Matovič zrušil bankový odvod, peniaze štát napumpuje do nájomných bytov či nemocníc

  • Bankový odvod sa po 8 rokoch ruší
  • Namiesto neho budú banky platiť do Rozvojového fondu Slovenska
  • Banky takto napumpujú do ekonomiky miliardy, ktoré by inak boli zmrazené na účte
Matovič, Heger
TASR/Pavel Neubauer
  • Bankový odvod sa po 8 rokoch ruší
  • Namiesto neho budú banky platiť do Rozvojového fondu Slovenska
  • Banky takto napumpujú do ekonomiky miliardy, ktoré by inak boli zmrazené na účte

Banky už nebudú musieť platiť štátu 150 miliónov eur ročne. Vláda Igora Matoviča úplne zrušila bankový odvod, ktorý bol schválený pred 8 rokmi. Podľa Matoviča peniaze prúdili „do vankúša“, teda na účet, ktorý bol zmrazený. Je na ňom nazbieraná asi miliarda eur. 

Bolo to ako Kičurove zlaté tehličky,.. Ekonomiku sme pripravili o peniaze a štát na tom nič nezískal, možno sme ešte prerobili,“ vysvetľuje premiér Igor Matovič.

Vláda teda so Slovenskou bankovou asociáciou podpísala memorandum o porozumení, ktoré zároveň znamená zrušenie bankového odvodu a vytvorenie Slovenského rozvojového fondu.

V ňom bude jedna miliarda eur a budú to čisto štátne peniaze. Tie sa môžu hneď napumpovať do ekonomiky. To môže podľa Matoviča zvýšiť HDP o 1,1 percenta a tiež zvýšiť príjem do štátneho rozpočtu.

Budú to investície do vyhladovaného zdravotníctva, nájomných bytov či ekologických projektov. Urobím všetko preto, aby to bolo rozumne investované,“ vysvetľuje minister financií Eduard Heger.

Jedna miliarda teda pôjde priamo cez štátny rozpočet do strategických investícií. Ďalších 500 miliónov eur banky poskytnú na úvery na štátne projekty a jednu miliardu na úvery pre firmy a ľudí každý rok, čím do ekonomiky nalejú ďalšie peniaze.

150 miliónov eur, ktoré banky každý rok odvádzali, si banky pripočítajú do základného imania. Doteraz sa len skladovali a neprúdili v ekonomike. Vláda ich teda chce dostať späť do obehu.

Ekonomická kríza je najväčšia od vojny ak chceme tento súboj vyhrať, musíme mať zbrane. V trhovej ekonomike je to likvidita, teda peniaze v obehu, nie niekde v paplóne,“ vysvetľuje Matovič.

Zmenu kvituje aj guvernér Národnej banky Slovenska a bývalý minister financií Peter Kažimír. „Dohoda je zásadným posunom vpred a veríme, že skráti dĺžku rekonvalescencie našej ekonomiky. Vyhral zdravý rozum,“ tvrdí Kažimír, ktorého cituje Denník N.

🔴🎥 Kľúčová dohoda pre Slovensko 🇸🇰 Podpis memoranda medzi vládou SR a bankami, predstavenie programu Rozvojový fond Slovenska ✍🏻

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Montag, 22. Juni 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech