Matovičovi zachránia chrbát exkotlebovci, myslí si politológ Cirner

  • Politológ neočakáva, že by SaS v prípade Matovičovho odvolania mala záujem vrátiť sa do koalície
  • Minister financií vo svojom prejave v parlamente opakovane napádal médiá a novinárov
Rečniaci Igor Matovič a monitor v NR SR
Igor Matovič, ilustračná snímka, TASR/Martin Baumann, Pavel Neubauer
  • Politológ neočakáva, že by SaS v prípade Matovičovho odvolania mala záujem vrátiť sa do koalície
  • Minister financií vo svojom prejave v parlamente opakovane napádal médiá a novinárov

Odvolanie Igora Matoviča (OĽANO) z postu ministra financií sa zrejme v utorok v parlamente nepodarí, podržia ho nezaradení poslanci okolo exkotlebovca Tomáša Tarabu. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Michal Cirner. Zároveň však dodal, že dnes je v politike všetko možné a nevylúčil ani možnosť, že by poslanci Matoviča predsa len odvolali.

„Dnes to vyzerá tak, že koalíciu podporujú niektorí poslanci, ktorí kandidovali na kandidátke Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, skupina takzvaných tarabovcov. Či to je naozaj tak, to sa ukáže v utorok v parlamente,“ povedal Cirner.

Ak sa podpora zo strany tarabovcov potvrdí v praxi, nastaví to podľa politológa zrkadlo poslancom vládnej koalície, ktorí deklarovali, že nebudú spolupracovať s odídencami z fašistickej strany.

„Verejnosť aj médiá budú žiadať od nich vysvetlenie. Bude sa to zrejme odôvodňovať tak, že ide iba o ad hoc spoluprácu,“ myslí si Cirner.

Predseda mimoparlamentnej strany ŽIVOT – Národná strana Tomáš Taraba vo štvrtok 29. septembra na sociálnej sieti adresoval šéfovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi výzvu, aby do 17 hodín verejne povedal, že dodá hlasy na predčasné voľby, inak sa na hlasovaní o odvolaní Matoviča nezúčastní.

Podľa Cirnera ide o „rétorické cvičenia“ a vyjadrenia, ktoré majú smerovať k Tarabovým voličom a sympatizantom. „Najdôležitejšie sú tu zákulisné rokovania a tie my nevidíme. Nevieme, kto žiada čo a za čo,“ podotkol Cirner.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

Cirner zdôraznil, že ťažisko politickej moci sa po odchode SaS z koalície posunulo do parlamentu a každý poslanec cíti oveľa viac váhu svojho hlasu.

Menšinovej vláde sa bude podľa neho len veľmi ťažko vládnuť bez podpory SaS alebo niektorých poslancov z opozície a skôr či neskôr sa môžu objaviť podozrenia z kupovania poslancov, ako tomu bolo za čias menšinovej vlády Mikuláša Dzurindu.

Politológ neočakáva, že by SaS v prípade Matovičovho odvolania mala záujem vrátiť sa do koalície. Túto možnosť jej Matovič verejne ponúkol vo svojom prejave v parlamente 29. septembra. „Ja si nemyslím, že budú dvakrát vstupovať do tej istej rieky, aj keď nedá sa ani to vylúčiť. Skôr si myslím, že budú mať záujem o predčasné voľby,“ zhodnotil Cirner.

Igor Matovič pozerá do strany
zdroj: TASR/Martin Baumann

Matovič vo svojom prejave v parlamente opakovane napádal médiá a novinárov a používal tiež prirovnania k Hitlerovmu Nemecku. Cirner hovorí, že takéto vyjadrenia sú „cez čiaru“.

„Politik v civilizovanej krajine by sa určite nemal takto vyjadrovať a mal by poznať silu a význam slov. Politická kultúra na Slovensku je na veľmi nízkej úrovni a ja si myslím, že tú latku nastavuje práve Igor Matovič ako niekdajší premiér,“ skonštatoval Cirner.

Dodal, že politici by nemali zabúdať na to, že nereprezentujú len seba, ale sú vnímaní celou spoločnosťou aj zahraničím.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá