Matovičov „prorodinný balíček“ skončil na Ústavnom súde. Dala ho tam prezidentka

  • V súvislosti s balíčkom opatrení sa prezidentka obrátila na Ústavný súd SR
  • Žiada o pozastavenie účinnosti zákona
  • Igor Matovič reaguje
čaputová
Zuzana Čaputová TASR/Martin Baumann
  • V súvislosti s balíčkom opatrení sa prezidentka obrátila na Ústavný súd SR
  • Žiada o pozastavenie účinnosti zákona
  • Igor Matovič reaguje

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa dnes obrátila na Ústavný súd SR v súvislosti so schváleným balíčkom prorodinných opatrení. Takýto postup avizovala už pred prelomením jej veta poslancami Národnej rady SR. Informuje o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka Slovenskej republiky okrem procesných výhrad v podaní uvádza aj hmotnoprávne výhrady a Ústavný súd SR zároveň žiada o pozastavenie účinnosti zákona.

„Dnes som podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie súladu právnych predpisov a pozastavenie účinnosti,“ konštatuje prezidentka.

Tvrdí, že nie je proti pomoci rodinám, ale robí to preto, lebo chce, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc, ktorú si môžeme dovoliť a o ktorej sa rozhodne legitímnym spôsobom so zapojením všetkých, ktorí ju budú musieť nakoniec vo svojich rozpočtoch zaplatiť.

Neakceptovateľné prijatie

Hlava štátu okrem procesných výhrad v podaní uvádza aj hmotnoprávne výhrady a Ústavný súd SR zároveň žiada o pozastavenie účinnosti zákona v prípade, ak nerozhodne do 1. januára 2023. Je presvedčená, že prijatý balíček je protiústavný z troch dôvodov.

Celý zákon bol podľa nej prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. „Som presvedčená, že inštitút skráteného legislatívneho konania bol v tomto prípade použitý v rozpore s Ústavou SR, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie,“ vysvetľuje Zuzana Čaputová.

Podľa nej je potrebné, aby Ústavný súd SR raz a navždy urobil v tejto téme jasno. Obsahom zákona sa podľa prezidentky porušili ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti.

„Vzhľadom na finančný objem balíčka je neakceptovateľné prijať ho bez rozpočtového krytia, bez vyčíslenia jeho dopadov a prakticky bez diskusie,“ dodala Čaputová. 

Trestanie dieťaťa

Prezidentka podľa svojho hovorcu zároveň upozorňuje, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. Podľa nej je to diskriminačné a trestá dieťa za to, že si jeho rodič neplní povinnosti.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia, na ktorom oznámila svoje rozhodnutie v súvislosti so schváleným protiinflačným balíkom zákonov po sérií rokovaní s ekonomickými expertmi, sociálnymi partnermi a predstaviteľmi samospráv a ďalších organizácií v Prezidentskom paláci v Bratislave v utorok 7. júna 2022. Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu tzv. protiinflačný balík. Vetuje ho vo všetkých častiach týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023.
zdroj: TASR/Martin Baumann

Od budúceho roka sa má zaviesť tzv. krúžkovné pre deti v sume 60 eur, prídavok na dieťa sa má zvýšiť na 40 eur a stúpnuť má aj daňový bonus na deti nad 15 rokov veku na 50 eur a na deti do 15 rokov na 100 eur. Zruší sa však jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

V súčasnosti ide o sumu 106,33 eura na každého prváka na základnej škole. Skončí sa aj automatické zvyšovanie prídavku na dieťa podľa rastu životného minima.

Po novom bude na rozhodnutí samotnej vlády, či sa suma prídavku zvýši. Automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima sa ruší aj pri daňovom bonuse.

Matovič: Ukradla deťom peniaze

Minister financií Igor Matovič podľa očakávaní nezostal ticho a svoje stanovisko zverejnil na sociálnej sieti.

Myslel som, že to (prezidentka) neurobí. Bohužiaľ nenávisť voči mne ňou metá natoľko, že v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov. Do krvi bojovať proti pomoci rodinám v takto ťažkej dobe môže len človek, pre ktorého sú rodiny len čísla … a ja sa hanbím, že máme takú prezidentku. Vážne by som chcel vidieť ten uprený pohľad pani prezidentky do očí slobodnej matky s dvoma školopovinnými deťmi, ktorej chce prezidentka doslova ukradnúť 3.121 € navyše ročne z rodinného rozpočtu,“ sťažuje sa minister.

Dodáva, že v podaní na Ústavný súd našiel „skvosty“, ako napríklad jeho údajné priznanie, že chcel „zamedziť diskusii a umlčať kritikov a oponentov“. „Klamať z prezidentského paláca rovno ÚS, to chce iný pocit bohorovnosti,“ dodal s tým, že dúfa, že súd „podrží rodiny.“

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá