Máš pozemok? Bývať vo vlastnom dome môžeš už o 4 mesiace, možné je to vďaka tomuto unikátnemu stavebnému systému

  • V uliciach pribúda nových domov stále viac a viac
  • Táto slovenská spoločnosť ponúka výstavbu domov s oceľovou konštrukciou
  • Sú ekologické, pokrokové a udržateľné
rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
Oceľová konštrukcia, Lightsteelbuild
  • V uliciach pribúda nových domov stále viac a viac
  • Táto slovenská spoločnosť ponúka výstavbu domov s oceľovou konštrukciou
  • Sú ekologické, pokrokové a udržateľné

Pri uvažovaní nad výstavbou nového domu sa budúci majitelia často rozhodujú nad druhom výstavby a použitým materiálom. Pri súčasných stavebných trendoch je často porovnávaná aj oceľová konštrukcia domu s drevenou.

Oceľ je často vnímaná ako materiál, ktorý dáva pocit sily a trvácnosti. Takejto výstavbe sa venuje aj Lightsteelbuild. Ako uvádzajú na svojej oficiálnej stránke, technológia ľahkej tenkostennej oceľovej konštrukcie je už v mnohých krajinách Európy rozšírená.

Ľahký kovový rám umožňuje rýchlu a spoľahlivú výstavbu individuálnych montovaných stavieb. Okrem toho sa tento spôsob výstavby domov zaraďuje aj k tým udržateľným.

rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
zdroj: Lightsteelbuild

Oceľ je odolnejšia ako iný materiál

Oceľ sa stala stavebným materiálom v USA v polovici osemdesiatych rokov 19. storočia. Práve vtedy sa po prvýkrát architekti rozhodli vybrať si oceľovú konštrukciu namiesto tradičnej drevenej alebo kamennej, uvádza Lightsteelbuild.

Na preskúmanie sily a stability konštrukcie slúžil špecializovaný tím. Po skončení inšpekcie sa zistilo, že oceľ je drasticky odolnejšia ako akýkoľvek iný materiál na trhu.

Dôsledkom toho začala oceľ od roku 1880 vystupovať ako materiál, ktorý je možné využívať na stavbu mrakodrapov, komerčných budov, skladov, ale aj klasických rodinných domov.

rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
zdroj: Lightsteelbuild

Náklady na údržbu oceľového domu takmer neexistujú

Mnoho ľudí pri kúpe nového domu zaujíma predovšetkým cena. Je to jedno z prvoradých kritérií, kedy sa človek rozhoduje, ktorý typ domu si nechá postaviť. Tu prichádzajú oceľové domy, ktoré sú nielen rýchlejšie stavané, ale taktiež sú lacnejšie a ľahšie sa udržiavajú. 

Ďalšou výhodou je, že oceľ sa zaraďuje k materiálom, ktoré sú vysoko odolné aj za extrémnych okolností. To znamená, že opravy alebo údržbu si vyžadujú len málokedy. Ako Lightsteelbuild uvádza, náklady na údržbu oceľového domu takmer neexistujú.

Ak je budova z tenkostennej oceľovej konštrukcie postavená správne, dokáže vydržať nápor vetra až do rýchlosti 270 km za hodinu, a to bez poškodenia vonkajšej časti budovy alebo základne.

Bývanie bez škodcov a plesní

Zaujímavosťou je, že pre väčšinu zvierat je oceľ neobývateľná. Vďaka tomu oceľový dom poskytuje dostatočnú ochranu pred domácimi škodcami, s ktorými sa obyvatelia rodinných domov bežne stretávajú. Odolná je taktiež aj voči plesni.

Deformácia hornín, pri ktorej sú vyžarované seizmické vlny, je pomerne bežným javom. Tieto deformácie sú spôsobené zemetraseniami či výbuchmi. Pozitívnou správou je, že oceľové domy sú aj voči týmto vlnám odolné.

Okrem toho je potrebné spomenúť aj fakt, že tieto stavby sú šetrné aj k životnému prostrediu. Podľa odborníkov je vonkajší oceľový plášť vyrobený zo 100 % recyklovaných materiálov, takže je bez nebezpečných materiálov a ekologicky šetrný.

rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
zdroj: Lightsteelbuild

Pokrokový a nadčasový proces navrhovania

Proces navrhovania tejto konštrukcie sa považuje za pokrokový a nadčasový. Totižto, spája inteligenciu softvérového systému a digitálne riadeného výrobného procesu.

Každá časť konštrukcie z tenkostennej ocele je tvarovaná presne podľa toho, kde bude v montovanej stavbe umiestnená. „Akonáhle sú profily vyrobené, dopravíme ich v dohodnutom termíne na stavenisko, aby sme ich zmontovali, podľa požadovaných parametrov každého klienta,“ uvádza Lightsteelbuild.

Pre lepší prehľad je na každom profile vytlačené číslo, podľa ktorého sa identifikuje, kde patrí konkrétny diel. Celý proces výstavby je vďaka tomu veľmi rýchly, presný a bez odpadu.

rodinné domy oceľ oceľová konštrukcia bývanie architektúra
zdroj: Lightsteelbuild

Široké spektrum budov a obytných domov

Tento systém je výhodný pre široké spektrum budov či obytných domov. Môže sa využívať pri výstavbe nových rodinných domov, garáží, plotov, strešných konštrukcií, ale taktiež aj administratívnych budov či výrobných hál.

„V prvom rade počúvame požiadavky zákazníka o novom bývaní. Ponúkneme možnosti výstavby jeho domu pre nový život a zhmotníme jeho predstavy o bývaní,“ informuje Lightsteelbuild.

Odborníci následne navrhnú optimálne riešenie rozloženia domu, nadstavby, prístavby či prípadne haly. Každý sa na to pozerá zo svojho uhla pohľadu, no zámerom spoločnosti je predovšetkým poskytnúť kompletné poradenstvo pri vytváraní novej stavby.

Chcel by si bývať v dome s oceľovou konštrukciou?

Lightsteelbuild poskytuje celý komplex služieb – od samotného návrhu, grafického spracovania, poradenstva až po montáž. Celý systém tenkostennej oceľovej konštrukcie je vyrobený na moderných počítačoch riadených CNC strojmi.

Oceľové domy v nenápadnej obci

V uliciach pribúda nových domov stále viac a viac. S pokrokom v exteriérovom a interiérovom dizajne je ťažké spoznať, či je dom postavený ako murovaný, montovaný dom z dreva alebo ako oceľový dom.

V obci Trsťany však prebieha výstavba práve oceľových rodinných domov. Za týmto projektom stojí práve systém Lightsteelbuild, kde nosný systém tvorí ľahká tenkostenná oceľová konštrukcia.

Trsťany novostavby rodinné domy architektúra
zdroj: LSB s.r.o.

Prvá etapa výstavby s tromi rodinnými domami práve začína, pričom jej ukončenie sa predpokladá v júni tohto roku. Následne má začať druhá a rovno aj tretia etapa výstavby. Budúci obyvatelia nadčasových domov sa tak môžu na nové bývanie tešiť už čoskoro.

V nenápadnej obci vzniká slovenský unikát. Domy postavené v škandinávskom štýle majú recyklovateľnú konštrukciu

Zdroj: Lightsteelbuild

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK