Máš finančné problémy? Príčinu hľadaj vo svojom detstve

  • V detstve si formujeme dôležité vzorce správania, vrátane hospodárenia s peniazmi
  • Ak máš problém s financiami, kupuješ hlúposti a nevieš si našetriť, skús sa obzrieť do ranného detstva
BeFunky-collage (7)
unsplash.com
  • V detstve si formujeme dôležité vzorce správania, vrátane hospodárenia s peniazmi
  • Ak máš problém s financiami, kupuješ hlúposti a nevieš si našetriť, skús sa obzrieť do ranného detstva

Máš problém s financiami a nevieš šetriť? Tvoj problém možno vznikol už v detstve v dôsledku traumy, či zlozvyku. Ak sa chceš vyslobodiť z uzavretého kruhu neúspechu, najskôr musíš nájsť príčinu, ktorá ťa v ňom drží.

Problém s financiami mávajú aj ľudia s dobrým platom. Ide totiž o zručnosť v hospodárení s peniazmi. Tak, ako niekto dokáže našetriť aj z nízkeho príjmu, niekto zase neušetrí ani z vysokej výplaty. Mnoho ľudí sa hanbí hovoriť o plate, alebo požiadať o zvýšenie, ďalší má zase nutkanie „konečne si dopriať“ a míňať na hlúposti. Ľuďom tiež celkom škodí pomerne rozšírená myšlienka, že sa nedožijú dôchodku a preto sporiť netreba. Dôchodku sa väčšina z nás dožije a ver tomu, že aj v starobe budeš mať pud sebazáchovy a chcieť žiť čo najdlhšie, čo najlepšie. A samozrejme aj v mladšom či strednom veku sa môžu vyskytnúť mimoriadne okolnosti, kedy je dobré mať niečo odložené.

Je dôležité poznať svoj vlastný príbeh, ktorý ovplyvnil tvoj vzťah k peniazom. „Ľudia takto odhalia možnosti, ako urobiť veľké zmeny,“ povedal Ed Coambs z Carolinas Couple Counseling, člen správnej rady finančnej asociácie.

zdroj: unsplash.com

Príklad: Ivan vyrastal v rodine, kde otec kládol veľký dôraz na šetrenie a všetkých „držal na uzde“. Vždy sa kupovali len produkty v akcii a všetky aspekty života podliehali čo najnižšej cene. Je to pochopiteľné, keď má rodina malý rozpočet a dokonca aj snaha šetriť sa mohla javiť sympatická. Otec chcel pre svoje deti možno to najlepšie a naučiť ich hospodáreniu s financiami, no v Ivanovi to spôsobilo úplne opačný efekt.

Finančná obmedzenosť mu liezla na nervy. Celý život čakal na to, kým bude mať vlastnú prácu, vlastný príjem a dopraje si všetko, čo ako malý nemohol. Napriek tomu, že si v dospelosti našiel dobre platenú prácu, nevedel z nej našetriť a sotva s peniazmi vyšiel, aj keď na krku ešte nemal žiadne deti. Myslel si, že príčinou je nízky plat, ktorý bol v skutočnosti nadpriemerný.

Neskôr na základe analýzy svojho problému pod vedením odborníka zistil, čo ho negatívne ovplyvňuje. Ukázalo sa, že plytvaním peňazí bojuje s otcom a kompenzuje si nedostatok prostriedkov zo svojich detských čias. Pritom však škodil len sám sebe. Jeho otec to možno preháňal, ale ani jeho spôsob života nefungoval správne a tiež mu napokon spôsoboval stres z nedostatku peňazí. Potom, ako sa postavil svojej traume, vylúčil zbytočné výdavky a začal racionálne uvažovať, podarilo sa mu mesačne ušetriť pomerne veľkú čiastku. Neznamená to, že sa vydal cestou „chorobného“ šetrenia ako jeho otec, stále si niečo doprial, ale tak, aby neminul všetko.

Iný efekt môže mať na dieťa zase situácia, keď rodičia dieťaťu zjednodušujú cestu k jeho cieľu. Napríklad dieťa má dostať novú hračku, keď uprace celý byt, ale rodičia mu dajú hračku už po uprataní jednej izby. Príkladov je veľké množstvo. Každý musí nájsť ten vlastný príbeh.

Zamysli sa nad najdôležitejšími ľuďmi v tvojom rannom detstve. Aký bol ich vzťah k peniazom? Aký máš k peniazom vzťah ty? Aké sú tvoje prvé skúsenosti s peniazmi?

Keď budeš mať predstavu o tom, čo spôsobuje tvoj problém, môžeš svoje konanie vedome ovplyvňovať.  Ďalšou možnosťou je vyhľadanie odbornej pomoci, či už psychológa, finančného poradcu alebo len dobrého kamaráta či blízkeho člena rodiny. Niekedy sa veci vyjasnia v okamihu, keď o nich začneme hovoriť nahlas.

 

Zdroj: NerdWallet

Najnovšie videá

Trendové videá