Matovič dáva najavo, že je v poriadku útočiť na tých, s ktorými nesúhlasíme, tvrdí odborník

  • Igora Matoviča sme doteraz poznali ako aktívneho opozičného poslanca
  • Dnes by však ako premiér mal prehodnotiť rétoriku, ktorou reprezentuje svojich voličov a krajinu
matovič
Instagram/Igor Matovič, TASR/Dano Veselský
  • Igora Matoviča sme doteraz poznali ako aktívneho opozičného poslanca
  • Dnes by však ako premiér mal prehodnotiť rétoriku, ktorou reprezentuje svojich voličov a krajinu

„Čo na srdci, to na jazyku alebo na transparente“ je nepísané pravidlo, ktorým sa Igor Matovič od vstupu do politiky zrejme riadi. Mnohým imponuje jeho bezprostrednosť a priamočiarosť. 

Fotí sa pri zbieraní bazy, zdieľa s ľuďmi svoje súkromie s rodinou či s priateľmi. Jeho spontánne myšlienky mnohých bavia a fungujú ako spúšťač smiechu. Nepoužíva zbytočne komplikované formulky, reaguje pohotovo a vyjadruje sa tak, ako to cíti. A to na ľudí zaberá.

Na druhej strane sa občania zamýšľajú nad tým, či by predseda vlády predsa len nemal voliť zmierlivejšiu rétoriku. Odkedy sa stal premiérom, veľká pozornosť spoločnosti sa upriamila na zmeny v jeho správaní a pokojnejšie vystupovanie. Nie vždy sa to darí.  

Riaditeľka Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV Barbara Lášticová tvrdí, že dôvod, prečo premiér volí práve túto rétoriku, by mal skôr vysvetliť on. „Až čas ukáže, ako jeho komunikácia ovplyvní preferencie strany. Vysoko pravdepodobne sem vstupujú aj iné faktory.“

Výsmech ústavným a ľudským právam

Nejednému jeho nevoličovi pri čítaní jeho statusov alebo pri tlačovej besede napadne, že práve on je tým zlým, protisystémovým článkom, pretože ho nevolil alebo s niektorými jeho názormi nesúhlasí. Premiér často útočí, vyjadruje sa posmešne alebo používa expresívne slová voči tým, ktorí mu oponujú alebo majú na problém a situáciu iný pohľad. 

„Nie je v poriadku, ak šéf výkonnej moci používa jazyk, ktorým zosmiešňuje nejaké skupiny obyvateľstva, alebo ich ústavné či ľudské práva, prípadne názorových oponentov,“ tvrdí politológ Pavol Baboš.

„Jeho moc pochádza od ľudí a bez súhlasu ľudí by ani jeho žiadna vláda nemala legitimitu. Vysmievať sa ústavným a ľudským právam znamená popierať princíp liberálnej demokracie, vďaka ktorej sa k moci dostal on sám,“ dodáva.

Lepšie je súhlasiť

Matovič svojimi vyjadreniami dáva od začiatku najavo, že nesúhlas s jeho postupmi a riešeniami sa nemusí oplatiť. Posledná väčšia kauza s majiteľmi fitness centier, ktorí svoju nespokojnosť vyjadrili spomalením dopravy, je toho dôkazom. 

Kým prednedávnom opozičný poslanec podporoval štrajky napríklad farmárov, nový premiér vyhlásil, že v prípade, ak sa takáto situácia zopakuje, predloží návrh zákona, ktorý z takéhoto konania urobí trestný čin. 

 Podľa Baboša dáva premiér ako šéf“  celého výkonného aparátu štátu jeho pracovníkom návod, aké normy správania sú akceptovateľné. „Takýmto diskurzom dáva najavo, že je v poriadku útočiť na tých, s ktorými nesúhlasíme. 

Neustále pod tlakom okolností

Prevzatie moci v čase, keď sa najväčšou témou vo svete stala korona, je bezpochyby náročné. Slovensko patrí k lídrom vo zvládaní tejto neľahkej situácie najmä vďaka zodpovedným opatreniam a zodpovednému prístupu občanov.

Nájdu sa aj takí, ktorí vyčítajú premiérovi jeho kroky v rámci snahy zabrániť rozsiahlemu šíreniu pandémie. Ide predovšetkým o odporcov rozhodnutí vlády, ktorí tvrdia, že COVID-19 je vymyslený vírus. Sú proti obmedzeniu pohybu, noseniu rúšok, karanténe či očkovaniu.

Na Facebooku dokonca vznikli stránky, ktoré propagujú odvolanie Igora Matoviča. Okrem toho ho urážajú a zosmiešňujú a pod niektorými príspevkami šíria nepravdivé informácie. 

I keď by sme mohli čakať, že kríza premiérovej popularite uškodila, opak je pravdou. „Korona skôr pomáha jeho popularite, pretože dokáže komunikačne využiť nízke čísla nakazených a mŕtvych na Slovensku. Problém však bude mať, z hľadiska preferencií a komunikácie, ak pandémia odoznie a jeho vláda bude musieť ukázať, ako vie fungovať a dosahovať výsledky aj za „normálneho“ režimu,“ hovorí politológ. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech