Masívne protesty farmárov zabrali: Eurokomisia stiahla kontroverzný návrh o pesticídoch

  • Európska komisia vypustila dôležitú časť z ekologickej reformy
  • Reagovala tak na protesty farmárov po celej EÚ
TRAKTORY
Farmári zhromažďujúci sa pred budovou Európskeho parlamentu počas protestu v Štrasburgu, AP Photo/Jean-Francois Badias
  • Európska komisia vypustila dôležitú časť z ekologickej reformy
  • Reagovala tak na protesty farmárov po celej EÚ

V utorok Európska komisia pod tlakom poľnohospodárov vypustila viaceré dôležité časti z ekologickej reformy a balíka na zníženie emisií do roku 2040. Komisia tak stiahla aj sporný návrh na obmedzenie používania pesticídov. Rovnako stiahla odporúčanie pre občanov, aby zmenili svoje správanie a napríklad jedli menej mäsa. 

Ako informuje portál Politico, komisia prvýkrát návrh predložila ešte pred štyrmi rokmi, ako súčasť vtedajšej vznikajúcej Zelenej dohody. Komisia pod vedením von der Leyenovej pred dvoma rokmi už aj oficiálne navrhla zákon o udržateľnom používaní pesticídov, v ktorom stanovila cieľ znížiť používanie pesticídov a riziká o 50 % do roku 2030.

Európska zelená dohoda

Ako sa píše na stránke Európskej komisie, na zvládnutie hrozieb, ktoré vznikajú kvôli klimatickým zmenám, sa vďaka Európskej zelenej dohode premení EÚ na moderné a konkurencieschopné hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje.  

V rámci nej Európska komisia prijala súbor návrhov na zníženie čistých emisií skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990, a to prispôsobením politík EÚ v oblasti klímy, energetiky, dopravy a zdaňovania. 

Dôležitou zložkou je aj cieľ mať nulové čisté emisie skleníkových plynov do roku 2050.

Práve tento návrh sa nepáčil farmárom po celej Európe. Európsky parlament pritom ešte vlani v prvom čítaní zamietol návrh Európskej komisie o trvalo udržateľnom používaní prípravkov na ochranu rastlín. Von der Leyenová uviedla, že v rokovaniach medzi členskými krajinami odvtedy nenastal pokrok, ako uvádza TASR.

Legislatívny návrh bol súčasťou rozsiahlejšej reformy poľnohospodárstva. Farmári v Európskej únii by na základe neho museli znížiť objem používaných pesticídov na polovicu.

ursula
zdroj: European Union 2024

„Na to, aby sme sa posunuli vpred, je potrebný rozsiahlejší dialóg a iný prístup,“ myslí si predsedníčka Európskej komisie. Samotným úmyslom Komisie bolo zastaviť používanie chemických pesticídov na udržanie výnosov plodín, ktoré sa totiž považujú za hlavný zdroj znečistenia a sú spojené so stratou biodiverzity či znečistenia vôd.

„Komisia navrhla SUR (udržateľné používanie pesticídov) s dôstojným cieľom znížiť riziká chemických prípravkov na ochranu rastlín,“ povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poslancom Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Návrh sa však podľa nej nakoniec stal symbolom polarizácie.

Nové ciele do roku 2040

Európska komisia vo svojej ďalšej utorňajšej správe informovala, že na základe nového posúdenia odporúča zníženie čistých emisií skleníkových plynov do roku 2040 o 90 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990, čím sa začne diskusia so všetkými zainteresovanými stranami. 

„Dnes podnikáme ďalší krok k dosiahnutiu tohto cieľa so všeobecným cieľom zabezpečiť dlhodobú prosperitu, stabilné pracovné miesta a väčšiu hospodársku bezpečnosť EÚ,“ povedal Maroš Šefčovič, výkonný podpredseda pre Európsku zelenú dohodu, medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.

Komisia predpokladá, že odvetvie energetiky dosiahne úplnú dekarbonizáciu krátko po roku 2040 na základe všetkých riešení v oblasti energetiky. 

V tlačovej správe eurokomisie sa uvádza, že práve „otvorený dialóg so všetkými zainteresovanými stranami je napokon kľúčovým predpokladom na dosiahnutie prechodu na čistú energiu“.

Zdroje: Politico, Európska komisia, EC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá