Martin Haluška dáva drevu nový život, pretvára ho na čarovné handmade fajky

  • Drevené ručne vyrezávané fajky sú v dnešnej rýchlej technologickej dobe čistým fajnšmekerstvom. Pod šikovnými rukami Slováka Martina Halušku kusy dreva, niekedy starého tisícky rokov, doslova ožívajú a menia sa na originálne fajky neskutočných tvarov.
collagececec
Foto: pixabay.com/freehandyfajky.sk
  • Drevené ručne vyrezávané fajky sú v dnešnej rýchlej technologickej dobe čistým fajnšmekerstvom. Pod šikovnými rukami Slováka Martina Halušku kusy dreva, niekedy starého tisícky rokov, doslova ožívajú a menia sa na originálne fajky neskutočných tvarov.

Remeselník Martin Haluška pochádza z Liptova a výrobe fajok pred dvomi rokmi zasvätil celý svoj život. Tento fenomén, ktorého história siaha stovky rokov do minulosti a spája sa nám napríklad s fiktívnou postavou Sherlocka Holmesa či dnešnými bradatými hipstermi, mu doslova učaroval. Fajčenie fajky však nie je len tichým rituálom bohémov. Málokto napríklad vie o Majstrovstvách Európy v pomalom fajčení fajky, ktoré sa minulý rok konali na Slovensku. Pri tejto príležitosti Martin pre organizátora Pipe club Nitra vyrobil klubové fajky.

Foto: freehandfajky.sk

Martin od začiatku vedel, že jeho prvá fajka určite nebude posledná a jeho zbierka sa čoskoro veľmi rýchlo rozrástla. Ako to tak býva, vášeň pre fajky spôsobila, že sa Liptákovi zachcelo vyrobiť si vlastnú. Zapáčili sa mu totiž takzvané freehandy – ručne robené umelecké diela, často bizarných tvarov, veľkostí. Používajú sa kvalitné druhy dreva, čo je poznať na cene takejto fajky. „Boli veľmi drahé a túžba po nich bola taká veľká, až ma dohnala k druhej fáze mojej cesty za fajkami – k ich výrobe,“ povedal Martin.

Foto: freehandfajky.sk

Dnes sa už šikovný remeselník venuje handmade výrobe druhý rok a neprestáva ho to baviť. Práve naopak, stále postupuje na vyšší level a prichádza s čoraz originálnejšími kúskami. Fascinuje ho práca s drevom, úžasným prírodným materiálom, ktorý môže pretvoriť na niečo naozaj jedinečné a vdýchnuť mu nový život. Do každej jednej fajky vkladá veľký kus seba a najväčším zadosťučinením je pre neho, keď mu zákazník dôveruje natoľko, že mu dá pri výrobe voľnú ruku.

Foto: facebook.com/Pipes-výroba-freehand-fajky

Vždy sa však snaží vyjsť maximálne v ústrety každému zákazníkovi a do fajky pretaviť aj jeho osobnosť. Pre istého poľovníka napríklad vyrezal fajku s kusom z srnčieho paroha, pre iného s komponentom zo skutočného mamutieho kla z obdobia približne 10 000 rokov pre naším letopočtom! Iná fajka s názvom Blue dragon zas mala náustok zo špeciálneho termoplastického materiálu v žiarivej modrej farbe. Niektoré výtvory zdobí kov, iné perleť.

Foto: freehandfajky.sk

A na čo je tento Lipták najviac pyšný? Na dve unikátne fajky s naozaj mohutnými rozmermi, ktoré pomenoval po japonských sumo zápasníkoch. Bol to vraj osud, pretože ich váhový rozdiel bol v percentách takmer zhodný s váhou dvoch legendárnych zápasníkov. Nehovoriac o „bacuľatých“ rozmeroch. V každej fajke sa Martin snaží objaviť nejaký príbeh či hlbší zmysel a fajky sa preto podľa neho „nevyrábajú, ale rodia“.

Foto: freehandfajky.sk

Celý proces výroby je od začiatku do konca – od kreslenia návrhu cez vyrezávanie po finálne leštenie a morenie, zdĺhavou ručnou prácou. Neznamená to však, že je zaobstaranie si takejto fajky nedostupné, práve naopak. „Začal som s výrobou fajok a ich predajom za ľudové ceny, aby si mohol fajku s dušou, lebo aj tak sa freehandom hovorí, dovoliť každý,“ prezradil Martin. Cena fajky, ktorá je vždy jediným unikátom, sa pohybuje v priemere okolo 85 eur. „V prípade bahenného dubu, ktorý mám teraz a je starý približne 7 300 rokov, cena začína na 120 až 140 eurách,“ dodal.

Foto: pinterest.com

Dnes už sa Martin Haluška môže pochváliť predaním viac než 500 nádherných kúskov, stovkami spokojných zákazníkov a podľa jeho výpočtov viac než 4 000 hodinami remeselnej práce!

V každom Martinovom výtvore je cítiť jeho starostlivý prístup a obrovská láska k remeslu. Aj tu môžeme vidieť, akú nesmiernu hodnotu má dnes poctivá ručná práca, ktorú treba pri každej príležitosti podporovať.

Foto: freehandfajky.sk

Foto: freehandfajky.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech