Matovič tvrdí, že si SaS chce zobrať ľudí za rukojemníkov: Spravil som rozpočet, že by sa Fico mohol hanbiť

 • Po predstavení novely rozpočtu sa strhla medzi SaS a Ministerstvom financií spúšť
 • Matovič tvrdí, že SaS chce šetriť na chorých a núdznych ľuďoch, preto sa rozhodol zverejniť návrhy zmien v rozpočte zo strany SaS
Matovič Igor
TASR/Martin Baumann
 • Po predstavení novely rozpočtu sa strhla medzi SaS a Ministerstvom financií spúšť
 • Matovič tvrdí, že SaS chce šetriť na chorých a núdznych ľuďoch, preto sa rozhodol zverejniť návrhy zmien v rozpočte zo strany SaS

Predstavitelia SaS na čele s vicepremiérom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom počas diskusií o navýšení výdavkov rozpočtu žiadali okrem iného znížiť v rozpočte výdavky na dotácie na nájomné na polovicu, ktoré vypláca Ministerstvo hospodárstva (MH) SR. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) počas utorkovej tlačovej konferencie.

Sulík pritom podľa Matovičových slov sám pýtal na nájmy 20 miliónov eur, teraz to žiada znížiť na 10 miliónov eur. Matovič sa teda pýta, ktorej polovici podnikateľov štát odmietne vyplatiť sľúbenú pomoc. Minister financií predstavil aj ďalšie návrhy koaličnej SaS k novele rozpočtu, informuje TASR.

„Je potrebné si povedať úplne presne, o čom v tomto spore ide. Včera SaS predstavili zmeny v návrhu položiek, ktoré navrhlo Ministerstvo financií. My sme sa rozhodli vám tieto položky predstaviť,“ povedal Matovič.

14 sporných položiek

 • Reštaurácie a cestovný ruch   157 miliónov eur SaS chce o 37 miliónov menej
 • Dotácia na nájomné 20 miliónov, návrh SaS 10 miliónov Osobný list z 5. mája od Richarda Sulíka obsahuje pritom požiadavku so sumou 20 miliónov.
 • Záruky na úvery 500 miliónov eur, aby sme mohli kryť prípadné riziká, že klienti nebudú vedieť zvládať platiť úvery, návrh SaS 0.
 • Dofinancovanie potrieb sociálnej poisťovne 110, návrh SaS 55 miliónov.
 • Navýšenie 100 miliónov eur na výpadky príjmov subjektov verejnej správy, ako sú vysoké školy, internáty, múzeá, letiská, návrh SaS 0 eur.
 • Odchodné pre policajtov, nakoľko približne 1 000 policajtov odchádza nad očakávaný limit 30 miliónov eur, návrh SaS 0.
 • Rezerva rozpočtu 300 miliónov eur, návrh SaS 0.
 • CVOID oddelenia v menocniciach –  22 miliónov, návrh SaS 0.
 • Pandemický rodičovský –  15 miliónov, návrh SaS 0.
 • Zvýšenie OČR na 100 % príjmu – 15 miliónov, návrh SaS 0.
 • Vakcíny Pfizer – 66 mil, návrh SaS 36 miliónov, zmluvy sú pritom zazmluvnené prostredníctvom EÚ.
 • Regeneron – 11 miliónov eur, návrh SaS je liek nekúpiť, „2 000 eur na záchranu života je príliš podľa Richarda Sulíka veľa“.
 • SOS dotácie – 30 miliónov eur, návrh SaS 10 miliónov.
 • COVID rezerva – 300 miliónov, návrh SaS 0.

„Rozpočet sa nerobí, že snívame o najkrajšom svet,e rozpočet sa robí do zlého počasia. Musíme vytvoriť rezervu, keď ušetríme, ostane do budúceho roku,“ dodal Matovič.

„Náš koaličný partner hovorí, že tlačidlom na vláde alebo v parlamente vieme vypnúť COVID. Rezerva na COVID na celý zvyšok roka na úrovni nula. Amaterizmus, aký som v živote nevidel,“ zhodnotil.

Ďalšie stretnutie ohľadom rozpočtu sa udeje v stredu po rokovaní vlády, ide už o 4. stretnutie týkajúce sa tejto problematiky.

Reakcia SaS na seba nenechala dlho čakať

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje vystúpenie ministra financií Igora Matoviča za zavádzajúce. Namiesto konštruktívnej a internej diskusie o navýšení štátneho rozpočtu, si Igor Matovič opäť našiel nepriateľa.
„Od začiatku sme pripravení rokovať o potrebe navýšenia štátneho rozpočtu. Mrzí nás však, že Igor Matovič nepočúval naše argumenty a vytiahol verejne len niektoré čísla. Každé okresania jednotlivých položiek vieme poctivo vysvetliť a vydokladovať. Ak je v tabuľke mínus milión eur, neznamená to, že milión eur nemôžeme nájsť inde. Bohužiaľ, toto minister financií zjavne nechápe. Napríklad spomínal, že nechceme zaplatiť spoločnosti Pfizer. Považujeme to za absolútny výmysel. Naopak, toto nijako nespochybňujeme, avšak mali sme návrh, aby časť financií pre vakcíny bola hradená zo zdravotného poistenia. Alebo, nikto nechce brať ľuďom pandemické ošetrovné, ale financie sa dajú na to nájsť v rozpočte sociálnej poisťovne,“ hovorí predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič s stanovisku.
Predstavitelia strany SaS sú preto ochotní vysvetliť ministerstvu financií každú jednu položku, z ktorej vieme ušetriť na úkor deficitu a naopak nájsť na ňu zdroje inde. „Igor Matovič nám vyčíta, že sa správame neľudsky, zabudol však na milióny eur, ktoré nás stálo nepresné antigénové testovanie, milióny eur MOMkám či ktoré bude stáť naše deti nezodpovedné zadlžovanie. Sme stranou rozpočtovej zodpovednosti a za tým si stojíme. Dlhy, ktoré máme následne kryť zvyšovaním DPH, na ktoré doplatia všetci občania Slovenska, nikdy nepodporíme,“ uzavrel predseda SaS Richard Sulík.
Zdroje: TK, TASR, SaS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech