Martin dostal v Etiópii nápad za milión. Naservíruje ti kávu, ktorá vyrástla priamo v jej kolíske

  • Habesh Coffee je slovenská značka etiópskej kávy
  • Malá vízia sa postupne premenila na vychýrenú kaviareň
  • Nájdeš ju v srdci Žiliny
Výnimočná etiópska káva Habesh Coffee
Vychutnaj si dúšok Etiópie v srdci Žiliny, Instagram/Habesh Coffee
  • Habesh Coffee je slovenská značka etiópskej kávy
  • Malá vízia sa postupne premenila na vychýrenú kaviareň
  • Nájdeš ju v srdci Žiliny

Dnes opäť potešíme maškrtné jazýčky všetkých milovníkov dobrej a kvalitnej kávy. Prinášame tip na ďalší unikátny podnik, kde si ju môžeš vychutnať plnými dúškami. Kaviareň Habesh Coffee nájdeš v Žiline na Ulici Milana Rastislava Štefánika 16.

V ponuke dominujú nápoje z ich vlastných etiópskych káv v rôznych spôsoboch praženia. Výberová káva sa nesie v znamení „filter“ V60 pre milovníkov specialty coffee. Okrem obľúbeného nápoja s dávkou kofeínu ti rozhodne ulahodia aj sladkými dobrotami od lokálnych výrobcov, sezónnymi nápojmi či pohárom slovenského vína.

Na výber máš aj ovsené a hrachové mlieko, výberovú a bezkofeínovú kávu. Kaviareň disponuje 2 miestnosťami. Spodná z nich je k dispozícii na rezerváciu ako uzavretá spoločnosť. Kolektív Habesh Coffee svojich zákazníkov taktiež radi zasvätia do sveta výberovej kávy v rámci organizovaných workshopov, vhodných napríklad aj na kreatívny firemný teambuilding.

Slovo Habesh znamená Etiópia. Presne v tejto divokej krajine sa zrodil nový nápad na podnikanie. Nie je však len rodiskom značky Habesh Coffee, pochádza odtiaľ aj najznámejší druh kávovníka – Cafea arabika, známy aj ako arabica. Je to tiež domov mnohých kmeňov, náboženstiev a prírodných či historických bohatstiev.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Habesh Coffee (@habeshcoffee)

„Káva je neodmysliteľnou súčasťou môjho života, života mnohých iných, súčasťou rituálov, obchodných stretnutí, rodinných posedení, súčasťou kultúr,“ uvádza Martin Vavrík, zakladateľ Habesh Coffee. Ako sa začala jeho cesta za vysnívaným podnikom?

Ako sám píše, v roku 2013 prvýkrát navštívil Etiópiu, kde zažil kultúrny šok a miestna káva mu zmenila život. Postupne začal malými krôčikmi dotvárať svojej vízii aj reálnu podobu. Vytvoril prvý návrh loga, v roku 2016 začal s pražením vlastnej kávy a o rok neskôr Martin kúpil založenú spoločnosť, našiel priestory a začal aktívne robiť ochutnávky a využívať ju na maximum.

Lahodný nápoj s africkým nádychom

Dnes si môžeš v spomínanej kaviarni vychutnávať to najlepšie z najlepšieho. „Etiópska káva má svoje špecifiká. Napriek tomu, že všetky kávy Habesh Coffee sú etiópske arabiky, nechutia rovnako. Líšia sa spôsobom, akým boli spracované (mokrým alebo suchým), miestom, kde presne boli vypestované a hlavne spôsobom, akým boli upražené,“ vysvetľujú na svojom oficiálnom webe.

Surovú kávu nakupujú čo najviac priamo z Etiópie. Následne sa priebežne praží tak, aby bola vždy čerstvá. Túto dôležitú úlohu majú na starosti Martinovi kamaráti v Liptovskom Mikuláši, v pražiarni Karma Coffee. Taktiež strážia aj jej samotnú cestu od drobných farmárov, k slovenským pražiarom až po balíček kávy či šálku espressa, ktorú dostaneš do rúk. Zakladajú si na hodnotách udržateľnosti a lokálnosti.

„Udržateľnosť a ekológia je samozrejmosťou a snažíme sa šíriť osvetu spoločne so žilinským OZ Kompostujme. Naše poháriky, do ktorých pripravujeme kávové nápoje, sú z kompostovateľných materiálov. Kávu ponúkame aj do vlastných nádob či pohárov.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Habesh Coffee (@habeshcoffee)

Okrem kaviarenskej činnosti sa Habesh Coffe venuje aj predaju čerstvej etiópskej kávy, kvalitnej čokolády a v neposlednom rade aj rôznych doplnkov (mlynčeky alebo šálky).

Predajňa nie je súčasťou kaviarne, nachádza sa na Obchodnej ulici 5 v Žiline. Služby tohto podniku si môžeš objednať aj v rámci ponúkaného cateringu. A ak si náhodou už nedočkavý, nemusíš hneď utekať do kamennej predajne, ale mrkni na ich e-shop.

Zdroj: Habesh Coffee

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá