„Keď nie som LGBTI orientovaný, tak som absolútny nepriateľ,“ obul sa Matovič do médií

  • Igor Matovič opäť nešetril kritikou na stranu SaS
  • Podľa neho ich pomoc rodinám nezaujíma
Minister financií
TASR/Dano Veselský
  • Igor Matovič opäť nešetril kritikou na stranu SaS
  • Podľa neho ich pomoc rodinám nezaujíma

V relácii Braňo Závodský Naživo šéf rezortu financií povedal, že nie je z čoho zvyšovať platy učiteľov. SaS podľa neho chcelo zháňať zdroje len vďaka prepúšťaniu štátnych zamestnancov.

„Ja nemám pocit, že by sme mohli prepúšťať policajtov, lekárov zdravotné sestry či učiteľov.“ SaS podľa neho nevie povedať, kedy a koho treba prepustiť.  

Reč však bola aj o jeho facebookovom spore so šéfredaktorom Aktualít Petrom Bárdym. Matovič sa obul do médií všeobecne a neváhal použiť ani hulvátske výrazy.

Dehumanizuje ma! Je tak nabubralý, arogantný, sebestredný človek a ešte sa skrýva, že Ján Kuciak sem, Ján Kuciak tam… Je hanba slovenskej žurnalistiky,“ povedal minister. Moderátor Braňo Závodský ho upozornil, že takéto výpady sú obmedzovaním slobody médií. 

 „To nie je znižovanie slobody slova, prepáčte. Hnevám sa na zaujatosť médií, na sebestrednosť médií, na aroganciu šéfredaktorov, na aroganciu novinárov, ktorí si jednoducho povedia, že keď nie som LGBTI orientovaný, tak som absolútny nepriateľ. A v takomto prostredí tu 13 rokov v politike bojujem proti zlodejom a bojujem proti novinárom,“ hneval sa.

Radšej s fašistami než s SaS?

Strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko rokovala s ministrom financií Igorom Matovičom aj o podpore vládneho návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Potvrdil to aj poslanec a podpredseda ĽSNS Martin Beluský. 

Matovič si stojí za tým, že omnoho viac sa o témy podpory rodín zaujímajú fašisti ako SaS. Podľa Matoviča Sulík v parlamente povedal, že ak návrh zákona podporia poslanci, budú z toho mať len nižšie platy. „Ja som väčšiu podlosť v parlamente nepočul.“

Matovič hovorí, že ľudí na Slovensku dnes trápia ceny a životná úroveň. „Spravte zo mňa aj fašistu, ja už som na Slovensku všetkým, diablom aj antikristom. Som zodpovedný za dážď ráno, aj za zamračené. Ja som na to zvyknutý. Keď mi teraz bude niekto hovoriť, že som najväčší fašista na Slovensku, tak budem. Mňa všetky tieto sračky, s prepáčením, nezaujímajú.“

Konštatuje tiež, že šéfredaktor portálu Aktuality.sk ho dehumanizuje. „Skrýva sa za Jána Kuciaka a je hanbou žurnalistiky. Tomuto človeku nie je hodno veriť.“

Novinári podľa neho zvyknú zveličovať veci. Situácia v koalícii je podľa neho lepšia, než ako sa zdá. Ak budú mať koaliční partneri dobrý úmysel, koalícia sa nebude musieť rozpadnúť.

Spolu 1,3 miliardy eur

Vyšší daňový bonus na dieťa, vyššie prídavky na deti a zavedenie príspevku na voľnočasové aktivity pre deti si z verejných financií vyžiadajú 1,3 miliardy eur, oznámil Matovič.

Zvýšenie daňového bonusu na deti bude podľa neho znamenať nižší výber daní z príjmov v sume 550 miliónov eur. Ďalších 350 miliónov eur si podľa neho vyžiada zvýšenie prídavkov na deti.

Keďže strana SaS podľa Matoviča nesúhlasila s vyššími daňami pre necelých 100 firiem a s nárastom daní z hazardu a liehu, sumu 350 miliónov eur štát vykryje z lepšieho výberu daní, teda z daňových nadpríjmov.

Približne 200 miliónov eur štát podľa šéfa rezortu financií získa z tzv. dynamických efektov. Zo sumy 1,3 miliardy eur sa štátu podľa Matoviča vráti asi 15 percent tým, že ľudia z tejto čiastky zaplatia daň z pridanej hodnoty alebo dane a odvody z príjmov.

sulík
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Sumu 59 miliónov eur vláda podľa ministra financií ušetrí tým, že sa zruší automatické zvyšovanie prídavkov na deti a daňového bonusu o mieru rastu životného minima.

„Sumu 25 miliónov eur ušetríme niečím, čo ešte verejne nebolo oznámené, to si ešte nechám, to je veľmi zaujímavá téma,“ povedal. Podľa neho tak zostáva suma cez 100 miliónov eur. „To oznámim budúci týždeň, z čoho to vykryjeme,“ dodal Matovič.

Vyššie dane

Vyššie dane sú stále na stole. Matovič preferuje, aby sa zdanili tí, ktorým to podľa jeho slov nebude chýbať. Alebo splnia to, čo majú v Programovom vyhlásení vlády, že zdania tzv. negatívne externality, čo je alkohol a hazard.

Matovič povedal, že chcú učiteľom zvýšiť platy. „Len SaS to už viac ako pol roka blokuje. Hovoríme im, že tu sú zdroje, zdaňme bohatých, zdaňme alkohol, zdaňme hazard a hneď to dajme učiteľom. SaS to pol roka blokuje a potom zrazu ja som zlý, kto nechce zvýšiť platy učiteľom,“ povedal Matovič.

Podľa jeho slov nie je z čoho vyplácať ľuďom peniaze. „Keď tieto dane prijmeme, ktoré nikomu normálnemu neublížia, tak automaticky máme zdroje na to, aby sme zvýšili platy učiteľom. To je fér ponuka voči SaS,“ dodal Matovič.

Zdroje:  Braňo Závodský naživo/ Expres , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá