie reštriktívnych opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu by mohlo viesť k „smrtiacemu vzkrieseniu“ infekcií, varoval šéf WHO doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Podľa jeho slov by mali byť krajiny obozretné čo sa týka uvoľňovania reštrikcií, hoci viaceré z nich bojujú s ekonomickými dopadmi pandémie. Šéf WHO na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve uviedol, že zaznamenali vítané spomalenie pandémie v niektorých európskych krajinách.

Na názor sme sa pýtali aj odborníka na sociálne siete a dezinformácie Jakuba Godu: „Zaujímave mi to príde z toho pohľadu, že nedávno mal Milan Uhrik status, kde pojednával o tom, či je koronavírus účelová biologická zbraň a prekvapivo bol v tom nakoniec skôr zdržanlivý. Oproti tomu si Kotleba ide úplne tvrdú konspiračnú extraligu, určite si je vedomý, že to jeho cieľovka má rada, nakoniec, dlhodobo ju k tomu vychováva. Otáznik mám nad tým, či tomu on sám verí, alebo iba robí to, čo vie, ze mu funguje,“ povedal pre StartitUp Goda.

Do tela vám streknú nanočip

Svoje obavy o očkovaní popísal Kotleba aj v teórií, ktorá hovorí o tom, že súčasne s očkovaním vám do tela vstreknú nanočip. Samozrejme, nezabudol povedať domnienku, že tieto „špeciálne vakcíny“ majú USA a Izrael.

Tento typ konšpiračnej teórie nie je nový a je založený na nezmysloch, ktoré s radosťou šíria dezinformátori. „Možno sa teraz smejete, ale to že to neviete a to že to nepoznáte, neznamená, že to neexistuje,“ vysvetľuje Kotleba.

Mark Fenster z Univerzity na Floride sa už roky venuje konšpiračným teóriám a rôznym spiknutia a sprisahaneckým teóriám. Jednou z nich je aj tzv. „čipovanie“ ľudí pomocou vakcín.

ĽS Naše Slovensko v NR SR

„Nie je prekvapivé, že sa táto teória objavuje práve v kontexte koronavírusu, je to čistý podvod,“ hovorí pre politifact.com. Fenter ďalej tvrdí, že sa táto teória stala na verejnosti ľahko uveriteľnou, pretože sa u ľudí prirodzene vyskytujú obavy o svoje súkromie.

Kotlebova teória tak naráža na takých absurdných konšpiračných velikánov ako je David Icke, ktorý hovorí presne toto isté a okrem iného verí, že náš svet ovládajú jaštery prevtelené za ľudí. Áno, dobre čítate, jaštery.

Zotročenie ľudí pomocou EÚ?

Problém uvažovania extrémistov nastáva v momente, kedy šíria neoverené, vymyslené a jasné konšpirácie. Kotleba vo svojom videu s názvom „Koronavírus ako zámienka na zotročenie ľudí“ tvrdí, že ak vláda nezačne postupne uvoľňovať opatrenia, jej skutočný zámer je pripraviť pôdu pre oligarchov a dostať ekonomiku na kolená.

Opäť sa dostávame do sveta nejasných informácií a podprahového spiknutia proti nám všetkým. O akých oligarchov ide alebo o akých veľkých finančných žralokoch Kotleba hovorí nie je jasné a svoje tvrdenia nevie ničím podložiť.

Kotleba pracuje s teóriou, že ekonomika bude zastavená umelo a nastúpi tzv. finančná pomoc EÚ. Kotleba obviňuje ECB, že si nahadzuje a tlačí peniaze ako sa jej chce, tak isto ako keď hráte počítačovú hru. Problém je však omnoho komplexnejší a nie je to také jednoduché ako tvrdia extrémisti.

Inflácia bude možno ešte nižšia

ECB však svojím prístupom kvantitatívneho uvoľňovania peňazí dostala úroky bánk na historické minimá, kedy je dostupnosť úverov rekordne vysoká. Kotleba spája „tlačenie“ peňazí ECB vo forme ekonomickej pomoci štátom EÚ so zvýšenou infláciou a následným zdražovaním.

Práve naopak, EÚ už roky bojuje s defláciou ako infláciou a únia sa snaží dostať infláciu aspoň na úroveň pod dve percentá. Konštruktívna kritika k EÚ smeruje k tomu, že svojimi stimulmi vytvára „lacné peniaze”, ktoré nemusia znamenať stabilizovanie finančných trhov.

Nie je to teda čiernobiele, ako si možno „ekonómovia“ v ĽSNS predstavujú. Aby toho nebolo málo, tak šéfka ECB Christine Lagardová dnes avizovala, že inflácia sa bude v dôsledku krízy znižovať.

Nikto však netvrdí, že v dôsledku krízy môže byť inflácia vysoká, to ukáže čas a opatrenia, ktoré prídu v budúcnosti.

Nebude to však spôsobené žiadnymi oligarchami ani finančnými skupinami. Ide o prirodzený cyklus ekonomiky. Nikto však nepočítal s nástupom koronakrízy, ktorá zamiešala karty na všetkých trhoch.

Nemáme čarovnú guľu a situácia na finančných trhoch sa mení každým dňom. Svedčí o tom vysoká volatilita trhov na Wall Street.

zdroj: TASR - Martin Baumann

Riešenia Kotlebu? To isté ako vždy

Kotleba navyše pracuje s ďalšou teóriou, že oligarchovia začnú skupovať slovenský majetok. „Začnú skupovať domy, byty, pôdu a jednoducho toto bude cieľ,“ tvrdí Kotleba. Ten hovorí, že ľudia budú v nejakom područí finančníkov, ktorí budú vlastniť ich majetok.

Kotleba tvrdí, že majú riešenia. Tie sa však nezakladajú na riešení súčasnej situácie s koronavírusom, ale opäť prišla na rad slovenská sebestačnosť o tom, aby sme neboli závislí na dovoze potravín.

Súčasne hovorí, že musíme obnoviť slovenskú korunu a musíme zabrániť kupovaniu slovenských lesov a vody. O iných riešeniach sme sa nedozvedeli, lebo ich vo videu neponúka. Kotleba vo svojom videu jednoducho klame, zavádza a konšpiruje o nepodložených faktoch.

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá