Masívny nedostatok benzínu na čerpacích staniciach bude cez leto obrovský problém, USA bije na poplach

  • Dôvodom nie je ropná kríza, ale nedostatok vodičov cisterien
  • Tých sa dotklo prepúšťanie počas koronavírusovej pandémie a opätovné zamestnávanie ide veľmi pomaly
  • Situácia môže byť pred letnou dovolenkovou sezónou naozaj kritická. Očakáva sa aj rast cien palív
benzín
TASR/AP Photo/Rich Pedroncelli
  • Dôvodom nie je ropná kríza, ale nedostatok vodičov cisterien
  • Tých sa dotklo prepúšťanie počas koronavírusovej pandémie a opätovné zamestnávanie ide veľmi pomaly
  • Situácia môže byť pred letnou dovolenkovou sezónou naozaj kritická. Očakáva sa aj rast cien palív

Koronavírusová pandémia v USA začína pomaly ustupovať. Absolútny vrchol zažili USA v januári tohto roka, kedy za jeden deň pribudlo aj 300-tisíc nakazených.

Dnes sa tieto čísla podľa New York Times pohybujú okolo 50-tisíc nových infekcií denne, no čo je dôležitejšie, vakcínu už dostalo 43 % občanov. Ak tempo vydrží, do leta by ich malo byť 90 %.

Rýchle očkovanie umožňuje promptné otváranie ekonomiky. To však nemusí prinášať len dobré správy, informuje CNN

Na čerpacích staniciach môže chýbať benzín

Spravodajská televízia vysvetľuje, že milióny Američanov toto leto takmer určite vyrazia na cesty a dovolenky, ktoré si príliš neužili už minimálne rok. 

Existuje však predpoklad, že čerpacie stanice sa na masívny nárast spotreby jednoducho nedokážu pripraviť a zásoby paliva v mnohých oblastiach rýchlo klesnú na úplné minimum. 

Problémom nie je žiadna globálna ropná kríza ani nič podobné. Prepravné spoločnosti však upozorňujú, že 20 až 25 % ich flotily tankerov a cisterien stále stojí na parkoviskách a v depách, keďže nemajú dostatok kvalifikovaných vodičov.

Na konci apríla roku 2019, teda pred pandémiou COVID-19, neustále pendlovali medzi rafinériami a lokálnymi čerpacími stanicami. Mimo službu bolo v jeden moment len približne 10 % vozidiel.  

Vodičov prepustili kvôli pandémii ešte vlani

V marci 2020 zažila americká ekonomika šok. Nikto netušil, ako ťažká pandémia bude a na ako dlho budú zavedené celoštátne obmedzenia a lockdowny. 

Mnohé firmy preto v snahe prežiť reagovali masívnym prepúšťaním, kedy sa nezamestnanosť dostala až k 15 percentám, na grafe analyzuje MarketWatch.

Situácia sa pomaly dostáva do normálu, no dostatok vodičov sa zatiaľ znovu zamestnať očividne nepodarilo: „S nedostatkom šoférov sme sa potýkali už dlhšie, no pandémia tento problém zobrala a ‚metastázovala‘ ho. Rozhodne sa zväčšil exponenciálne,“ povedal Ryan Streblow, prezident Národných dopravcov cisterien (National Tank Truck Carriers).

Niektoré firmy sa prepúšťaniu snažili zabrániť všetkými spôsobmi, ich vodiči napríklad prevážali objednávky z e-shopov Amazonu, ktorý, naopak, počas pandémie zažíval zlaté časy. 

„Veľa vodičov nechcelo dodržiavať bezpečnostné nariadenia. Tiež sa boríme so starnúcou pracovnou silou,“ povedal pre CNN viceprezident náboru vodičov z prepravnej spoločnosti v Oklahome s tým, že veľa z nich radšej počas pandémie odišlo na dôchodok.

Šoférovať cisternu nie je jednoduché

Amerike nechýbajú len vodiči nákladných vozidiel. Na prepravu paliva sú potrebné ešte mnohé ďalšie povolenia a niekoľko týždňov trvajúci tréning. Čas do leta sa teda pre čerpacie stanice kráti a krátkodobé riešenie nemusí existovať. 

Preprava benzínu je síce lepšie platená a zaujímavejšia, ako vozenie bežného tovaru, no autoškoly boli taktiež zavreté a vydávanie vodičákov mešká.

tankovanie, auto benzín
zdroj: TASR/Marek Klekner, TASR/AP/Alex Brandon

Nový zákon z januára 2020 navyše z procesu vyradil 40- až 60-tisíc vodičov,  ktorí majú z minulosti záznam o priestupkoch v súvislosti s alkoholom alebo drogami. 

Vodiči sa však teraz môžu tešiť na výrazné zvýšenie platov. Ako to ovplyvní ceny samotného benzínu, zatiaľ nie je jasné. Tie však obvykle v lete rastú aj tak. 

Spotreba benzínu je už takmer na pôvodných hodnotách

CNN informuje, že dopyt po palivách je už na 97 % hodnoty z roku 2019, premávka na amerických cestách sa teda už rozbehla takmer naplno. 

„Rozprával som sa s predajcami. Hovoria, že sa môžu objaviť lokality, v ktorých budú krátkodobé výpadky. Ak nebudú mať palivo, nebudú mať biznis. Ľudia sa nezastavia na sendvič, ak nebudete mať benzín,“ povedal hovorca Národnej asociácie maloobchodných služieb Jeff Lenard v obave pred ďalším prepúšťaním v sektore čerpacích staníc. 

Takýmito oblasťami pravdepodobne budú najmä dovolenkové oblasti na Floride, v Arizone a severozápade Missouri, kde sa objavili už počas jarných prázdnin. Leto môže byť ešte horšie. 

Benzín dnes v USA stojí približne 2,89 dolára za galón, teda v prepočte 0,63 eura za liter. Pred rokom to pritom bolo o 60 % menej.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech