Máš doma techniku, ktorú nevyužívaš? Tento projekt jej nájde miesto v rodine, ktorá ju potrebuje

  • Väčšina z nás berie mobil či počítač za samozrejmú súčasť života
  • Sú však ľudia, ktorí nemajú prostriedky na to, aby si takéto zariadenia zadovážili
  • Projekt Daruj Budúcnosť im pomáha, prispieť môžeš aj ty
  • Väčšina z nás berie mobil či počítač za samozrejmú súčasť života
  • Sú však ľudia, ktorí nemajú prostriedky na to, aby si takéto zariadenia zadovážili
  • Projekt Daruj Budúcnosť im pomáha, prispieť môžeš aj ty

V dnešnej dobe sú technológie v podobe počítača, notebooku či mobilov samozrejmosť takmer pre každého. Tieto zariadenia dnes už nie sú vnímané iba ako výdobytok doby, nápomocné sú hlavne v období pandémie, kedy sa väčšina študentov presunula do online priestorov.

Sú však deti, ktorým robí online vzdelávanie problém, pretože im chýba počítač či zariadenie, kde by sa svojich online hodín mohli zúčastňovať. Zároveň tu však sú aj ľudia, ktorí by počítač alebo inú techniku, hoci možno aj staršiu, mohli týmto deťom darovať.

Práve tomuto sa venuje projekt Daruj Budúcnosť, ktorý založil Tomáš Kováčik. Ako uvádza webová stránka, projekt vznikol po tom, ako sa Tomášova mama potrebovala zbaviť počítača. Tomáš ho vyčistil, spolu aj s ďalším počítačom a daroval ich ľuďom, ktorým pomáhajú s online výučbou.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DarujBuducnost.sk (@darujbuducnost.sk)

Tím projektu tvoria šikovní ľudia

V súčasnosti sa Tomáš venuje oprave darovaných zariadení, okrem toho sa podieľa aj na manažovaní projektu. V projekte tiež pôsobí Gabriela Girašková, ktorá je druhá najstaršia členka. „Vytvára analytiku a okrem toho kontroluje pravdivosť príbehov,“ vysvetľujú zakladatelia projektu.

V tíme Daruj Budúcnosť sú aj ďalší ľudia – Kristína Benediková, ktorá manažuje dopyt a ponuku zariadení, komunikuje s darcami, sponzormi a žiadateľmi, Timea Švecová, ktorá riadi sociálne siete spolu s Martinou Vargovou.

Ivona Magyarová nám pomáha zháňať zariadenia a kontaktuje spoločnosti so žiadosťami, najnovší člen Michal Tramita sa stará o LinkedIn,“ ozrejmujú zakladatelia.

Daruj Budúcnosť zakladatelia slovensko technológie
zdroj: Daruj Budúcnosť

O revíziu sa postará dobrovoľník

Darovanie je vcelku jednoduché. Ak ti doma leží technika, ktorá zapadá prachom, môžeš projekt kontaktovať cez formulár, na základe ktorého dostaneš spätnú väzbu s informáciami o odovzdaní.

Ak máme žiadateľov v prijateľnej vzdialenosti od darcov, odovzdanie prebehne osobne. V prípade, že bývajú ďaleko od seba a darcovia majú možnosť zaplatiť poštovné, posielajú zariadenie kuriérom,“ vysvetľujú nám.

V prípade, že túto možnosť nemáš, tvoja technika poputuje k rodinám, ktoré si poštovné môžu dovoliť zaplatiť. Ak je darca z Bratislavy a okolia, môže zariadenie doniesť priamo do priestorov projektu, kde sa postarajú o to, aby sa daná vec dostala k budúcim majiteľom.

Tieto možnosti však platia, ak je technika vyčistená a predovšetkým funkčná. „Ak je potrebné revízia, posielame zariadenie najbližšiemu dobrovoľníkovi alebo dobrovoľníčke, ktorí sa vyznajú v IT odbore. Po revízii putujú zariadenia rodinám,“ dodávajú zakladatelia.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DarujBuducnost.sk (@darujbuducnost.sk)

Každý žiadateľ je preverený

Ako zakladatelia pokračujú, v minulosti sa im už stalo, že ich ľudia oslovili aj cez sociálne siete, čo je potešujúce. Zažili už aj situáciu, kedy ich oslovili ľudia, ktorí projektu nakúpili zariadenia pre deti napríklad cez bazár.

Okrem toho projekt spolupracoval aj s väčšími firmami: Mali sme možnosť spolupracovať aj s firmami, ktoré sme oslovovali sami – Volkswagen, Samsung, MobilOnline. Pomohli nám buď materiálne alebo mediálne.

Každý, kto sa nachádza v situácii, v ktorej by potreboval techniku, sa môže prihlásiť cez formulár na webstránke projektu. Ako jeho zakladatelia vysvetlili, je potrebné uviesť informácie o ich sociálnej situácii a kontakt na adekvátnu autoritu, ktorá potvrdí ich príbeh – škola, komunitné centrum, starosta.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa DarujBuducnost.sk (@darujbuducnost.sk)

V prípade, že nám autorita odporučí darovanie a máme k dispozícii zariadenie, tak ho posielame. V  minulosti sme sa už aj potkli, tak sme museli zaviesť ťažšie podmienky,“ ozrejmujú podmienky, ktoré musia splniť žiadatelia.

V projekte nájde svoje miesto akákoľvek technika. Od telefónov, cez tablety, až po notebooky a počítače s príslušenstvom. Zariadenia môžu byť nové, použité a mierne poškodené – vrámci možností ich repasujeme a vdýchneme im nový život,“ dodávajú.

Slováci vdychujú elektronike druhý život a ukazujú, ako zachrániť planétu. Ročne obnovia až 40 000 kusov

Zdroj: Daruj Budúcnosť

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá