Martina si povedala, že aj Žilinčania môžu žiť ekologicky a otvorila bezobalový obchod

  • Kamenný obchod nájdeš na Námestí M. R. Štefánika v Žiline
  • Autorkou projektu je Martina Betušová, ktorá potrebné financie získala aj vďaka portálu Startlab
  • Už čoskoro budú mať Žilinčania možnosť nakupovať ekologicky
  • Kamenný obchod nájdeš na Námestí M. R. Štefánika v Žiline
  • Autorkou projektu je Martina Betušová, ktorá potrebné financie získala aj vďaka portálu Startlab
  • Už čoskoro budú mať Žilinčania možnosť nakupovať ekologicky

Martina Betušová je ekologicky zmýšľajúca rodáčka spod Tatier, ktorá už viac nechcela zaťažovať prírodu nakupovaním v bežných obchodoch, kde sú výrobky často balené v zbytočným obaloch. Chcela, aby aj Žilinčania dostali šancu žiť ekologicky, a tak sa rozhodla otvoriť si bezobalový obchodík Do vrecúška.

„V lete v roku 2017 som sa začala pohrávať s myšlienkou na otvorenie bezobalového obchodíka. Chýbala mi v Žiline možnosť nakupovania trvanlivých potravín do vlastných nádob. Koncom roka som oprášila šijací stroj a po absolvovaní kutilskej dielne pre ženy som začala šiť vrecúška a sieťky na nákupy,“ hovorí autorka projektu na Startlabe.

Hoci samotný nápad prišiel už dávnejšie, ako vyťažená mama troch detí nemala dostatok času riešiť všetko, čo by otvorenie kamennej prevádzky obnášalo. Záujem však stále rástol a do svojej dielničky na výrobu vrecúšok pribrala ďalších päť šikovných žien. Všetky vrecká sú vyrobené z recyklovaného materiálu, Martina pracuje s nechceným a nepotrebným textilom.

Nakoniec sa predsa rozhodla, že je čas, aby aj metropola na severe stredného Slovenska začala objavovať zelený životný štýl. Pol roka strávila hľadaním vhodných priestorov, ktoré napokon našla na Námestí M. R. Štefánika v Žiline. Potrebné peniaze na otvorenie predajne získala aj vďaka portálu Startlab a prípravy sa mohli začať. Vďaka kampani získala 5 685 eur a svoj plán prekročila o 103 percent.

„Máme za sebou 6 mesiacov intenzívneho a hlavne úspešného hľadania obchodných priestorov, dohodnutú spoluprácu s prvými dodávateľmi, školenie na prácu s potravinami a s odvahou a odhodlaním stojíme pred tou hlavnou výzvou. 
Otvorenie kamenného obchodu je náročné nielen na čas a energiu. Skúša naše manažérske zručnosti, odolnosť voči stresu, legislatívne či právne znalosti. A v neposlednom rade aj peňaženku,“ priznala sa majiteľka prevádzky.

Podobne ako aj v iných bezobalových obchodoch aj Do vrecúška bude skladovať tovar v sklených dózach a čapovacích nádobách. Potraviny si budeš môcť nabrať, ako inak, do vrecúška a zaplatíš podľa váhy. „Kúpite len to, čo potrebujete a v množstve, ktoré spotrebujete. Či žijete sám, alebo ste veľká rodina. Chcete vyskúšať nový druh ryže, ale nechcete kupovať celé balenie. Potrebujete do koláča prísadu, ktorú už inde nevyužijete alebo si chcete vyrobiť domáci eko čistič.“

Nový obchod bude mať dve časti, predajňu a priestor pre vzdelávanie. „V obchodnej časti okrem trvanlivých potravín na váhu nájdete aj sortiment produktov na výrobu domácich čistiacich prostriedkov ako aj kozmetické či hygienické potreby. Vzdelávacia časť je určená na workshopy, tvorivé minidielne a prednášky. Máme pripravený cyklus „Dá sa to aj inak“, budeme sa učiť šiť, vyrábať voskové obrúsky alebo domáce ekočističe,“ uvádza na Startlabe.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK