Martin sa živí zlaňovaním budov a čistením fasád: Ľudia si ma fotia a neveria, že to je vyčistené a nie Photoshop (Rozhovor)

  • Šikovný tím výškových pracovníkov čistí fasády a strechy po celom Slovensku
  • Ich lídrom je bývalý korporátny zamestnanec, ktorý vymenil kreslo za kancelárskym stolom za lano a plošinu vo výškach
  • Hejteri na Facebooku ich obviňujú, že zverejnené fotky pred a po čistení sú falošné
cistesteny ilustrak
Facebook/vo-vyskach.sk
  • Šikovný tím výškových pracovníkov čistí fasády a strechy po celom Slovensku
  • Ich lídrom je bývalý korporátny zamestnanec, ktorý vymenil kreslo za kancelárskym stolom za lano a plošinu vo výškach
  • Hejteri na Facebooku ich obviňujú, že zverejnené fotky pred a po čistení sú falošné

Martin Lagin z Partizánskeho je majiteľom firmy, ktorá sa zameriava na čistenie fasád a striech budov. Vzdal sa pôvodného zamestnania a založil spoločnosť Vo výškach, vďaka ktorej zdoláva domy, paneláky a zvonku máva aj zamestnancom vo firmách – presne takým, akým bol raz aj on.

So svojou firmou sa snaží vyvracať teóriu, že špinavú fasádu treba vymeniť. Ponúka oveľa šetrnejšie a lacnejšie riešenie v podobe vyčistenia špiny a organizmov, ako sú napríklad plesne, ktoré okrem nevábneho vzhľadu môžu spôsobiť obyvateľom domov či bytov aj zdravotné ťažkosti.

V rozhovore nám prezradil, prečo zvolil práve túto profesiu, či si ho ľudia často fotia a aj to, akú dobrú reklamu spravili firme hejteri na Facebooku.

Vaše pôvodné zamestnanie je úplne iné. Prečo taká radikálna zmena?

Áno, najprv som bol analytikom pre spoločnosť Dell v Bratislave, takže štandardne práca celý deň v kancelárii za počítačom. Na jednej strane ma to bavilo – robiť s číslami, chodiť po mítingoch a podobne, ale na druhej strane som nemal žiaden pohyb a nerobilo mi to dobre ani na psychiku.

Preto som sa rozhodol, že si dám pauzu tak na rok až dva, otvoril som si živnosť a išiel robiť výškové práce. Môj otec bol výškovým pracovníkom už dlhé roky. Mňa to vždy zaujímalo a sem-tam som mu aj vypomáhal. Ľuďom to vysvetľujem tak, že som prezliekol košeľu za montérky a išiel som do terénu.

Rozhodli ste sa založiť si vlastnú firmu. Je to lepšie ako pracovať pre niekoho?

Áno, mám tím Vo výškach zložený z ľudí, na ktorých sa viem spoľahnúť a s ktorými sa mi robí dobre. Sú to všetko horolezci a vyškolení zamestnanci. Sám som sa postupne vypracoval a teraz už robíme okrem rodinných domov a bytových blokov aj veľké firmy.

Robíte všetky možné výškové práce, ale sústreďujete sa na čistenie fasád a striech. Prečo?

Pri výškových prácach ide o to, že robíme tam, kde sa bežní robotníci nedostanú. Preto musíme vedieť montovať, zvárať, búrať, natierať, opravovať a podobne. Zahŕňa to teda viacero profesií v jednom. Ľudia v tejto brandži musia byť naozaj šikovní.

Umývanie fasád sa mi zapáčilo preto, lebo ten výsledok po práci je úžasný. Je to iné, ako keď sa niekde niečo montuje. Oveľa zaujímavejšie.

Je pravda, že ľudia nevedia, prípadne neveria, že sa fasáda dá vyčistiť?

Presne tak, ľudia často neveria, že to naozaj je možné očistiť. Alebo opačne, myslia si, že na to stačí obyčajná vapka, ale to nie je pravda. Všetky nečistoty sa musia najprv rozložiť vďaka chémii, ktorú používame. Až potom sa dajú zmyť.

Treba vedieť, ako ju namiešať v správnom pomere a čo použiť. Typ chémie sa musí zvoliť podľa typu znečistenia.

zdroj: vo-vyskach.sk – Príklad bezproblémového odstránenia živých organizmov z fasády.

A čo ekológia? Stretávate sa s požiadavkou, aby bolo čistenie úplne bez chémie?

Áno, stretávame sa s tým. Mali sme napríklad zákazníka, ktorý mal veľmi vysoko spodnú vodu a preto nechcel, aby sme používali chémiu. Niečo, samozrejme, ide dole aj obyčajnou vodou, ale nikdy to nebude taký výsledok, ako pri použití chémie. Fasády sú väčšinou znečistené od živých organizmov, ako sú machy a riasy. Tie sa len za pomoci vody dať dole nedajú.

Majstri majú väčšinou práce vybookované na mesiace dopredu. Je to tak aj u vás?

Teraz máme od začiatku sezóny plno. Tak mesiac až šesť týždňov dopredu.

Kedy je sezóna?

Pokiaľ je nad 5 stupňov, tak sa dá robiť. Okrem dní, keď prší či sneží. Vtedy pracovať nemôžeme. Sezóna je teda vtedy, keď nám počasie praje.

Aká je samotná práca vo výškach? Je to aj zábava?

Určite je to super pocit a zábava visieť na lane, aj kvôli výhľadu. Kvôli adrenalínu už ani nie, lebo človek si po čase na lano a výšku zvykne a už verí tej technike. Ale stále je to zaujímavé. Hlavne pri týchto fasádach je dobrý pocit, keď to ide krásne dole – ako tie známe videá na internete. Je to presne to isté, akurát, že to mám rovno pred sebou.

Máte aj nejaké zaujímavé či vtipné historky?

Dosť často sa pri práci stretávam s ľuďmi, ktorí v budove bývajú. Veľakrát nám kývajú, fotia si nás, alebo nám cez okno podajú kávu, čaj či dokonca jedlo. Je to zaujímavé aj pre okoloidúcich.

Potom zaujímavý je náš Facebook, tam máme strašne veľa hejterov. Zvykneme nahrávať fotky fasád pred a po umytí. V komentároch nám ľudia vypisujú, že je to Photoshop a že to nie je pravda. Lebo neveria tomu, že je to naozaj reálne. Že sa fasáda dá tak dobre očistiť.

Tak to je vlastne odraz toho, že to robíte naozaj dobre. Keď si ľudia myslia, že je to Photoshop.

Áno, vlastne nám to len prinieslo ďalšie návštevy – na jednom príspevku bol organický dosah 200-tisíc ľudí, čo je neuveriteľné číslo. Vtedy sme odfotili rodinný dom pred a po.

Majitelia mali plastového havrana v okne a ľudia začali príspevok komentovať s tým, že tentoraz nám to nevyšlo, lebo sme zabudli odstrániť vtáka – že nie je možné, aby sa počas umývania celý čas nepohol.

zdroj: Facebook/vo-vyskach.sk – Plastový havran v okne napravo bol zdrojom negatívnych komentárov.

Odpovedal som, že jasné, že tam zostal, keď je plastový. A vtedy to nabralo na obrátkach. Nakoniec nám to len spravilo dobrú reklamu.

Potom sme boli u jednej pani, ktorej muž bol presne podobný prípad. Neveril, že to dokážeme umyť. Tak sme mu spravili ukážku na približne jednom metri štvorcovom – keď sme fasádu opláchli, bola ako nová. Až vtedy nám uveril.

Kedy je čas na čistenie fasády? Do akej miery musí byť zašpinená?

Najlepšie je, samozrejme, čistiť fasádu pravidelne, napríklad každých 5 až 8 rokov. Väčšina ľudí ale nechá fasádu bez ošetrenia veľmi dlho a potom, keď to chcú riešiť, už sa nedá dostať do úplne pôvodného stavu, lebo korene a spóry sa zažierajú príliš hlboko.

Bežne chodíme čistiť aj 10- až 15-ročné fasády. 

Stalo sa vám, že sa fasáda, ktorú ste čistili, rozpadla?

Môže sa to stať – pri neodbornom čistení a zlom zriedení či výbere chémie. Tiež je problém, keď je fasáda stará a sú v nej praskliny. Vtedy môžu kusy odpadnúť. To platí aj pri strechách.

Stalo sa nám napríklad, že sme prišli k zákazníkovi umývať klasickú betónovú škridlu a už bola tak znehodnotená, že sa nám rozsypávala pod nohami. Preto sme ju radšej ani nezačali čistiť a zákazník nakoniec krytinu vymieňal.

Takže práca môže byť aj nebezpečná.

Hlavne treba dbať na bezpečnostné prvky pri práci. Potom by sa nemalo nič stať. Ani ľuďom, čo prácu vykonávajú, ani majetku, na ktorom pracujú. Na výškové práce pomocou horolezeckej techniky treba mať príslušné preukazy a každoročne sa preškoliť. Preukaz treba aj na plošinu.

Aký je postup čistenia fasády?

Najprv ideme pozrieť mieru znečistenia a to, aká je to fasáda. Potom vyberieme materiály, ktoré budeme používať a ideme na to. Chémiu treba po nastriekaní nechať pôsobiť a potom ju dávame dolu, spolu s nečistotami, pomocou natlakovanej vody.

Keď je fasáda umytá, nanesieme na ňu ochrannú vrstvu, ktorá na istý čas bráni usadeniu ďalších nečistôt.

Máte nejaký limit na typ budovy či výšku?

Čím vyššie, tým lepšie a zaujímavejšie pre mňa. Čiže ani nie.

zdroj: vo-vyskach.sk – Príklad čistenia firemnej budovy.

Plánujete v budúcnosti rozšírenie firmy aj mimo Slovenska?

Mojím cieľom zatiaľ je, aby sme boli vybookovaní nie na mesiac, ale aj dva a viac mesiacov dopredu. Potom bude čas rozšíriť aj partiu a neskôr môžu prísť na rad objednávky mimo Slovenska.

Čo vás na práci najviac napĺňa?

Vieme si celkom slušne zarobiť a tešíme seba, aj ľudí –  vidíme ten výsledok, ako som už spomínal.

Dobre sa dá zarobiť aj na manažérskej pozícii v kancelárii, ktorú ste predtým mali. Vy ste to predsa len vymenili za toto, takže len peniaze to asi nebudú.

To je pravda, áno. Baví ma komunikácia s ľuďmi, chodenie na obhliadky a vybavovanie biznisu.

Starať sa o to, aby všetko išlo tak, ako má. Baví ma, že som vždy na inom mieste, že niekam prídeme, spravíme svoju robotu a druhý deň vyrážame na úplne iné miesto. To je oveľa lepšie ako kancelárska práca, ktorú som mal predtým.

Kde všade vás môžu ľudia zavolať? Chodíte po celom Slovensku?

Nie je problém vycestovať hocikam po Slovensku, teraz sme hlavne na strednom a západnom Slovensku, ale nie je problém ísť aj ďalej. Kde je cesta, tam vieme prísť. Vo výškach čistia fasádu po celom Slovensku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá