Matovič: Naozaj krvácame a ľuďom chceme len pomôcť

  • V relácii Rádia Slovensko sa stretli Igor Matovič a Matúš Šutaj-Eštok
  • Minister financií tvrdí, že robia všetko preto, aby Slovákom pomohli
Igor Matovič zdvíha varovný prst
TASR/Pavel Neubauer
  • V relácii Rádia Slovensko sa stretli Igor Matovič a Matúš Šutaj-Eštok
  • Minister financií tvrdí, že robia všetko preto, aby Slovákom pomohli

Približne 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej správy štát ponúkne 500 eur na osobu v tomto roku ako jednorazovú pomoc. Celkovo pôjde o sumu 200 miliónov eur. Na tlačovej besede to dnes povedali premiér Eduard Heger a minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Zatiaľ ide len o návrh, ktorý bude predmetom rokovania. Podľa predsedu vlády ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ).

To, čo vieme dnes ponúknuť, je jednorazová pomoc v tomto roku a nezaväzuje vládu na výdavky v ďalších rokoch. Chceme pomôcť ľuďom, lebo chceme pomáhať, ale musíme to robiť v rámci svojich možností,“ uviedol premiér.

„Nechceme nechať učiteľov ani iných štátnych zamestnancov v štichu,“ povedal v súvislosti s návrhom premiéra a ministra financií Igor Matovič v relácii Rádia Slovensko, v Sobotných dialógoch. V relácii diskutoval s poslancom Národnej rady Matúšom Šutajom-Eštokom zo strany Hlas-SD.

Hospodáriť musí opatrne

Koaličných partnerov už oboznámili s touto iniciatívou, uviedol Matovič. „Zdroje nájde ministerstvo financií. Na mňa potom padne aj kritika, nie na iných ministrov, ktorí sa na nás odvolávajú. Musím s peniazmi hospodáriť opatrne.“

„Sociálny štát sa prejavuje tak, že práve v čase krízy svojich ľudí nenechá padnúť,“ povedal Matovič. Šéf rezortu financií v relácii povedal, že zdroje na vyplatenie peňazí nájde a jeden je taký, ktorý nemôže menovať, ale bude to pozitívne prekvapenie pre všetkých. O zdrojoch z daňových nadpríjmov poznamenal, že tam je veľa ľudí v rade. Nepočíta však so zvýšením daní.

Pomôcť by chcel Igor Matovič aj ostatným. Pomoc budú oznamovať postupne, s tým, ako budú získavať zdroje, uviedol. Inflácia dosahuje v súčasnosti maximá a jedlo, ubytovanie aj pohonné látky sú drahšie pre každého.

Jednou z citlivých skupín sú napríklad dôchodcovia: „Mňa mrzí, že zákon zvyšuje dôchodky vždy s omeškaním. Inak povedané, tie peniaze dôchodcom neutečú, dostanú sa k nim, len neskôr.“

„Naozaj krvácame a dávame dokopy všetko, len aby sme ľuďom pomohli,“ povedal Matovič. „Pri dôchodcoch však máme, že im rastú dôchodky spolu so zdražovaním, len je to oneskorené. Tento systém bývalej vlády zatiaľ rešpektujeme, ak nájdeme zdroje, zvýšime ich aj mimoriadne.“

Heger, Matovič
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Návrh pomoci, ktorý dnes zaznel na tlačovej konferencii premiéra a ministra financií, sa týka štátnych zamestnancov, no netýka sa zdravotníkov, vojakov ani pracovníkov sociálnych služieb. Premiér však uistil, že sa samostatne riešia aj tieto skupiny.

„Tento týždeň začítame rokovania s odborármi, ktorí zastupujú zdravotníkov. Verím, že toto bude týždeň dobrých správ pre zamestnancov. Musíme sa však k verejným financiám správať zodpovedne, nie ako zlodeji, ktorí zaviedli 13. dôchodky tri dni pred voľbami, lebo ich ide Matovič poraziť,“ povedal Matovič.

„Vieme veľmi dobre, že Igor Matovič nie je zodpovedný za svoje výroky,“ reagoval Matovičov oponent Matúš Šutaj-Eštok zo strany Hlas-SD, ktorého minister financií počas debaty označil za „vagabunda zlodejského“ aj „hlupáčika“.

„Táto vláda si zobrala ľudí za rukojemníkov. Namiesto toho, aby im pomohli, sa teraz hádajú ako také psy,“ povedal Šutaj-Eštok.

Matej Šutaj Eštok
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Prorodinný balíček a hlasovanie s fašistami

„Pani prezidentka sa správa zaujato. Mrzí ma, že sú obeťami rodiny s deťmi. Aj tí rodičia ju volili a ona sa im otočila chrbtom,“ povedal v súvislosti s prezidentkiným vetom jeho rodinného balíčka Matovič.

Na otázku moderátorky, či poslancom, ktorí jej veto prelomili, niečo sľúbil, odpovedal: „Ja so svedomím neobchodujem. Rozhodlo to, že sme sa na poslednú chvíľu dozvedeli, že ide celá opozícia, so Smerom a Hlasom, ktorí majú v názve sociálnu demokraciu, vypnúť celú pomoc rodinám od budúceho roku, spolu s fašistami z Republiky a SaS.“

„Samosprávy na to nedoplatia. V žiadnom prípade nebudú mať menej, ako počítajú v oficiálnych rozpočtoch v budúcom aj tom nasledujúcom roku,“ vyhlásil minister financií.

„Máme tu novú, temnú vládnu koalíciu, OĽaNO, Sme rodina a Kotlebovci,“ zhodnotil Šútaj-Eštok. „Ako rodinám pomôže od budúceho roka akési krúžkovné? Ja budem za, aby sa do posledného centu peniaze minuli na rodiny, ale nie na krúžky.“

„Ak teraz rodina platí 60 eur na krúžky, budúci rok budú mať 60 eur k dobru. Tak im to pomôže,“ reagoval Matovič.

igor matovič minister financií
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V súvislosti s hádkami v rámci koalície, medzi OĽaNO a SaS, Matovič prisľúbil, že sa situácia zlepší. „My sme tu hrubú čiaru urobili na tlačovke. Povedal som, že sme pripravení odpustiť aj odpúšťame. Ide o veľké gesto. Ľudí naše hádky nezaujímajú, zaslúžia si pomoc.“

„Najlepšie riešenie, ktoré by pre Slovensko bolo, by bolo, keby Heger odvolal ministra financií aj ministra hospodárstva alebo by sám podal demisiu. Mne je ho ľúto, nemá žiadnu reálnu moc. Myslíte si, že ľudia, ktorí hlasovali za Matoviča, sú teraz spokojní s tým, že sa spojil s fašistami?“ pýtal sa poslanec Hlasu.

„Robím presne to, čo som pred voľbami sľúbil,“ reagoval Matovič.

Zdroje: Rádio Slovensko/Sobotné dialógy, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá