Matovič ostro zaútočil na lekárov: „Prevrátil sa mi žalúdok”, s rokovaniami je koniec

  • Slovenskom otriasa možný kolaps zdravotníctva
  • Igor Matovič na sociálnej sieti ostro zaútočil na odborárov
  • Na rokovanie osobne neprišiel
Na fotke lekár Visolajský a Igor Matovič
TASR/Pavol Zachar, Martin Baumann
  • Slovenskom otriasa možný kolaps zdravotníctva
  • Igor Matovič na sociálnej sieti ostro zaútočil na odborárov
  • Na rokovanie osobne neprišiel

Minister financií SR Igor Matovič dnes poslal lekárom drsný odkaz. Uverejnil ho, ako už tradične, na svojom Facebooku. Na rokovania s predstaviteľmi LOZ neprišiel.

„Mal som 22. S mamou sme stáli pred operačnou sálou neurochirurgie na Kramároch. S napätím sme čakali na výsledok operácie ocina, ktorému diagnostikovali zhubný nádor na mozgu,“ začína svoj príbeh na sociálnej sieti Matovič.

Viac už rokovať nebude

Upozorňuje, že jeho otcovi v danom momente išlo o čas, v tom mal podľa neho vyjsť von z operačnej sály hlavný operatér, ktorý mal Matovičovej matke oznámiť: „Pani Matovičová, potrebujem motivovať operačný tím. Päť tisíc by to spravilo.“

Povedala, že ale ona pri sebe také veľké peniaze nemá, píše ďalej Matovič. Lekár vraj chladnokrvne povedal: „Nevadí, počkáme.“ „Ja som zostal, mamina v strese utekala do mesta do banky. Keď po hodine prišla a ‚motivačné’ odovzdala do rúk lekára, operácia ocina sa začala. V lete ocino zomrel,“ tvrdí minister financií.

„Dnes som ministrom financií a pred pár týždňami som mal rokovanie so spomenutým ‚lekárom’. Zastupoval lekársky stav, ja štát. Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím pred sebou ľudský odpad. Odpad, ktorý sa pred Slovenskom tvári na elitu, a, bohužiaľ, Slovensko ho za elitu považuje,“ nešetril drsnými slovami Matovič.

„Zvládol som to, zastupoval som štát, nie syna otca so zhubným nádorom v hlave, za ktorého operáciu si bezcitný chrapúň od mamy príkladne vydieračským spôsobom vypýtal motivačné, a kým neprišlo, ani operovať nezačal,“ píše ďalej.

„Dnes mám problém rovnaký. Nedokážem viac sedieť a ‚rokovať’ s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech. Rokoval som s odborármi cca 40 hodín, viac nebudem,“ uzavrel Matovič.

Rokovania pokračujú

Vláda a lekárski odborári dnes od 14:00 pokračujú v rokovaniach na Úrade vlády SR. Obe strany deklarujú ochotu dohodnúť sa, nevyriešenou zostáva platová otázka, píše TASR.

Za mediátora sa pôvodne ponúkla Slovenská lekárska komora. Lekárske odborové združenie (LOZ) ponuku odmietlo, rokuje sa tak bez mediátora.

Odborári naďalej trvajú na požiadavke zvyšovania platov vrátane odmeňovania za odpracované roky. „Keď pán premiér a ministri hovoria, že sedem bodov je vyriešených, čakáme, že to bude v najbližších dňoch schválené v parlamente. To bude pre nás potvrdením, že to myslia vážne,“ zdôraznil šéf LOZ Peter Visolajský.

Viaceré nemocnice na Slovensku pre hromadné výpovede lekárov od decembra rušia, prípadne odkladajú plánované operácie. Pacientov na ne okrem iných neobjednáva Univerzitná nemocnica Bratislava, Nemocnica Poprad či Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) poslal riaditeľom nemocníc list, v ktorom im odporúča zvážiť všetky kroky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra. Na zabezpečenie lôžok ich žiada o preplánovanie pacientov objednaných na plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Pri memorande je podľa Lengvarského zatiaľ dohoda na siedmich bodoch, nevyriešenými zostávajú platy. Odborári trvajú na zvýšení miezd pre lekárov za odpracované roky. Kritizujú zámer ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) zaviesť stabilizačný príspevok pre zdravotníkov, ktorí zostanú v nemocniciach. Premiér Eduard Heger (OĽANO) avizoval, že vláda neplánuje ustúpiť od návrhu na stabilizačný príspevok.

Zdroje: Facebook/Igor Matovič, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá