Martinov startup mladým ľuďom bez vlastného bývania kúpi byt. Český projekt sa inšpiroval Austráliou

  • Ownest ťa prevedie procesom, na konci ktorého sa z nájomcu stane vlastník bytu
  • Vysnívanú nehnuteľnosť za teba kúpi startup
  • Aktuálne však pôsobí len v Česku
Martin Machala, jeden zo zakladateľov firmy.
Ownest
  • Ownest ťa prevedie procesom, na konci ktorého sa z nájomcu stane vlastník bytu
  • Vysnívanú nehnuteľnosť za teba kúpi startup
  • Aktuálne však pôsobí len v Česku

Zaobstarať si vlastné bývanie je v našich končinách veľkou témou – situáciu komplikuje nedostatočná výstavba, rastúca inflácia aj sprísnené podmienky pre hypotekárne úvery.

Bývať vo vlastnom sa stalo nedosiahnuteľným pre mnoho mladých ľudí. Bežné sú aj procesy v banke, kedy je schvaľovanie zdĺhavé, navyše banka mladým ľuďom s veľkým potenciálom v mnohých prípadoch dostatočne nedôveruje.

Zatiaľ len v Čechách

Startup s názvom Ownest preto prichádza do Čiech s transparentným a férovým riešením pre mladých ľudí, ktorí si budú môcť dovoliť hypotéku do piatich rokov. Budú sa môcť nasťahovať do vysnívaného domova a šetriť v priebehu nájmu na hypotéku, zatiaľ čo sa nehnuteľnosť kapitálovo zhodnocujú.

Startup Ownest preto ponúka program „Môj prvý byt“. Na jej konci by si mal vlastniť nehnuteľnosť. Na podobnom princípe už fungujú programy v Anglicku, Austrálii alebo USA.

Ownest za teba kúpi tvoj vysnívaný byt a dá ti možnosť ho v budúcnosti odkúpiť za vopred stanovenú cenu. Tento startup má byť akýmsi odrazovým mostíkom na ceste k hypotéke. Aktuálne pôsobí len Prahe, no chystá sa aj do Brna či Plzně.

„S nami potrebujete mať na začiatku nasporené iba 3 % hodnoty bytu a máte až 5 rokov na jeho odkúpenie. Postupne si šetríte 10 až 20 % na depozit pre hypotéku, ale zároveň bývate vo svojom vysnívanom domove už teraz.“

Ako to celé funguje? Na začiatku si nájdeš nehnuteľnosť, o ktorú naozaj stojíš. Tím startupu ju za teba kúpi. V nasledujúcich piatich rokoch v nej budeš bývať a platiť nájom. Zároveň si budeš šetriť, pokiaľ nebudeš finančne pripravení vziať si hypotéku a byt si od Ownestu odkúpiť.

„Ownest vám dáva výhradné právo na kúpu bytu, ale nie ste nijako viazaní tak urobiť (to je princíp tzv. kúpnej opcie). Zároveň máte po celú dobu záruku, že vám Ownest nevypovie nájom. Cena, za ktorú si môžete byt odkúpiť, a výška nájmu sú transparentne stanovené na začiatku celého procesu a pohybujú sa na úrovni trhových podmienok,“ objasňuje Martin Machala, jeden zo zakladateľov firmy.

mi2
zdroj: Ownest

Výsledkom je, že máš istotu ceny, za ktorú vieš odkúpiť nehnuteľnosť, a v prípade uplatnenia opcie sa staneš majiteľom. „Nie sme banka, ktorá hodnotí len tvoju súčasnú situáciu. Pevne veríme vo váš potenciál a ku každému pristupujeme individuálne. Navyše u nás je proces nákupu nehnuteľnosti rýchlejší ako s hypotékou, takže vaša vysnívaná nehnuteľnosť vám už neutečie.“

Pozrime sa na reprezentatívny príklad. Povedzme, že startup pre teba kúpi byt v hodnote 200-tisíc eur, už na konci prvého roka máš právo (nie povinnosť) si nehnuteľnosť od startupu odkúpiť za 215-tisíc eur, na konci druhého roka to bude za 228-tisíc eur a tak ďalej.

bagg (1)
zdroj: Unsplash/Douglas Bagg

Výška nájmu závisí od ceny a mesta, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Nájomné si môžeš nastaviť v startupovej kalkulačke. 

„V našej kalkulačke vám orientačne ukážeme, akú sumu by ste mali mesačne dávať nabok a mohli si tak vopred naplánovať, kedy opciu uplatniť. Akonáhle sa zaregistrujete, určíme vašu kúpnu silu (t. j. maximálnu cenu nehnuteľnosti, ktorú pre vás budeme schopní kúpiť). Kalkulačka je pre vás dobrou indikáciou budúcich nákladov.“

Zdroj: Ownest

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá