Matovič: Po škode miliardy eur a 4 300 obetiach Sulík už nebude nakupovať ďalšie testy

  • Premiér Igor Matovič ohlásil plošné testovanie
  • Spolu s ministrami zasadol na ďalšom rokovaní s krízovým štábom o koronavíruse
  • Na tlačovej besede predikoval, čo nás pri súčasnej situácii čaká
Matovič, Sulík
TASR/Jakub Kotian
  • Premiér Igor Matovič ohlásil plošné testovanie
  • Spolu s ministrami zasadol na ďalšom rokovaní s krízovým štábom o koronavíruse
  • Na tlačovej besede predikoval, čo nás pri súčasnej situácii čaká

Po dnešnom rokovaní premiér Igor Matovič, spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ministrom financií Eduardom Hegerom, vystúpili na tlačovej besede, na ktorej hovorili o súčasnej situácii s koronavírusom. Matovič taktiež predikoval, čo nás môže čakať v budúcich mesiacoch.

Nový mutant nie je infekčnejší o vyše 70 %, ako tvrdili prvé odhady. Vedci už majú nové číslo

Situácia na Slovensku je kritická. Dnes sme zaznamenali ďalší rekord, máme 3292 hospitalizovaných pacientov v nemocniciach. Okolo 250 pacientov je na umelej pľúcnej ventilácii,“ informoval na tlačovej besede Krajčí.

Nová mutácia

Situácia podľa ministra nie je stabilná. Jednak ľudia nedodržiavajú opatrenia a karty zamiešal taktiež nový infekčný kmeň koronavírusu z Británie B117. V Nitre bola mutácia potvrdená takmer v každom novom prípade, v Bratislave tvorila polovicu.

Nová mutácia je veľmi agresívna. Odhadom môžeme povedať, že dnes je 15 % nakazených ľudí na Slovensku novou mutáciou vírusu. Ak budeme postupovať po vzore z Anglicka, za 5 týždňov to bude predstavovať 60 %,“ informoval Matovič. 

Za týždeň podľa prognóz na Slovensku budeme mať o tretinu viac prípadov, za ďalší o ďalšiu tretinu a takto to bude pokračovať.

Matovič
zdroj: Screenshot TA3

Červené vysoké čísla už nezmeníme. Je to história, nezmeníme ju, tak ako nezmeníme nasledujúcich 10 dní,“ vysvetľuje premiér pri grafe. Dodal, že momentálne až 1,3 % ľudí nakazených koronavírusom na Slovensku zomiera.

Taktiež tvrdí, že ak by súčasný lockdown fungoval ďalej nezmenený, mali by sme rovnaký počet nových prípadov „až do očkovania“.

Ak by sme zavreli fabriky, spustili by sme domino v celej Európe

Tvrdší lockdown predstavuje podľa premiéra zatvorené fabriky, avšak tomu sa chce vyhnúť. „Jediné možné opatrenie, ktoré sa dá spraviť je realizovať antigénové testy,“ doplnil Matovič.

Prvá várka antigénových testov je už na Slovensku. Testovanie by malo podľa jeho slov začať najneskôr od budúceho víkendu. Chce otestovať všetky okresy, následne ich testovať „týždeň čo týždeň“ podľa pandemickej situácie.

Už tento víkend by sa malo začať plošné testovanie v okresoch, ktoré sú najviac postihnuté.

Čo sa týka nákupu testov, Matovič nechá „dobehnúť“ súčasné zmluvy. Avšak pri ďalších nákupoch vezme kompetenciu súčasnému ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Pri otázke, že ak by prišiel návrh na odvolanie Sulíka, či by ho klub OĽaNO podržal, Matovič povedal, že v súčasnosti je pre neho podstatné uskutočniť plán celoplošného testovania.

„Odložme nepodstatné otázky, keď to budeme mať za sebou,“povedal Matovič. V tomto období je podľa premiéra lepšie, keď minister hospodárstva ostane ministrom hospodárstva. „Ak ostane v tíme, tak sa nakoniec začne správať zodpovedne, aspoň v to verím. Možno sa len nechal uniesť snahou získavať percentá,“ uviedol Matovič.

O detailoch testovania sa bude hovoriť na zasadnutí  samospráv. Uskutočniť sa má ešte v pondelok večer. Na tomto rokovaní by sa malo rozhodnúť aj kto nakúpi testy, minister hospodárstva to nebude. „Určite mu tú kompetenciu odoberieme,“ povedal Matovič.

Slovenská ekonomika závislá na testovaní

Plošné testovanie vidí ako jediné riešenie aj minister financií Eduard Heger, a to aj pre ochranu vývoja slovenskej ekonomiky. Podľa neho je zjavné, že boli mylné hlasy, ktoré hovorili o uvoľňovaní opatrení a lokálnych opatreniach.

Pozrime sa na to aj ekonomicky, pretože ten minulý rok bol veľmi náročný a spôsobil, že dlh Slovenska stúpol do už nebezpečných hraníc,“ pokračoval Heger. Ministerstvo financií vypracovalo dopad tvrdého lockdownu do 1. marca. Za toto obdobie očakávajú, že by medzikvartálne hrubý domáci produkt vzrástol o 3,5 %.

To znamená, že nárast by bol 800 mil. eur, o ktoré dnes vieme, že prídeme. Prídeme aj o 230 mil. eur za decembrové dni,“ vysvetlil Heger.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK