Masívny požiar zachvátil 8 dedín. Oheň v Španielsku sa absolútne vymkol spod kontroly

  • V Španielsku hasiči bojujú s rozsiahlym požiarom
  • Oheň sa vymkol spod kontroly
Na snímke je hasičské auto, ktoré hasí požiar.
Ilustračná: TASR/AP/Departmental fire and rescue service 33
  • V Španielsku hasiči bojujú s rozsiahlym požiarom
  • Oheň sa vymkol spod kontroly

Veľký lesný požiar na severovýchode Španielska sa v nedeľu rýchlo rozšíril a vymkol spod kontroly. Úrady preto museli evakuovať osem dedín a 1 500 obyvateľov v provincii Zaragoza.

Šéf lokálnej aragónskej vlády Javier Lambán v nedeľu uviedol, že situácia v dedine Aňon de Moncayo je kritická a prioritou 300 hasičov bojujúcich s požiarom je ochrana ľudských životov a obcí.

Lesný požiar vypukol v sobotu, pričom za menej ako 24 hodín sa rozšíril po obvode asi 50 kilometrov. Odhaduje sa, že spálených môže byť až 8-tisíc hektárov pôdy.

Španielske ministerstvo pre ekologickú transformáciu zatiaľ v tomto roku zaregistrovalo 43 veľkých lesných požiarov, čo sú také, ktoré spálili najmenej 500 hektárov pôdy. Toto číslo predstavuje štvornásobok vlaňajšieho počtu veľkých lesných požiarov v Španielsku.

Európsky informačný systém o lesných požiaroch uvádza, že tento rok v Španielsku zhorelo pri lesných požiaroch 248 674 hektárov pôdy, čo je štvornásobok celoročného priemeru krajiny od roku 2006, keď začali evidovať túto štatistiku.

Požiare v Európe

V Európe bolo tento rok pri lesných požiaroch zničených doposiaľ už takmer 660 000 hektárov lesov. Vyplýva to z údajov Európskeho systému informácií o lesných požiaroch (EFFIS). TASR o tom informuje na základe nedeľnej správy agentúry AFP.

Ničivé lesné požiare tento rok sužovali Českú republiku, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko či Taliansko. Plamene zničili v Európe podľa EFFIS v roku 2022 už 659 541 hektárov lesov. V tomto období roka ide o najvyššie čísla od roku 2006, keď sa začali takéto merania uskutočňovať.

Z hľadiska lesných požiarov bolo v roku 2022 dosiaľ najviac zasiahnuté Španielsko, kde plamene zničili 244 924 hektárov lesa. Ďalšími najviac zasiahnutými krajinami boli Rumunsko (150 528 hektárov) a Portugalsko (77 292 hektárov).

EFFIS využil pri meraniach satelitné dáta európskej Služby monitorovania atmosféry družicového programu Copernicus (CAMS). Tá v piatok uviedla, že rok 2022 je zatiaľ rekordný z pohľadu lesných požiarov v juhozápadnej Európe a upozornila, že veľká časť západnej Európy je teraz v „extrémnom nebezpečenstve vzniku požiarov“.

„Rok 2022 je už teraz rekordný rok, tesne za rokom 2017… Situácia z hľadiska sucha a extrémne vysokých teplôt zasiahla tento rok celú Európu a celková situácia v regióne je znepokojujúca, zatiaľ čo sme stále uprostred sezóny požiarov,“ povedal koordinátor EFFIS Jesús San-Miguel.

V roku 2017 zhorelo v Európe do 13. augusta 420 913 hektárov lesov, pričom sa toto číslo do konca roka vyšplhalo na 988 087 hektárov, vysvetľuje AFP.

Podľa San-Miguela sa od roku 2010 zvýšil výskyt lesných požiarov v strednej a severnej Európe, pričom plamene sužovali aj krajiny, ktoré „za normálnych okolností nezaznamenávajú na svojom území žiadne lesné požiare“.

Požiar v kostole v Káhire

Nedeľňajší požiar v kostole koptskej katolíckej cirkvi v egyptskej Káhire pripravil o život najmenej 41 ľudí a ďalších 14 osôb utrpelo zranenia. Cirkev informovala, že požiar vypukol v kostole Abúho Sefeina v husto obývanej štvrti Imbaba.

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Polícia uviedla, že podľa prvotného vyšetrovania ho mohol spôsobiť elektrický skrat. Plamene sa v kostole začali šíriť v nedeľu ráno v čase, keď sa v ňom konala omša.

Na miesto vyslali 15 hasičských vozidiel a sanitky prevážali zranených do okolitých nemocníc. Koptskí kresťania tvoria asi 10 % prevažne moslimskej populácie Egypta.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá