Matovičovi taktika vyšla, na Slovensku nezamestnanosť raketovo nestúpla. Sme na tom lepšie ako Rakúsko či USA

  • Miera nezamestnanosti vzrástla na Slovensku v apríli na 6,57%
  • Koronakríza sa postarala o najvyššiu nezamestnanosť za posledné dva roky
  • V USA ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od Veľkej hospodárskej krízy
matovič terasa bratislava
TASR/Martin Baumann, Dano Veselský
  • Miera nezamestnanosti vzrástla na Slovensku v apríli na 6,57%
  • Koronakríza sa postarala o najvyššiu nezamestnanosť za posledné dva roky
  • V USA ide o najvyššiu mieru nezamestnanosti od Veľkej hospodárskej krízy

Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVR),  miera nezamestnanosti na Slovensku vzrástla v apríli na 6,57%. „V apríli 2020 bol vo všetkých krajoch zaznamenaný medzimesačný nárast miery nezamestnanosti. Najvýraznejší nárast bol zaznamenaný v Prešovskom kraji.“ Uvádza UPSVR. V marci bola miera nezamestnanosti 5,19%.  

Na poslednom rokovaní vlády bolo druhýkrát schválené nariadenie, kvôli ktorému sa predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac. Toto opatrenie má pomôcť ľuďom, ktorí si v dôsledku zlej situácie na trhu práce nevedia nájsť nové zamestnanie.

Podľa ministerstva práce by sa to malo dotknúť približne 15-tisíc ľudí. O schválení nariadenia informovala televízia JOJ.  V rámci momentálnej situácie však nie sme jediní. Nezamestnanosť a ekonomickú situáciu pocíti celý svet.

Na východe to je najkritickejšie. Z regionálneho pohľadu najvyššiu mieru nezamestnanosti v apríli zaznamenal Prešovský kraj (10,37 %). Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer, teda 6,57 %, zaznamenal ešte Banskobystrický kraj s 8,71 % a Košický kraj s 8,96 %, uvádza TASR.

„Ak porovnáme rast nezamestnanosti u nás a napríklad v Rakúsku, kde v priebehu jedného mesiaca vyletela nezamestnanosť na 13%, alebo v Amerike kde stúpla o viac, ako 20%, tak my sme približne z 5,3% išli na 6,7%. V porovnaní s týmito krajinami sme najmenej skočili v nezamestnanosti, práve vďaka kurzarbeitu,“ vyjadril sa premiér Igor Matovič.

Najvyššia miera nezamestnanosti od Veľkej hospodárskej krízy

S vysokou nezamestnanosťou sa potýkajú aj v USA či v Kanade. Podľa Goldman Sachs (americká nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa investičným bankovníctvom a finančnými službami), by vysoká nezamestnanosť mohla trvať dlhšie, ako sa v USA očakávalo.

USA aj Kanada prijali opatrenia, ktoré platia pracovníkom, ktorí sú teraz na vedľajšej koľaji. Iní, vrátane Japonska, Nemecka či Spojeného kráľovstva sa zameriavajú na dotovanie zamestnávateľov, aby si udržali zamestnancov,“ píše CNBC.

zdroj: Facebook/ Goldman Sachs

Pandémia spôsobila najvyššiu mieru nezamestnanosti v USA od Veľkej hospodárskej krízy v roku 1929. „Kríza v nezamestnanosti v USA nebude brániť krátkodobému hospodárskemu oživeniu, ale je nepravdepodobné, že by sa rýchlo stratila,“ povedal pre Forbes hlavný ekonóm Goldman, Jan Hatzius.

Podľa neho bude miera nezamestnanosti  v USA do roku 2020 12% a do konca roku 2021 asi 8%, čo je dvojnásobok niektorých ďalších rozvinutých krajín. „Budeme výrazne nad úrovňou vo väčšine ostatných vyspelých ekonomík,“ predpokladá Hatzius.

Najvyššia nezamestnanosť za posledné dva roky

Na Slovensku ide však o najvyššiu nezamestnanosť za posledné dva roky. V roku 2019 bola nezamestnanosť na Slovensku  na historickom minime, čo  je však dnes už minulosťou. Pandémia koronavírusu pripravila za mesiac o prácu takmer 38-tisíc Slovákov. Dnes je nezamestnaných vyše 180-tisíc ľudí, ako uvádza televízia Markíza.

Zdroje: upsvr.gov.sk, noviny.sk, cnbc.com, upsvr.gov.sk, forbes.com, employment.gov.sk, tvnoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech