Máš plnú hlavu myšlienok a nemôžeš zaspať. Jednoduchá technika ťa tohto problému rýchlo zbaví 

  • Spánok je mimoriadne dôležitá činnosť
  • Dokáže však potrápiť mnoho ľudí
  • Máme pre teba radu, ako skvalitniť svoj spánok
spánok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kinga Cichewicz
  • Spánok je mimoriadne dôležitá činnosť
  • Dokáže však potrápiť mnoho ľudí
  • Máme pre teba radu, ako skvalitniť svoj spánok

Spánok vie potrápiť nejedného z nás. A pritom, kvalitný spánok je nesmierne dôležitý pre správne fungovanie tela, našu produktivitu, ale aj náladu a vnímanie vecí, ktoré nás počas dňa stretnú.

Psychiater, ktorý sa zaoberá štúdiom spánku, prostredníctvom CNBC opisuje, čo je najväčším zabijakom pokojného spánku. Ak večer nevieš zaspať, budíš sa uprostred noci alebo nevyspatý, čítaj ďalej.

Nespavosť je frustrujúca

Zaujímavé je, že spánok je taká prirodzená vec, až je zvláštne, koľko problémov sa okolo neho točí. Tým hlavným je nespavosť. Tento stav môže byť skutočne frustrujúci – najmä ak jeho príčina nie je jasná.

Ako uvádza Sleep Foundation, s chronickou nespavosťou zápasí takmer 30 percent populácie. Tieto dáta sa však v skutočnosti môžu líšiť, pretože mnoho ľudí svoje problémy so spánkom nerieši.

Jedným z odborníkov zaoberajúcich sa týmto javom a kvalitou spánku je psychiater Aric Prather. Prostredníctvom kognitívno-behaviorálnej terapie pomohol stovkám pacientov, ktorí trpeli problémami so spánkom.

Ako píše pre CNBC, prostredníctvom vlastného výskumu zistil, čo najviac vplýva na kvalitu nášho spánku. Ak si myslíš, že to je mobil v posteli či večerné vyjedanie chladničky, mýliš sa.

Príliš hlasné myšlienky

K zlej kvalite spánku podľa psychiatra vedie prílišné premýšľanie, a to najmä tesne pred spaním. Totižto prúdy myšlienok ľuďom počas zaspávania zamestnávajú mozog natoľko, že jednoducho nedokážu zaspať.

spánok
zdroj: Unsplash/Tânia Mousinho

Najmä ak ide o negatívne veci, ktoré sa ti stali počas dňa a zamestnávajú ti myseľ. Neurovedci tvrdia, že takéto myšlienky sú pre naše mozgy príliš hlasné, a preto nedokážeme zaspať.

Zaujímavé je, že negatívne emócie sa vyplavujú práve v čase, keď je mozog nečinný – teda napríklad aj vtedy, keď človek zaspáva. Ako však uvádza ABC, problematické ani tak nemusia byť negatívne emócie, ale to, ako na ne ľudia reagujú.

Pochopiteľne, ak sa nám v živote stane niečo, čo nás trápi, nedokážeme to z hlavy len tak vymazať. Avšak počas dňa sme schopní zamestnať mozog niečím iným, vďaka čomu potlačíme aj negatívne myšlienky. Počas zaspávania to neplatí.

Otázkou teda je, ako s takouto situáciou pracovať. Bohužiaľ, neexistuje žiadne magické tlačidlo, vďaka ktorému by sme pred spaním vypli prílišné premýšľanie.

Nájdi si čas pre seba

Ako píše Aric Prather pre CNBC, svojim pacientom v týchto situáciách radí dve veci. Dobrou správou je, že ti to zaberie len chvíľu a vôbec to nie je náročné.

Prvou radou je, aby si si počas popoludnia vyhradil 15 minút pre seba. Uisti sa, že ťa nikto a nič nebude rozptyľovať. Počas tohto času môžeš analyzovať všetko, čo ťa trápi. Tento „moment pre seba“ vnímaj ako čas, kedy si môžeš pripustiť aj negatívne myšlienky.

meditácia
zdroj: Unsplash/Omid Armin

Ak sa ti negatívne myšlienky vrátia aj počas zaspávania, snaž sa ich posunúť na ďalší deň – ideálne na čas, ktorý si vyhradíš pre seba.

Nech táto technika znie akokoľvek zvláštne, ak ju budeš opakovať aspoň niekoľkokrát do týždňa, tvoj mozog sa naučí správne selektovať myšlienky, vďaka čomu sa zlepší aj tvoj spánok.

Pomenuj problém a nájdi riešenie

Ďalšou technikou, ktorú psychiater pre CNBC opisuje, je takzvané „konštruktívne znepokojovanie“. Budeš k tomu potrebovať papier, pero a opäť len pár minút.

Na papier si nakresli dva stĺpce, pričom jeden bude predstavovať položku problémov a druhý položku riešení. Jednoducho, urob si krátky zoznam toho, čo pre teba práve predstavuje problém.

zapisovanie
zdroj: Unsplash/annah Olinger

Do skupiny riešení si skús napísať potenciálne kroky, ktoré by mohli vyriešiť tvoje problémy. Cieľom je urobiť si plán, vďaka ktorému budeš vedieť uchopiť to, čo ťa práve trápi.

Táto technika oslobodí tvoju myseľ od toho, aby nad negatívnymi vecami premýšľala práve vtedy, keď sa snažíš zaspať. Faktom je, že myseľ by nemala vládnuť nám. Práve naopak, my by sme sa mali naučiť ovládať naše myšlienky.

Zdroje: CNBC, Sleep Foundation, ABC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá