Matovič robí to, čo sa mu v noci sníva. Politika musí byť postavená na profesionalite, hovorí Pellegrini

  • Hosťom diskusného klubu Startitup bol Peter Pellegrini
  • Bývalý premiér nedávno opustil Smer-SD a v rozhovore prezradil aj svoj názor na súčasného premiéra a vládu
pellegrini
SITA/Alexandra Čunderlíková
  • Hosťom diskusného klubu Startitup bol Peter Pellegrini
  • Bývalý premiér nedávno opustil Smer-SD a v rozhovore prezradil aj svoj názor na súčasného premiéra a vládu

Peter Pellegrini bol v rokoch 2018-2020 predsedom vlády Slovenskej republiky a momentálne pôsobí ako podpredseda NRSR. V minulosti pôsobil na poste tajomníka ministerstva financií, bol ministrom školstva a v roku 2016 pôsobil na poste podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.

V júni 2020 oznámil rezignáciu na poste podpredsedu strany Smer-SD a po krátkom čase zo strany odišiel. Momentálne pôsobí ako predseda strany HLAS – sociálna demokracia, ktorej členkou je aj bývalá ministerka vnútra Denisa Saková.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Matovič si dovoľuje

„To, čo si dovoľuje Matovič, som si nikdy nedovolil ja a ani Róbert Fico,“ hovorí Pellegrini. Bývalý premiér týmto tvrdením naráža na vyhrážky aktuálneho premiéra, ktorý rád ukazuje na budúcnosť iných politikov. „Predseda vlády nesmie prstom ukazovať na iných ľudí so slovami, že pôjdu do basy. Zachutila mu moc a ja mám z jeho správania zimomriavky. Ak som pochybil, budem sa musieť za svoje činy zodpovedať, ale nech mi premiér neodkazuje, že pôjdem sedieť. Rodičom sa to v televízii pozerá veľmi ťažko,“ pokračuje.

Meno Petra Pellegriniho z úst premiéra Matoviča môžeme počuť dosť často. „Povedal o mne, že som skorumpovaný bastard, no čo som s tým mal robiť? Nevyjadroval som sa k tomu, ale ako premiér by so toto dovoľovať nemal,“ konštatuje Pellegrini.  Zároveň tvrdí, že ako politik s rôznymi obvineniami ráta.

Bez dôvery to nejde

Odchod zo Smeru Pellegrini zvažoval už dlhšie, no ak by tak urobil pred voľbami, bolo by to podľa jeho slov neprofesionálne. „Určite by mi vyčítali, že som stranu oslabil, a že nezískala dobrý výsledok, pretože som ju rozbil. Najlepším riešením bol teda odchod až po voľbách,“ tvrdí. Za poslanca NR SR za stranu SMER-SD bol politik zvolený v roku 2006, no pôsobil v nej už skôr. „Keď som išiel do strany, nepoznal som tam vôbec nikoho. Chodil som vylepovať plagáty, na ktorých bol Fico a Kaliňák,“ spomína s úsmevom. 

„Nebyť podpory ľudí, v politike by som určite nepokračoval. Pokiaľ vo mne budú mať ľudia dôveru, budem bojovať. Ak však pominie, pochopím to, a z politiky odídem,“ hovorí. Podľa Pellegriniho musí byť politika postavená na profesionalite, aby ľudia vedeli, že politici nebudú krajine robiť hanbu: „Musíme si byť istí tým, čo robíme.“

Peter Pellegrini
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Novinárov si váži

„Ja osobne by som na novinárov nikdy nepovedal to, čo povedal Fico. Ich pozíciu v spoločnosti rešpektujem, no svoju prácu musia robiť konzistentne. Dne v rámci internetového spravodajstva môže každý povedať čo chce a šíri sa to veľmi rýchlo,“ konštatuje. Pellegrini tvrdí, že novinári by sa mali riadiť striktnými pravidlami a informácie by si mali overiť. „Nemali by zverejňovať dohady. Bolo by fajn, aby mali rovnaký meter. Ak sú kritickí ku mne, ku Ficovi, mohli by byť aj ku vláde Matoviča.“

„Médiá hrajú v odhaľovaní káuz dôležitú rolu, všetko sa dá vyriešiť aj slušne,“ hovorí. „Je pravda, že dnes sa zatýka ako na bežiacom páse. Nechodím spávať s tým, že mám pobalenú tašku a ráno pôjdem do basy. Ak niekto má potrebu opýtať sa ma niečo, majú moje telefónne číslo. Budem odpovedať na všetky otázky. Vrtuľníky a kukláči nie sú potrební, nemám pocit, že by som niečo zlé urobil.“

Peter Pellegrini, HLAS
zdroj: TASR/Michal Svítok

Nové tváre sú vítané

Strana HLAS bola zaregistrovaná 11. septembra 2020 a získala 94 414 podpisov, čo výrazne prekračuje klauzulu 15 000 podpisov. K strane sa v parlamente hlási 11 poslancov, všetci boli v posledných voľbách zvolení na kandidátke strany SMER-SD. „Určite sme otvorení novým tváram. Teraz je ten čas, kedy by noví ľudia medzi nás mali prísť. Musíme predstaviť program, ktorý je hodný 21. storočia,“ hovorí.

„Spoločnosť je rozvrstvená úplne inak, potrebujeme zelený program, musíme zvládnuť digitálnu transformáciu spoločnosti. Aj starší ľudia sa už musia adaptovať na tieto výzvy,“ opisuje plány strany bývalý premiér. „Dôležité je upevniť dôveru medzi vládou a občanmi, pretože je veľmi naštrbená. Nedôvera sa nesmie prehĺbiť ešte viac.“

zdroj: Foto: SITA/Branislav Bibel

Ľudí netreba prosiť

„Ak by som bol premiérom, rozhodol by som o predĺžení núdzového stavu, no určite by som začal otvárať reštaurácie a posilňovne,“ hovorí Pellegrini. „Samozrejme, že všetko s obmedzeniami.“ Podľa jeho slov potrebujú ľudia žiť, no zároveň dodržiavať príkazy a obmedzenia.

„Ľudí treba presviedčať, nie ich prosiť. Oni vedia, že sa toho vírusu boja,“ tvrdí. Aktuálne nariadenia premiéra Matoviča však nechápe. „Občania by si mali všimnúť, že mu zachutila moc. Keď sa mu v noci niečo sníva, ráno to urobí,“ uzatvára Peter Pellegrini. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK