Matovič sa obul do novinárov: Tri roky od smrti Jána Kuciaka je čas na pravdu o slovenskej žurnalistike

  • Matovič Kuciaka opisuje pozitívne, hovorí o ňom ako o prototype novinárov
  • Takých by sme dnes podľa neho narátali na prstoch dvoch rúk
  • Zbytok je podľa premiéra povrchný, často zaujatý, často povýšenecký
Igor Matovič
TASR/Martin Bauman
  • Matovič Kuciaka opisuje pozitívne, hovorí o ňom ako o prototype novinárov
  • Takých by sme dnes podľa neho narátali na prstoch dvoch rúk
  • Zbytok je podľa premiéra povrchný, často zaujatý, často povýšenecký

Premiér Igor Matovič sa na Facebooku opäť raz opustil. Tentokrát nadával na novinárov, ktorí sa údajne majú skrývať za Jánom Kuciakom. „Jano bol prototyp poctivého hĺbavého investigatívneho žurnalistu, ktorý by sa od hanby prepadol, ak by sa podpísal pod povrchný blud či klamstvo … a keď po týždňoch či mesiacoch práce zverejnil svoje dopodrobna zmapované odhalenie, nie pýcha, ale pokora ním lomcovala,“ spomína premiér na novinára vo svojom príspevku. 

Matovič Kuciaka opisuje v dobrom, hovorí o ňom ako o prototype novinárov. Bol poctivý, hĺbavý, investigatívny žurnalista. Takých by sme dnes podľa neho narátali na prstoch dvoch rúk. Zbytok je podľa premiéra „povrchný, často zaujatý, často povýšenecký.“

Nedostatočná kvalita slovenských novinárov

Matovič sa v príspevku priznal, že na návšteve sídla Reportérov bez hraníc, sa šéfovi Christophe Deloire sťažoval na kvalitu slovenskej žurnalistiky. Obraňuje sa tým, že od zvolenia do úradu sa aktívne podieľa na jej zvýšení. „Hneď po voľbách som prišiel s ideou vytvoriť Fond na podporu investigatívnej žurnalistiky Jána Kuciaka.

S predstavou – aby sme zo štátneho rozpočtu vyčlenili stabilnú ročnú sumu 10 mil eur určenú na vzdelávanie a podporu mladých investigatívnych talentov, s cieľom, aby sme nakoniec mali na Slovensku nie jedného, ale rovno stovky Kuciakov, lebo kvalitná investigatíva je mimoriadne pre každú demokratickú spoločnosť dôležitá. S tým, že fond by si priamo spravovali novinári. Bohužiaľ, len čo som si túto ideu dovolil vysloviť, spustil sa voči mne neskutočný hejt priamo od vedení veľkých slovenských redakcií a odvtedy vlastne beží neustále ako 11 mesačná spŕška nenávisti,“ napísal v príspevku premiér.

Po dočítaní príspevku je jasné, že premiér naráža na kritiku zo strany novinárov a na konci sa celý post javí, ako nezvládnutie opozitných názorov v článkoch viacerých médií. 

Od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice uplynuli 3 roky. Objednávatelia spravodlivosti stále unikajú

Premiér tvrdí, že novinári sú nekvalitní, ale mimo nenávistných článkov nevypichol nič, čo by tomuto scenáru nahrávalo. Spomenul len, že viaceré médiá zamestnávajú kohokoľvek, zároveň vyjadruje obavu, že v tejto dobe si do ruky môže zobrať pero už každý. “Keď to skončí tak, že ktokoľvek kto má v ruke pero či klávesnicu je zrazu Janom Kuciakom, tak bŕŕŕ!“ dodal.

Na záver novinárov vyzýva, aby si brali príklad z Jána Kuciaka a stali sa prospešnými pre Slovensko. „Prajem Vám preto, slovenskí novinári, aby ste sa Jánmi Kuciakmi stali. Čím skôr, tým lepšie pre Slovensko. Držím Vám palce, i. #ZaKvalitnúŽurnalistiku,“ napísal premiér.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech