Martin nechal prácu stevarda a urobil si kurz, vďaka ktorému má zaručený super plat a úspech na pracovnom trhu

  • Martin Prívara je mladý ambiciózny programátor, ktorý je skvelým príkladom toho, že makať na sebe a určovať si stále nové ciele, sa naozaj oplatí
  • Vďaka takémuto nastaveniu nechal štúdium, ktoré ho nebavilo a získal prácu, ktorá ho napĺňa a má obrovský potenciál
archív Martin Prívara/ Unsplash/ José Martín Ramírez Carrasco
  • Martin Prívara je mladý ambiciózny programátor, ktorý je skvelým príkladom toho, že makať na sebe a určovať si stále nové ciele, sa naozaj oplatí
  • Vďaka takémuto nastaveniu nechal štúdium, ktoré ho nebavilo a získal prácu, ktorá ho napĺňa a má obrovský potenciál

Martin je dnes úspešný programátor, ktorý si však veľmi dobre pamätá časy, kedy o kariére v IT ani len nesníval. Hneď po maturite začal pracovať ako stevard pre leteckú spoločnosť SmartWings. Priznáva, že v tomto čase sa, ako väčšina mladých, hnal za slušným zárobkom.

Prácu stevarda od začiatku vnímal ako dočasné zamestnanie. Strávil v nej dve sezóny. Na pohovoroch uspel predovšetkým vďaka dobrej angličtine. Práve ovládanie cudzieho jazyka mu pri začiatočnom kurze, ktorý trval 5 týždňov, pomohlo odbúrať veľa starostí a učenia.

„Ako samozrejmosť sa na pohovoroch berie slušné správanie a všeobecná pokora. Potom prichádza na rad drina, pretože školenie prebiehalo denne a trvalo 8 hodín. Išlo o kvantá informácií, ktoré musí každý stevard na palube ovládať a vedieť v správnu chvíľu aplikovať. Dôležitá je určite aj schopnosť vychádzať so svojím okolím. To, ako pôsobíte na palube, sa veľmi rýchlo prenáša na cestujúcich,“ opísal svoju skúsenosť pre Startitup.

Priemerný plat stevardov a letušiek na Slovensku sa pohybuje v rozmedzí od 869 do 2 116 eur. V Česku je to od 651 eur do 1892 eur, uvádza web Platy.cz.

zdroj: Unsplash/Eva Darron

Ide pritom o pomerne náročnú prácu. Najťažšie bolo podľa Martina zladenie spánkového cyklu s nočnými, dennými a večernými letmi. Ako sám tvrdí, musel sa naučiť spať aj cez deň, ak to jeho 14-dňový plán vyžadoval.

„Neskôr sa ukázalo ako veľmi zložité zvládnuť cestujúcich, ktorí mali až príliš často dojem, že si s najlacnejšou letenkou do Egypta prenajímajú aj celé lietadlo, vrátane posádky. Na druhú stranu, stretol som aj pár zaujímavých ľudí. Spomínam si na pána, s ktorým som mal veľmi obohacujúcu konverzáciu. Bol pilotom počas druhej svetovej vojny,“ hovorí.

zdroj: Unsplash/ JC Gellidon

Dal šancu štúdiu

Martin sa rozhodol sa pre vysokoškolské štúdium na Pedagogickej fakulte v Ostrave so zameraním na telesnú výchovu a IT. Odtiaľ sa dostal na Erasmus do Španielska.

Aj vďaka tejto skúsenosti si uvedomil, že kvalita českého školstva na tom nie je tak vysoko, ako si spočiatku predstavoval. Rýchlo pochopil, že klasické štúdium preňho nebude tou správnou cestou.

Začal sa preto obzerať po efektívnejších spôsoboch, ako preniknúť do sveta programovania.

„Chápem, že niektorým môže vyhovovať pocit istoty, ktorý štúdium nevyvrátiteľne poskytuje. Lenže ak máte naozaj vôľu vydať sa určitým smerom, štúdium vás bude pravdepodobne len spomaľovať, ak nie úplne zvádzať z cesty.“

Martin si uvedomoval, že hoci sa vyučujúci snažia odovzdať študentom to podstatné a najužitočnejšie, v tak krátkom intervale to jednoducho nejde zvládnuť.

„Svet okolo nás sa rýchlo mení, avšak školstvo reaguje pomaly, ak vôbec. Jednoducho som nechcel byť súčasťou tohto prostredia. Moje predstavy o výučbe sú takmer utopické. Našťastie som objavil Green Fox Academy, kde výučba už oveľa viac zodpovedala tomu, čo som si vždy predstavoval. Chápem, že problém sa nachádza v nedostatočnom financovaní školstva a to je niečo, čo sa len tak nezmení.“

Rozhodol sa preto ísť cestou rekvalifikačného kurzu.

Rýchla cesta do odboru

Martin preto začal hľadať alternatívy. Vedel, že má každý deň až príliš veľa voľného času a že ho chce začať využívať užitočne: „Programovanie je pre mňa stále obrovskou výzvou a pár rokov ešte asi bude. Rekvalifikačný kurz sa ukázal ako rýchla, ale hlavne správna cesta do odboru.“

Podľa jeho slov mal veľké šťastie, pretože to bol zároveň prvý kurz, na ktorý natrafil. Priznáva, že chcel niečo náročné.

„Chcel som si nastaviť vyšší cieľ, ktorý sa v danej chvíli zdal takmer nedosiahnuteľný, ale na konci uvidím solídne výsledky. Kým som potvrdil svoje rozhodnutie podpisom zmluvy, hľadal som na webe alternatívy. Žiadny iný kurz ale nevyzeral tak sľubne, pestro a dostatočne náročne.“

zdroj: archív Martin Prívara

Celý takýto kurz vychádza na približne 4 300 eur, ak sa ho rozhodneš zaplatiť vopred. V prípade, ak chceš platiť až po kurze, pri jeho štarte platíš len zálohu vo výške 800 eur + DPH.

Následne budeš splácať 20 % zo svojej čistej mzdy junior programátora, až kým sa nesplatíš zvyšú časť školného z 5 490 eur + DPH.

Intenzívny kurz trvá približne 4,5 mesiaca. Počas nich absolvuje každý študent tri moduly, ktoré idú od základov až po samotný projekt, ktorý študent vytvára počas celého tretieho modulu v tíme štyroch až siedmych ľudí. Práve projektová fáza je podľa Martina na znalosti a informácie najbohatšia.

„Celý kurz mi dal všeobecný prehľad. Absolvoval som ho v programovacom jazyku Java, avšak hneď po kurze som bol schopný pochopiť zdrojový kód v JavaScripte alebo C#. Samozrejme, je veľa jednotlivých technológií, ktoré sme za tú dobu vyskúšali, a aspoň čiastočne, či úplne pochopili ich účel a využitie.“

Chcel by si absolvovať rekvalifikačný kurz?

Medzi tie najpodstatnejšie napríklad patria: Spring Boot, Spring Data JPA, SQL, REST API, Git / GitHub, Thymeleaf pre referenciu atribútov z backendu a v neposlednom rade HTML a CSS pre prípadný frontend.

Pred absolvovaním kurzu by mal podľa Martina každý zvážiť, či má k tejto oblasti vzťah. Ak nie si zvyknutý stráviť dlhé hodiny pri počítači a riešiť problémy, môže to byť až príliš ťažké. Musíš sa tiež rozhodnúť, či sa tomuto smeru plánuješ venovať v práci, alebo len pre vlastnú záľubu.

Konštatuje aj to, že kurz do nikoho nenaleje všetky vedomosti. Jeho zámerom je, aby si absolvent našiel miesto na pracovnom trhu v danom odbore a ďalej sa rozvíjal.

zdroj: archív Martin Prívara

Martin sa domnieva, že záujemcom o kurz sa veľmi zíde aspoň nejaká rozumná úroveň angličtiny: „Aj keď sú v odbore ľudia, ktorí angličtinu neovládajú vôbec, určite im to v niektorých chvíľach spôsobilo ťažkosti. Nejde len o to, že kľúčové slová v kóde sú spravidla po anglicky, ale aj o to, že väčšina študijných materiálov, ktoré majú hlavu a pätu, sú taktiež v angličtine.“

Martin momentálne pracuje ako programátor bežných 8 hodín. „Reálne je to ešte plus 1 až 3 hodiny k večeru, kedy si ku konkrétnemu problému sadám po dlhšej pauze a mám teda znovu akýsi nadhľad, ktorý sa vytráca, keď dlhšie nad niečím sedíme.“

Priemerný plat programátora na Slovensku sa pohybuje medzi 1 428 až 2 910 eur. Zo svojho krátkeho pôsobenia v IT sfére Martin zatiaľ odpozoroval, že plat programátorov veľakrát závisí od toho, koľko poznajú technológií a ako dlho pôsobia v odbore.

„Samozrejme, tých faktorov je veľa a každá firma môže klásť dôraz na iné. Hlavné je, aby sa obe strany cítili spokojné.“ 

V rámci svojich cieľov by Martin rád ďalej rozvíjal svoje znalosti a postupne sa vypracoval až na mid / senior programátora. „To je beh na dobrých pár rokov. Viem, že veľa ľudí nemá tieto označenia junior / mid / senior príliš rado, pretože nemožno jednoznačne určiť kto je kto. Preto sa ospravedlňujem tým, ktorých sa to týka,“ dodáva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK