Poslancom sa nepodarilo otvoriť schôdzu k odvolávaniu Matoviča. Bolo to veľmi, veľmi slabučké, odkázal premiér

  • Poslancom sa nepodarilo otvoriť schôdzu k odvolávaniu premiéra
  • Prítomní boli viacerí členovia vlády
matovič
TASR via AP/Johanna Geron
  • Poslancom sa nepodarilo otvoriť schôdzu k odvolávaniu premiéra
  • Prítomní boli viacerí členovia vlády

Poslancom sa na prvýkrát nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Plénum nebolo uznášaniaschopné. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil hodinovú prestávku.

V pléne chýbali najmä poslanci za OĽaNO, ktorí pred začiatkom schôdze odišli. Prítomní boli viacerí členovia vlády. Kabinet nesúhlasí s návrhom na odvolávanie Matoviča, uzniesol sa na tom vo štvrtok ráno.

Predseda Smeru-SD Robert Fico avizoval, že neplánujú robiť z odvolávania cirkus a chcú štandardnú diskusiu. Podobne to vidia aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Dôvody na odvolávanie premiéra zhrnuli do štyroch bodov. Okrem iného namietajú, že nedodržiava sľub predsedu vlády plniť si funkciu čestne, svedomite a v záujme občanov, ako aj odchýlenie sa od programového vyhlásenia vlády.

Opozícia nemá v pléne dostatok hlasov na odvolanie premiéra. Koalícia Matovičov odchod nežiada. Návrh by preto v pléne nemal prejsť. Pokiaľ by sa však našlo dosť hlasov a premiér by padol, skončila by aj vláda.

Aktualizované 12:45

Koalícia za odvolanie nezahlasuje 

Koalícia odovzdala presne toľko hlasov, koľko bolo potrebných na otvorenie mimoriadnej schôdze parlamentu k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) rešpektuje neotvorenie mimoriadnej schôdze, no je to podľa neho smiešne. Poslancom sa vo štvrtok nepodarilo na prvý pokus otvoriť mimoriadnu schôdzu, na ktorej mali odvolávať predsedu vlády. Plénum nebolo uznášaniaschopné. V pléne chýbali najmä poslanci za OĽaNO, ktorí pred začiatkom schôdze odišli.

„Sme presvedčení, že pokiaľ poslancom za politickú stranu Smer-SD a Hlas záleží na odvolaní predsedu vlády, tak že do nohy prídu všetci na túto schôdzu. Z koalície sme odovzdali presne toľko hlasov, koľko bolo treba, aby pri plnom počte poslancov za Smer-SD a Hlas sa schôdza mohla otvoriť,“ priblížil Naď.

Pellegrini deklaroval, že „jeho jedenástka“ prišla na rokovanie v plnom počte. „Sú to tanečky, ktoré sú zbytočným divadlom, divadlo je niečo, čo je tomuto premiérovi vlastné a svojské,“ podotkol s tým, že koalícia hovorí jedno a robí druhé.

Koalícia sa dohodla, že nebude robiť obštrukcie a umožnia diskusiu v pléne k odvolávaniu Matoviča. Deklarovali tiež, že za odvolanie premiéra nezahlasujú a vládu podporia.

Matovič škodí Slovensku, prehlásil Blaha

Opozičný Smer-SD kritizuje postoj koalície k odvolávaniu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) a blokovanie otvorenia mimoriadnej schôdze v riadnom čase. Podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha na štvrtkovej tlačovej konferencii kritizoval aj Matovičovo správanie. Poznamenal, že kauza jeho diplomovej práce nie je jediný dôvod na jeho odvolávanie. Tvrdí, že škodí Slovensku svojou neschopnosťou.

Ak ho dnes odvolávame, nie je to len preto, že zlyhal pred 20 rokmi, lebo ‚opajcol‘ svoju diplomovku,“ poznamenal Blaha. Tvrdí, že Matovič škodí Slovensku svojimi vyjadreniami a správaním. Pripomenul tiež výsledky samitu lídrov v Bruseli, na ktorom Matovič podľa neho riadne nerokoval a svojou neschopnosťou obral Slovensko o milióny eur.

Blaha v súvislosti s neotvorením schôdze skonštatoval, že hoci má koalícia v pléne ústavnú väčšinu, naďalej potrebuje rozoštvávať občanov. Kritizoval premiérove vyjadrenia v súvislosti s kauzou jeho diplomovej práce. Podľa jeho slov sa len vyhovára. Podotkol, že ak je niekto na čele vlády, nemôže sa naďalej správať ako bláznivý opozičný poslanec.

Dnešná opozícia si neplní svoju prácu, nechodí do roboty

Mimoriadnu schôdzu na odvolávanie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) koalícia po 11.00 h otvorí. Deklarovali to predsedovia poslaneckých klubov OĽaNO Michal Šipoš a Sme rodina Peter Pčolinský na spoločnej tlačovej konferencii predsedov poslaneckých klubov. Pripomenuli, že súčasná opozícia v čase, keď bola ešte v koalícii, blokovala mimoriadne schôdze. Pčolinský predpokladá, že schôdza bude pokračovať aj po 19.00 h, keďže je prihlásených viacero rečníkov.

Šipoš hovorí, že ide o symbolické gesto, aby si opozícia uvedomila, ako sa v minulosti správala. Argumentuje tým, že aj expremiér Robert Fico v minulosti vyžadoval, aby pri odvolávaní bol každý opozičný poslanec. „Dnes sa garde obrátilo a vidíme, že dnešná opozícia si neplní svoju prácu, nechodí do roboty,“ povedal s tým, že asi šiesti poslanci opozície chýbali.

Predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský dodal, že sa treba pýtať opozície, prečo sa ich poslanci na schôdzi neprezentovali, pričom niektorí v sále boli. Pripomenul tiež, že napríklad pri odvolávaní exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) presúvali schôdzu tri mesiace. Pčolinský so Šipošom odmietajú, že ide o obštrukcie. Obaja hovoria o symbolickom geste. Už v stredu (22. 7.) všetci deklarovali, že ich nebudú robiť a schôdzu otvoria.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová a šéfka klubu Za ľudí Jana Žitňanská potvrdili, že nesúhlasia s návrhom na odvolávanie premiéra. Trvajú na svojom doterajšom stanovisku.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech