Martin z Travelistanu radí: 4 tipy na low cost cestovanie v roku 2019

  • Dnes už nie je problém cestovať za lacný peniaz
  • Musíš len presne vedieť, kde hľadať lacné letenky, kde obed nestojí tvoj celomesačný plat a kde zažiješ to správne dobrodružstvo
  • Keďže sa nový rok nezadržateľne blíži a ty si potrebuješ dať nové cestovateľské predsavzatie, máme pre teba pár horúcich tipov
  • Martin z Travelistanu má v ponuke štyri parádne destinácie
collage
Travelistan
  • Dnes už nie je problém cestovať za lacný peniaz
  • Musíš len presne vedieť, kde hľadať lacné letenky, kde obed nestojí tvoj celomesačný plat a kde zažiješ to správne dobrodružstvo
  • Keďže sa nový rok nezadržateľne blíži a ty si potrebuješ dať nové cestovateľské predsavzatie, máme pre teba pár horúcich tipov
  • Martin z Travelistanu má v ponuke štyri parádne destinácie

Kam vycestovať v roku 2019, aby to nezaťažilo tvoj rozpočet, bolo zážitkové a hlavne dobrodružné? I keď dnes cestuje vo svete viac než 1,5 miliardy ľudí, stále sú vo svete destinácie, kde stretneš menej cestovateľov, než na Islande či vo Vietname.

Transsibírska magistrála

Čas: počas celého roka

Potrebný čas na cestovanie: min. 14 dní

Cena: Lístok na magistrálu je od 170 Eur

Vedel si, že Rusko dnes patrí medzi najlacnejšie destinácie? Aj vďaka veľkému prepadu ruského rubľa na historické čísla, robia z tejto najväčšej krajiny na svete ideálnu destináciu. A ruku na srdce…Kto by nechcel prejsť legendárnu železnicu, ktorá sa tiahne zo západného Ruska až na ďaleký východ?

Keď som prvý krát povedal, že idem jednou z najdlhších železníc na svete, rodina na mňa pozerala ako na samo trýzniteľa. Ale ja som si chcel splniť svoj sen a vidieť túto magistrálu na vlastné oči. Nie len, že som bol nadšený, ale odvtedy som sa vrátil 8-krát.

Na Rusko môžete mať hocijaký názor, ale ten vlak je proste bohovský. Nielen, že prejdete takmer celé Rusko skrz, ale aj uvidíte ako to Rusko vyzerá. Niekto navštívi len Moskvu a Petrohrad a myslí si, že to takto vyzerá všade. Ale vlak vám dá skutočný obraz nielen o krajine, ale aj o obyvateľoch najväčšej krajiny na svete.

To nie je len sedenie a pozeranie sa na milióntu brezu, ale aj o veľkých úvahách s miestnymi pri pivku či klobáske. Kam cestuješ? „Idem k moru.“ Povie mi Voloďa, ktorý ide so svojou rodinou z Moskvy do Vladivostoku. 6 dní tam, 6 dní pri chladnom mory pri Vladivostoku a 6 dní naspať do hlavného mesta. Rodina sa pekne rozložila v kupé vlaku. Niekto si číta, niekto hrá karty, ale väčšina rozmýšľa nad svojim osudom. Práve tie osudy sa tu rozoberajú každou chvíľou.

Ak by si chcel vedieť, kde kúpiš lístky, ktoré miesta navštíviť, proste všetky najpotrebnejšie informácie zhrnuté na jednom mieste, pozri TU.

Kazachstan

Kedy: od mája do konca septembra

Potrebný čas na cestovanie: min. 12 dní

Cena: Od 300 Eur bez hlavnej letenky

Táto stredoázijská krajina a zároveň 9. najväčšia krajina na svete sa pred pár rokmi otvorila svetu. Nielen bezvízový režim, ale aj nízkonákladové spoločnosti ťa sem dovedú za pár desiatok eur. Kazachstan to nie je len hlavné mesto Astana či metropola Almaty, ale aj krásne prírodné scenérie pri Almate ako Charyn kaňon alebo Altyn Emel.

Ten kto má dobrodružnú povahu, nech sa vyberie na východ krajiny, kde stretneš len pár turistov za celý čas. Okolie Aralského jazera ťa prekvapí nádhernou púštnou krajinou. Keď však hľadáš dotyk s históriou, treba ísť do mesta, ktoré ležalo na hodvábnej ceste – Turkistan. Mne sa osobne najviac páči zážitok zo štartu raketoplánu na vesmírnom kozmodrome Bajkonur.

Zahoď predsudky o menej známych krajín a predbehni tie davy cestovateľov, ktorí raz objavuje túto doteraz zabudnutú krajinu.

Všetky podstatné informácie o Kazachstane nájdeš TU.

Podnestersko

Kedy: počas celého roka

Potrebný čas na cestovanie: podľa toho, koľko ti povolia zostať

Cena: deň vyjde aj na 20 eur (strava, doprava, ubytovanie)

Niečo, čo je v Európe? Nechce sa ti cestovať ďaleko? Pozri si Podnestersko! Že to nevieš nájsť na mape? Je to možno aj preto, lebo je to odtrhnutá časť Moldavska.

Prichádzam na hlavnú autobusovú stanicu v Bendere. Budova v štýle socialistického realizmu s retro vecami, ktoré by dnes boli v dizajnovom múzeu. „Vidíš tamten telefón?“ Skríkne nadšene kamarát a beriem do rúk ťažké slúchadlo s poznámkou, že to nemôže fungovať. Ale ono funguje a môžem volať kamkoľvek. Veselá spomienka na obdobie, keď boli všade na Slovensku verejné telefónne automaty. Pozriem sa na prvé poschodie stanice a vidím reštauráciu CCCP, kde sa podávajú jedlá socialistickej kuchyne! To nemôže byť pravda, keď vidím ten biely nápis v červenom poli. A kto na mňa pozerá spoza baru? Lenin. Keby tvorcovia Pelíšiek hľadali ten správny interiér, tu by boli nadšení. Po uliciach sa premávajú staré lady, žiguláky, volgy, uazy… „Vidíš tamten stroj?“ Veď to je ročník 59! Ľudia utekajú do ďalekej Havany, aby videli staré autá a tu ich máte v oveľa väčšej koncentrácii. Tie mestá vám veľa toho nedajú v podobe pamiatok, ale veľa vám pripomenú tie staré časy.

A presne o tomto je Podnestersko. Je to cesta v čase. Šialené, bláznivé a neskutočné. Zážitky prídu samé za tebou. Presné tipy a rady nájdeš TU.

Kaukaz

Čas: máj až september

Potrebný čas na cestovanie: min. 14 dní

Cena: ak cestuješ nízkonákladovo tak za celý čas dáš aj 400 eur (okrem hlavnej letenky)

Kaukaz je hitom už pár rokov. Ale čo tak spojiť všetky kaukazské krajiny do jednej súvislej cesty? Precestovať naraz Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko? Ponoriť sa do starých príbehov, ktorými je táto oblasť sveta priam nasiaknutá, dať si skvelé víno (slovo víno pochádza z Gruzínska) a poloziť po miestnych horách? Zažiť dobrosrdečnosť miestnych obyvateľov, cestovať miestnou dopravou a objavovať sám pre seba nespočetné množstvo miestnych kostolov a chrámov (Arménsko je najstaršia kresťanská krajina).

Kaukaz má jednu veľkú výhodu. Ľahko sa plánuje, nepotrebuješ mať pevný plán a informácie si ťa nájdu veľmi jednoducho.

Ak hľadáš zrozumizeľný itinerár a informácie, hľadaj TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech