Mariana Kočnera a Pavla Ruska odsúdili na 19 rokov väzenia

  • Pavol Rusko a Marian Kočner boli odsudení na 19 rokov trestu odňatia slobody
  • Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd v Pezinku
BeFunky-collage (1)
TASR
  • Pavol Rusko a Marian Kočner boli odsudení na 19 rokov trestu odňatia slobody
  • Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd v Pezinku

V kauze falšovania miliónových zmeniek dnes senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznal podnikateľa Mariana K. a exriaditeľa TV Markíza Pavla R. za vinných. Informuje o tom SITA.

Obhajca Mariana Kočnera uviedol, že sa voči rozsudku odvolajú na Najvyšší súd. Trest považuje za neprimeraný.

Kočner dostal aj finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Obaja budú v tretej nápravnovýchovnej skupine.

Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa v občianskoprávnom konaní na súde domáhal Marian K. voči Pavlovi R. a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000, ako tvrdili obžalovaní.

Tí si však verdikt nevypočuli, keďže po svojich záverečných vyjadreniach požiadali súd o konanie v neprítomnosti. Verdikt súdu nie je právoplatný, musí rozhodnúť Najvyšší súd.

Obžalovaný Marian K. v kauze údajného falšovania miliónových zmeniek trvá na svojej nevine, ako aj na nevine spoluobžalovaného Pavla R.

„Nikdy sme žiadne zmenky nefalšovali, sme nevinní a chceme to dokázať v ďalšom dokazovaní,“ uviedol Marian K. v tzv. poslednom slove pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Podľa Mariana K. napríklad existuje bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby, ktorý naznačil, že v období okolo roku 2000 mal informácie o existencii zmeniek vystavených Pavlom R.

Po zbavení mlčanlivosti by podľa neho mohol pred súdom vypovedať. Súd už v tomto prípade však dokazovanie oficiálne ukončil. Marian K. doplnil, že na vyhlásení rozsudku nechce byť prítomný.

zdroj: Pavol Rusko/TASR

Kočner tvrdí, že je nevinný

Pavol R. v rámci svojho posledného slova zdôraznil, že v konaní pred súdom sa „bojuje nerovnými zbraňami“. Súd je podľa obžalovaného pod mediálnym tlakom a obžalovaným neumožnil vypočuť svedkov, ktorí by potvrdili autenticitu zmeniek.

„Valí sa tu na nás špina,“ vyhlásil, že v tomto prípade existuje objednávka na odsudzujúci rozsudok dva dni pred parlamentnými voľbami.

„Som nevinný. Zmenky vznikli v tom roku, v ktorom sú datované,“ vyhlásil Pavol R. s tým, že rovnako nechce byť prítomný na vynesení verdiktu. Súd následne prerušil pojednávanie za účelom porady.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti v tomto prípade čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R.

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia, ako žalovaná v druhom rade.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK