Matematik Kollár: Je jedno či je váš okres zaočkovaný na 60 %, masívne šírenie vás neobíde. September bude nepríjemný

  • Matematik Richard Kollár upozorňuje, že Slovensko má slabo zaočkované rizikové skupiny obyvateľov
  • Predpokladá, že tento mesiac nebude dobrý a to nielen z epidemiologického hľadiska
  • Vývoj situácie v našej krajine sa bude podľa neho odvíjať od jedného zásadného aspektu
Na snímke muž, ktorý v rukách drží PCR test.
TASR/AFP/Ina Fassbender
  • Matematik Richard Kollár upozorňuje, že Slovensko má slabo zaočkované rizikové skupiny obyvateľov
  • Predpokladá, že tento mesiac nebude dobrý a to nielen z epidemiologického hľadiska
  • Vývoj situácie v našej krajine sa bude podľa neho odvíjať od jedného zásadného aspektu

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti radí Slovákom, aby si v súvislosti s vývojom epidemiologickej situácie nič nenahovárali. „Je jedno, či je váš okres zaočkovaný na 60 % alebo 40 %. Masívne šírenie vás neobíde. Rozdiel bude, a to veľmi dôležitý, ale ten uvidíte až o mesiac v nemocniciach, nie dnes,“ konštatuje.

Šírenie v školách, na krstinách, v práci, či v autobuse bude podľa jeho slov takmer všade veľmi podobné. V incidencii sa má rozdiel ukázať, až keď niekde začnú čísla náhle klesať skôr a inde oveľa neskôr.

Riešiť to, kto všetko bude môcť ísť na návštevu pápeža, je preto podľa Kollára dnes irelevantné a bude to len väčšia kvapka v mori. Priznáva ale, že táto udalosť v momentálnej situácii ničomu nepomôže a len odvráti pozornosť od skutočných problémov.

„Tie máme, strecha už horí. Lenže ten požiar je iný ako ten minulý a vyžaduje iný prístup. My sme však uviazli v minulosti a riešiť budúcnosť nevieme. Pritom by stačilo pozrieť do zahraničia a poučiť sa tam.“

pandemia, koronavirus, slovensko, policia, kontroly, hranice
zdroj: TASR/Martin Baumann

Kollár zároveň dáva do pozornosti tohtoročný január, február, no aj september.

„Sú to mesiace, keď viete, že to, čo sa bude diať nebude dobré z mnohých hľadísk. Keď sa radšej s kamarátmi už nestretnete, na koncert už nepôjdete, a dúfate, že to nebude také zlé ako predpokladáte. Viacero ľudí ma v posledných dňoch vyzvalo, aby som nestrašil, že sú aj iné choroby. Veru, sú, a preto len málokedy poviem, čo v skutočnosti v septembri očakávam. Tentokrát to musím povedať. Nebude to naozaj dobré.“

Stačí si podľa matematika dať dokopy dve jednoduché veci. Prvou je vývoj situácie u nás za posledné týždne. V PCR testovaní sme sa dostali situačne presne na začiatok júna. Teraz si podľa jeho odhadov prežijeme spätne máj či apríl.

„Pozitivita antigénových testov stúpa stále rýchlejšie a rýchlejšie. A to je len jeden faktor.“  Kollár tvrdí, že podľa toho, koľko budeme na Slovensku testovať, sa bude farbiť aj COVID automat.

Vyvracia aj mylnú predstavu ľudí, že kraj, kde je veľa zaočkovaných bude zelený a tam, kde je ich málo, bude svietiť na bordovo.

„V skutočnosti budú farby viac zodpovedať frekvencii testovania v okresoch, do veľkej miery bude hrať rolu aj premorenie v minulej vlne a samozrejme aj vakcinácia. Ale oba tieto faktory budú zrejme až druhotné, tam kde sa nebude testovať budú farby svetlé. Tam kde sa bude veľa testovať, najmä v školách, tam budú tmavé, veľmi tmavé.“

Prípadov je podľa Richarda Kollára u nás dosť veľa na to, aby sa vírus zatúlal počas najbližšieho týždňa či dvoch do takmer každej školy, na temer každé pracovisko a nielen tam.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

„A tak bude šírenie prebiehať všade. Delta je sviňa. Koľko prípadov však uvidíme, to záleží len na tom, koľko testov sa urobí a ako sa budú napríklad reportovať domáce samotesty žiakov.“

Pripomína tiež, že najrýchlejšie v týchto dňoch rastie počet pacientov na JIS-kách. O značnej hybnosti krivky hovorí aj rast PCR incidencie o takmer 30 % týždenne, pri poklese počtu testov takmer o 10 % za to isté obdobie. Ide pritom o obdobie so zavretými školami.

pandemia, koronavirus
zdroj: TASR/Roman Hanc

„Jediná premenná, ktorou sa môžeme utešovať sú umelé pľúcne ventilácie, ktoré dlhodobo stagnujú na číslach 3 až 4 %. Zrejme však už len veľmi krátko a ich krivka bude vyzerať presne tak, ako tá pre JIS-ky. Tento rast sa žiaľ v najbližších dňoch ešte viac akceleruje. Počty nových prípadov denne zrejme nebudú okolo 200 ako dnes, ale môžeme ľahko rýchlo vidieť tisíce.“

Kollár sa domnieva, že nemocnice si zrejme svoj trend udržia a náhle nárasty tam aspoň dočasne neuvidíme. Hovorí, že každý by si mal uvedomiť, že Slovensko dnes vchádza do pomerne veľkého rizika.

Pripomína, že vakcinácia, ktorú máme, nebude určite stačiť a len mierne zredukuje rozsah. Pomerne veľa vsádzame na to, že sme sa v minulej vlne dosť premorili, no zaočkovanosť v rizikových skupinách je slabá.

„V tomto momente vyznieva smiešne napríklad kontrola ľudí na hraniciach, keďže hlavný mód šírenia je už vo vnútri Slovenska a import infekcií je už takmer marginálny, najmä z krajín s lepšou epidemickou situáciou. Zostáva nám len dúfať, že všetci tí, čo tvrdia, že COVID na jar alebo na minulú jeseň mali, že ho naozaj mali. Že to nebola iná choroba a že si vtedy vytvorili dostatočnú imunitnú ochranu.“

zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Práve od tohto faktoru podľa experta záleží, ako bude vyzerať september a nasledujúce mesiace. Konštatuje, že nie sme Veľká Británia, Dánsko, ani Írsko, aby sme si vďaka vakcinácii mohli povedať, že opatrenia už nepotrebujeme.

U nás podľa Kollára záleží na tom, ako sme premorení. A keď sú ohrozené skupiny premorené málo, tak sa podľa jeho slov stačí pozrieť do Ruska a uvidíme ako to dopadne.

„Tam sa mnohí radi pozerajú, ale tie tisíce úmrtí denne nie sú radostný pohľad pre nikoho. Samozrejme, my sme menšia krajina. September 2021 bude zrejme nepríjemný mesiac. A to nielen medicínsky, ale aj spoločensky. Nie je to mesiac, v ktorom je veľmi na čo sa tešiť,“ dodáva.

Zdroj: Facebook/ Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá