Matovič chce „urobiť poriadok“ a meniť zákon, 400 ľudí pre spor firiem nemôže pracovať

  • Majiteľ priemyselného parku odpojil výrobcu vlákien od energií a nie je to prvý raz
  • Na Chemes neplatia ani rozhodnutia súdu, Matovič chce preto „urobiť poriadok“
Nexis Fibers, Chemes, Igor Matovič
  • Majiteľ priemyselného parku odpojil výrobcu vlákien od energií a nie je to prvý raz
  • Na Chemes neplatia ani rozhodnutia súdu, Matovič chce preto „urobiť poriadok“

Výroba v závode Nexis Fibers v Humennom už celé týždne stojí. Nie je za tým však koronakríza. Majiteľ priemyselného parku, spoločnosť Chemes, odpojil firmu na výrobu priemyselných vláken od energií. Napriek tomu, že jej súd nariadil ich opäť zapnúť, nestalo sa tak. Približne 400 ľudí tak nemôže pracovať a ich živobytie je ohrozené.

Spor medzi týmito dvomi firmami sa ťahá už roky, no teraz na jar eskaloval. Gordický uzol sa rozhodol preťať samotný premiér Igor Matovič. Ministerku spravodlivosti požiadal, aby vypracovala zákon, ktorý takýmto situáciám zabráni. Predseda vlády o tom informoval na Facebooku.

HUMENNÉ : NEXIS FIBRES … koniec srandyÚprimne ma prestalo baviť čakať na deň, kedy sa niekomu uráči rešpektovať…

Gepostet von Igor Matovic am Freitag, 22. Mai 2020

Nič na nich neplatí

Majiteľ priemyselného parku, spoločnosť Chemes, odpojil svojho nájomníka Nexis Fibers od prúdu. Dôvodom má byť fakt, že Nexis odmieta platiť Chemesu za elektrinu požadované peniaze.

Nexis Fibers získal 14. apríla záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií na základe týždenných zálohových platieb.

Ako agentúre SITA potvrdila hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, ešte 5. mája bolo vo vzťahu k neodkladnému opatreniu žalovaným podané odvolanie, o ktorom rozhodne Krajský súd v Prešove. Neodkladné opatrenie je však vykonateľné a účinné jeho doručením.

„Riešime to cez exekúciu. Dali sme podanie na exekučné konanie a čakáme, kedy exekútor začne konať,“ uviedol v tejto súvislosti pre agentúru SITA výkonný riaditeľ Nexis Fiber Ján Kučeravý.

Spor sa ťahá roky

Zároveň dodal, že skúsenosti s vymožiteľnosťou takéhoto opatrenia nemajú dobré. „My už jedno takéto opatrenie v inom spore s Chemesom máme. Chemes ho ale nerešpektuje. Tam sa to ťahá už viac ako rok a pol a zatiaľ sme sa k ničomu nedopracovali. Je to teda veľmi chabý prostriedok na uplatňovanie si svojich práv,“ skonštatoval Kučeravý.

Do sporu sa zamiešal aj Protimonopolný úrad aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý na Chemes podal trestné oznámenie za vydieranie.

Vzťahy Chemesu a Nexisu sú, mierne povedané, naštrbené až žiadne. Ako uvádza portál Aktuality.sk, v pozadí prebieha spor medzi bývalými a súčasnými majiteľmi už celé roky a riešenie je v nedohľadne.

Zdroje: SITA, Aktuality.sk, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech