Masívne raketové útoky spravili z Kyjeva peklo (FOTO)

  • Na Kyjev dopadlo najmenej 75 rakiet
  • Vladimir Putin vyhlásil, že útoky ruských síl na ukrajinské mestá sú odplatou za „teroristické“ činy Kyjeva
Zničené autá a budova v Kyjeve po ruských útokoch
Ilustračný obrázok TASR/AP Photo/Adam Schreck, TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Na Kyjev dopadlo najmenej 75 rakiet
  • Vladimir Putin vyhlásil, že útoky ruských síl na ukrajinské mestá sú odplatou za „teroristické“ činy Kyjeva

Rakety zasiahli metropolu Kyjev aj mnohé ďalšie mestá na západe a juhu krajiny. V príspevku na sociálnych sieťach to uviedol vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj s tým, že 41 z ruských rakiet bolo zostrelených protivzdušnou obranou. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Podľa slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa ruské útoky zameriavajú na energetické zariadenia a na obyvateľstvo a ich cieľom je spôsobiť čo najväčšie škody. Pri ranných útokoch na ukrajinské mestá boli podľa neho použité okrem rakiet aj iránske samovražedné drony Šáhid.

Masívne útoky na Kyjev

Kyjevská polícia zatiaľ potvrdila päť mŕtvych a 12 zranených. „Nepriateľ spustil masívne útoky na Kyjev. Väčšina útokov zasiahla centrum hlavného mesta. V tomto okamihu je hlásených 12 zranených. Päť ľudí zomrelo,“ uviedla polícia vo vyhlásení na Facebooku.

Galéria nie je vhodná pre maloletých a slabé povahy.

Kyjevom otriaslo viacero výbuchov

Poradca ukrajinského ministra vnútra Rostyslav Smirnov predtým uviedol, že útok na Ševčenkov mestský obvod v Kyjeve si vyžiadal osem obetí na životoch a 24 ranených. Poradca ukrajinského rezortu vnútra Anton Heraščenko v tvíte zverejnil fotografiu zničeného detského ihriska v Kyjeve.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti Twitter v súvislosti s pondelkovými útokmi označil šéfa Kremľa Putina za „teroristu“.

„Putinovou jedinou taktikou je teror voči mierumilovným ukrajinským mestám, avšak Ukrajinu nezlomí,“ vyhlásil Kuleba. Dodal, že aktuálne útoky sú odpoveďou pre všetkých, čo by chceli s Putinom hovoriť o mieri.

Mierili na veliteľstvá, zasiahli parky

Ruské ministerstvo obrany v pondelok vyhlásilo, že ranné raketové útoky namierené na mnohé ukrajinské mestá splnili všetky stanovené ciele. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. „Útoky dosiahli svoje zámery. Všetky ciele boli zasiahnuté,“ uviedol rezort obrany v Moskve.

Ruské sily vypálili na Ukrajinu najmenej 83 rakiet, z ktorých 43 zničila ukrajinská protivzdušná obrana, uviedli ukrajinské vzdušné sily. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uviedol, že ruská armáda spustila „masívne útoky na vojenské velenie a komunikačné zariadenia a energetickú infraštruktúru Ukrajiny“, píše agentúra AP.

Šéf Kremľa dnes vyhlásil, že masívne raketové útoky ruských síl na ukrajinské mestá sú odplatou za „teroristické“ činy Kyjeva vrátane výbuchu, ktorý v sobotu poškodil Kerčský most spájajúci ruskú pevninu s anektovaným ukrajinským polostrovom Krym. 

Nezničiteľná odvaha

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov zdôraznil, že „rakety teroristov nikdy nezničia našu odvahu, a to ani vtedy, ak zasiahnu srdce nášho hlavného mesta“. Dodal, že rovnako najnovšie útoky Moskvy „neotrasú ani odhodlaním našich spojencov“.

„Jediná vec, ktorú nenávratne zničia, je budúcnosť Ruska,“ z ktorého sa stáva „celosvetovo opovrhovaný nebezpečný teroristický štát,“ uviedol Reznikov.

Predstavitelia Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny hlásia po útokoch rozsiahle výpadky prúdu a v niektorých častiach aj problémy s dodávkami vody.

K útokom došlo aj v Dnepropetrovskej, Ľvovskej, Mykolajivskej, Ternopiľskej, Záporožskej, Vinnickej, Ivanofrankivskej, Charkovskej, Žytomyrskej, Chmelnickej či Kirovohradskej oblasti.

Neospravedlniteľná brutalita

Útoky na civilné ciele na Ukrajine odsudzuje aj premiér Eduard Heger (OĽANO). Uviedol to na sociálnej sieti po tom, ako vo viacerých ukrajinských mestách boli v pondelok výbuchy.

„Je to neospravedlniteľná brutalita a teror na civilnom obyvateľstve, akým sa Vladimir Putin pravdepodobne mstí za výbuchy na Kerčskom moste,“ skonštatoval Heger s tým, že most je z pohľadu Ukrajiny aj iných krajín ilegálna stavba.

„Smrť a utrpenie nevinných nemajú mať v dnešnom svete miesto, rovnako ako obsadzovanie zvrchovaných štátov vojenskou silou,“ poznamenal slovenský predseda vlády. Konanie Putina hrubo odsudzuje a tvrdí, že ruský prezident sa musí zodpovedať za svoje činy.

Ukrajina bola v pondelok ráno vystavená mohutnému raketovému útoku, počas ktorého ruská armáda vypálila na ukrajinské územie celkovo 75 rakiet, oznámil na svojom kanáli na platforme Telegram hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj.

Dodal, že ukrajinskou armádou bolo zneškodnených 41 z týchto rakiet. Spresnil, že okrem raketových úderov útočí ruská armáda aj lietadlami a používa drony.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá