Matovič sa v diskusii rozohnil. Je možné, že nás budú ošetrovať nakazení zdravotníci, povedal

  • Netreba podliehať panike a veriť strašeniu, že sa občanom berú práva, povedal Igor Matovič (OĽANO) v relácii Sobotné dialógy
  • Situácia s vírusom COVID-19 sa podľa premiéra vymkla spod kontroly
  • Vyjadril sa aj k téme potratov
Igor Matovič
TASR/Dano Veselský
  • Netreba podliehať panike a veriť strašeniu, že sa občanom berú práva, povedal Igor Matovič (OĽANO) v relácii Sobotné dialógy
  • Situácia s vírusom COVID-19 sa podľa premiéra vymkla spod kontroly
  • Vyjadril sa aj k téme potratov

Pre aktuálne platný núdzový stav na Slovensku, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu, netreba podliehať panike a veriť strašeniu, že sa občanom berú práva. V relácii Sobotné dialógy v RTVS to povedal premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že núdzový stav platí od štvrtka (1. 10.) a občania doteraz žiadne práva nestratili.

„Núdzový stav je ústavná možnosť prijať ho v takýchto kritických situáciách, aby boli chránené životy a zdravie ľudí,“ povedal Matovič. Núdzový stav má podľa jeho slov zamedziť napríklad prípadu, ak sa pre množstvo pozitívnych prípadov na COVID-19 rozhodnú niektorí zamestnanci nemocnice  „odísť na PN“ a odmietli by chrániť životy a zdravie ľudí. Predseda vlády odmieta kritiku, že pri schvaľovaní núdzového stavu chýbala predkladacia správa s vysvetlením, čo bude obmedzené, a čo nie. Matovič poukázal na Smer-SD, a to ako vtedajšia vláda Petra Pellegriniho pri prvej vlne pandémie prijímala núdzový stav.

 „Nech sa pozrú do zrkadla. Išli sme podľa toho, ako nám odporučili právnici,“ skonštatoval premiér. Poznamenal, že Pellegriniho vláda vyhlásenie núdzového stavu schválila pri zhruba 20 prípadoch ochorenia na COVID-19, kým v súčasnosti sa na Slovensku počet nových nakazených pohybuje denne na číslach zhruba 700 až 800. Opätovné vyhlásenie núdzového stavu Matovič teda považuje za adekvátne. Vyššie trestné sadzby sa majú podľa neho týkať skutkov, kde je „príčinná súvislosť priamo s pandémiou“.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vymklo sa nám to spod kontroly

 Matovič upozornil, že na Slovensku je aktuálne 30-násobne viac prípadov na COVID-19 ako počas prvej vlny pandémie. „Vymklo sa nám to spod kontroly. Cez leto sme si užili dovolenky, bary. Sú tu haldy ľudí, ktorí to rozpálili na plné pecky,“ povedal. Obyvateľov SR vyzval, aby nepočúvali reči o tom, že COVID-19 je len obyčajná chrípka či nádcha. Rovnako, aby neverili konšpiráciám. Zároveň odporučil dodržiavať pravidlá, ako sú rozstupy, nosenie ochranných rúšok či hygiena rúk.

 „Nemôžeme si dovoliť naďalej ignorovať pravidlá,“ skonštatoval. Štát sa podľa jeho slov aktuálne snaží prijímať také opatrenia, ktoré majú stlmiť nové čísla nakazených. Situácia sa podľa Matoviča dramaticky mení a nikto nemôže nič garantovať, čo bude o tri dni, o týždeň. Nevylúčil ďalšie sprísnenie opatrení, podotkol však, že z hľadiska zodpovednosti to majú v rukách hlavne ľudia. „Sú tu oblasti, ktoré trpia, či kultúra, šport, či iné. Trpieť budú viac, ak budeme ignorovať pravidlá,“ uviedol Matovič.

Deklaruje, že štát prijíma také protiepidemické opatrenia, aby čo najmenej ublížil ekonomike a základným životným potrebám. Ak sa bude situácia s pandémiou na Slovensku dramaticky zhoršovať, nevylúčil, že budú musieť pracovať aj zdravotníci pozitívne testovaní na COVID-19.

Plány obnovy už má

O pláne obnovy sa už verejne diskutuje. V relácii Sobotné dialógy v RTVS to vyhlásil premiér SR Igor Matovič (OĽANO). Predpokladá, že dokument, ktorý pred tromi týždňami unikol cez médiá na verejnosť, je z veľkej časti totožný s dokumentom Moderné a úspešné Slovensko, ktorý v nedeľu (4. 10.) predstaví Ministerstvo financií SR.

 „Je to zásobník bolestí a reforiem, ktoré by Slovensko malo urobiť,“ poznamenal s tým, že z reforiem si pre obmedzené finančné zdroje budeme musieť vybrať len tie najdôležitejšie. Pri kreovaní dokumentu mal dobrý pocit z toho, že jednotliví ministri slepo nepresadzovali svoje záujmy. „Hádku som registroval len o tom, čo bude najlepšie urobiť pre Slovensko,“ dodal. Od začiatku júla podľa neho robí na reformnom pláne 100 ľudí, pričom väčšina pôsobila na ministerstvách aj počas funkčného obdobia predchádzajúcej vlády.

      Premiér ďalej poznamenal, že v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vláda SR prijíma také opatrenia, aby čo najmenej ublížili ekonomike a základným životným potrebám ľudí. „Mrzí ma, že je potom kultúra a šport trošku na druhej koľaji,“ skonštatoval. Ďalej uviedol, že v sobotu popoludní má stretnutie s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽANO), na ktorom budú okrem iného riešiť, kedy budú k dispozícii finančné prostriedky z Európskej komisie pre šport a kultúru.

      V relácii sa vyjadril aj k návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti upravujúcej oblasť potratov, ktorá bola presunutá na októbrovú schôdzu parlamentu. Premiéra mrzí, že téma potratov bola „zvulgarizovaná“. „Túžim po tom, aby sme aj z nedokonalej matky, ktorá donosí dieťa a dá ho na adopciu, urobili plnohodnotnú matku a neodcudzovali ju,“ zdôraznil s tým, že je dôležité vytvoriť také sociálne podmienky, aby si nedávali otázku, či môžu mať dieťa z ekonomických dôvodov.

 

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá