Martin Klus: Radšej rúška na verejnosti ako e-karanténa. A vyhnite sa Záhrebu

  • Od dnes sprísňuje Chorvátsko podmienky pre vstup do krajiny
  • V rámci opatrení by mali Slováci nosiť na verejnosti rúška radšej ako opätovne zaviesť e-karanténu
klus
TASR/Jakub Kotian
  • Od dnes sprísňuje Chorvátsko podmienky pre vstup do krajiny
  • V rámci opatrení by mali Slováci nosiť na verejnosti rúška radšej ako opätovne zaviesť e-karanténu

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus si vie skôr predstaviť, že v rámci sprísnenia protiepidemiologických opatrení sa budú musieť na verejnosti nosiť ochranné rúška, než by sa mala zaviesť e-karanténa.

Povedal to dnes pred rokovaním vlády SR. Informáciu zverejnila agentúra TASR.

Nechcú štátnu karanténu

Doplnil, že urobia všetko preto, aby sa štátna karanténa nemusela opäť zaviesť. „Ak to má byť prvý krok k tomu, aby sme nemuseli urobiť opäť štátnu karanténu alebo e-karanténu, tak si myslím, že aj občania to pochopia,“ povedal Klus.

Rezort diplomacie je podľa jeho slov pripravený na absolútnu súčinnosť.

Konkrétne čísla sú známe: Koronakríza Slovákov pripravila o platy aj pracovné miesta

Vôbec sa nebránime tej možnosti, že zo všetkých krajín, ale prinajmenšom z tých, ktoré máme na mape červené, by mali občania byť informovaní o tom, ako ďalej postupovať,“ komentoval Klus s tým, že pripustil informačný chaos. Nateraz si však vie predstaviť informovanie prostredníctvom SMS správ pre všetky krajiny.

Vyhnite sa Záhrebu

Je možné, že otvoríme prípadnú diskusiu o žltých krajinách,“ povedal. Doplnil tiež, že stále platí zaradenie Chorvátska medzi zelené krajiny. Odporúča vyhnúť sa Záhrebu a Osijeku. Poukázal tiež na to, že Chorváti práve od pondelka sprísňujú pravidlá na vstup do krajiny.

Zdôraznil, že si vie predstaviť prísne tresty pre tých, ktorí na Slovensku ignorujú zavedené opatrenia.

Vieme si predstaviť, že niekto príde z rizikovej krajiny, nakazí svoju vlastnú matku, ktorá skončí na pľúcnej ventilácii, a nie je dostatočne medializované to, že takýto človek by mohol skončiť aj vo väzení, lebo išlo o verejné ohrozenie,“ uzavrel.

Žltá karta?

Ministerstvo uvažuje aj o zavedení tretej kategórie krajín, píše SITA.

V súčasnosti sa delia na bezpečné, z ktorých pri návrate nevyplývajú žiadne špecifické opatrenia a nebezpečné, kedy je pri príchode z nich potrebné kontaktovať regionálny úrad verejného zdravotníctva a do vykonania a výsledku testu na ochorenie COVID-19 zostať v domácej izolácii. Treťou kategóriou by mali byť takzvané žlté krajiny. Síce by do nich rezort neodporúčal cestovať, no pre ľudí, ktorí sa z nich vrátia, by nevznikali žiadne špeciálne povinnosti.

Už bola spomínaná žltá karta pre Česko a Chorvátsko. A možno by takéto riešenie bolo férovejšie voči krajinám ako je Bulharsko,“ povedal Martin Klus.

Bulharsko bolo minulý týždeň odstránené zo zoznamu bezpečných krajín.

Od 6. júla platí uvoľnený hraničný režim pre osoby pri návrate z Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny, Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Poľska, Rakúska, Slovinska, Španielska, Švajčiarska a Talianska.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá