Masaker v Olenivke preskúmali experti. Nájdené dôkazy poriadne zatočili s verziou Ruska

  • Investigatíva CNN prišla s dôkazmi, ktoré vyvrátili útok raketami HIMARS na Olenivku
  • Rusi totiž tvrdili, že Ukrajina si sama zavraždila zajatcov
Zdecimovaný interiér, postele a spálené steny v sklade vo väznici v Olenivke. Pohľad na budovu skladu z vonku.
YouTube/Reuters/Reprofoto TASR/AP
  • Investigatíva CNN prišla s dôkazmi, ktoré vyvrátili útok raketami HIMARS na Olenivku
  • Rusi totiž tvrdili, že Ukrajina si sama zavraždila zajatcov

Koncom júla sa v okupovanom ukrajinskom mestečku Olenivka v blízkosti Donecka uskutočnil delostrelecký útok. Zasiahnutá bola počas neho väznica, v ktorej Rusi držali ukrajinských vojnových zajatcov z pluku Azov.

Spočiatku vláda poruských separatistov tvrdila, že šlo o bombardovanie zo strany ukrajinských síl, pri ktorom mali byť použité systémy HIMARS. Ukrajinskí predstavitelia však uvádzajú, že žiadny takýto útok nepodnikli.

Naopak, svet obleteli informácie o tom, že útok mal zinscenovať Kremeľ v snahe utajiť mučenie zajatcov. Z Olenivky totiž „uniklo“ ohavné video zobrazujúce ruského vojaka, ktorý pri mučení reže zajatcovi genitálie. Počas útoku prišlo o život najmenej 53 ukrajinských zajatcov.

Ďalšie informácie k incidentu podľa ukrajinských spravodajských služieb uvádzali, že ho môže mať na svedomí súkromné komando Vagnerovcov. Tí mali konať na pokyn ruského miliardára a ich údajného veliteľa Jevgenija Prigožina. Ruské ministerstvo obrany údajne útok nekoordinovalo.

Rusko tvrdí, že za všetkým sú Ukrajinci a americké zbrane

CNN uvádza, že verzia Kremľa ohľadom útoku v Olenivke hovorí, že Ukrajina si zabila svojich vlastných vojakov. Dôvodom mala byť prevencia pred tým, aby sa priznali k vojnovým zločinom a snaha odradiť ostatných od kapitulácie. Mnohí zo zajatcov pochádzali z pluku Azov a obraňovali mesto Mariupol.

Ruská propaganda o tomto prápore často tvrdí, že ide o zločincov, násilníkov a nacistov. Z tohto hľadiska jej teda teória o vojnových zločinoch hrá do karát.

Vysoký predstaviteľ samozvanej, Ruskom podporovanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Eduard Basurin tvrdil, že „potom, čo ukrajinskí vojnoví zajatci začali hovoriť o zločinoch, ktoré spáchali na príkaz politických orgánov Ukrajiny, prišiel úder“.

Ukrajina tieto tvrdenia rázne poprela, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za „úmyselný vojnový zločin Rusov“. 

Dôkazy poukazujú na Rusov

Incident sa pokúsili vyšetriť experti CNN. Podieľali sa na ňom forenzní a zbrojní experti, ktorí po preskúmaní videí či satelitných snímok z miesta incidentu dospeli k záveru, že ruská verzia udalostí je veľmi pravdepodobne výmysel.

Odôvodňujú to tak, že raketa HIMARS by nedokázala poškodiť daný sklad, v ktorom Rusi zadržiavali väzňov, v opisovanom rozsahu a povahe.

Na druhej strane však odborníci nedokázali s konečnou platnosťou povedať, čo zabilo a zranilo toľko väzňov. Prípad je zložité uzavrieť aj pre obmedzený prístup k dokumentácii útoku.

Experti však poukazujú na to, že fotografie naznačujú požiar v priestoroch. Navyše, viacerí svedkovia podotkli, že počas útoku nepočuli žiadnu prichádzajúcu raketu.

Hneď ráno po výbuchu v Olenivke sa v kanáli Zvezda ruského ministerstva obrany objavili „dôkazy“ podporujúce naratív, že útok majú na svedomí Ukrajinci.

Moderátor odprezentoval úhľadne usporiadané úlomky, z ktorých jeden obsahoval sériové číslo rakety HIMARS v pozoruhodne dobrom stave. Zachovať sa mali aj napriek nesmierne silnému požiaru, ktorý telá väzňov úplne spálil, ako ukazuje vo videu agentúra Reuters.

Upozornenie: Video nie je vhodné pre slabšie povahy.

Rakety HIMARS zanechávajú odlišné stopy

Vojnoví experti však po preskúmaní snímok z incidentu usúdili, že ide o škody nezlučiteľné s útokom systému HIMARS. Odborník na zbrane Chris Cobb-Smith vysvetľuje, že ak by spomínaný sklad s tenkými stenami a kovovou strechou zasiahla takáto raketa, neostal by ani stáť.

Snímky a videá z Incidentu však zobrazujú budovu poškodenú z vonku, no zdecimovanú a spálenú v interiéri. 

Zničený sklad v Olenivke, v ktorom Rusi zdržiavali zajatcov pluku Azov
zdroj: TASR/AP

„Nikde na tých videách nie je kráter. Postele sa ani nepohli, stĺpy sú nepoškodené. Prítomné sú však viditeľné veľké stopy po ohni. Ak by to bol riadený viacnásobný raketový systém, videli by ste krátery, rozbité stropy a steny či roztrhané telá,“ povedal Cobb-Smith.

„Existuje len malá, ak vôbec nejaká známka významného poškodenia konštrukcie alebo tiel výbuchom. Zdá sa, že škody spôsobil prevažne rozsiahly a intenzívny požiar. Veľkú časť škôd na streche budovy zrejme spôsobil jej kolaps,“ dodal expert.

Teóriu Cobb-Smitha podporili aj ďalší predstavitelia štátov NATO. Navyše, fotografie úlomkov rakety, ktoré Rusi predložili ako dôkazy, údajne ani nepochádzali z miesta činu.

Pri vyšetrovaní incidentov takéhoto rozmeru ide o veľmi neobvyklý prístup. Úlomky by mali experti vyšetrovať na mieste, ktoré mala raketa zasiahnuť.

Dôkazy tiež naznačujú, že ruskí strážcovia len niekoľko dní pred útokom presunuli desiatky ukrajinských zajatcov do spomínaného skladu v „priemyselnej zóne“ areálu. Pôvodne ich zdržiavali v hlavných celových blokov, no tie sa mali z neznámych dôvodov preplniť. Následne došlo k útoku na sklad.

Zdroje: CNN, archív SIU, YouTube/Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá