Matovičovu reformu prežijú len tí najsilnejší živnostníci, tvrdí odborník. Oplatí sa ti s podnikaním odísť do Česka?

  • S podnikaním každý rok začínajú stovky ľudí aj napriek množstvu byrokracie a zložitému podnikateľskému prostrediu
  • To by teraz mohlo ešte zhoršiť, ak by sa ministrovi financií Matovičovi podarilo presadiť jeho pripravovanú daňovú reformu
  • Reforma, ako ju poznáme v medializovanej podobe, môže mať podľa odborníkov katastrofálny dopad na živnostníkov
  • Odborníci hovoria o zániku živností alebo ich presune do zahraničia
živnostník
Unsplash/ Sten Rademaker/Marten Bjork
  • S podnikaním každý rok začínajú stovky ľudí aj napriek množstvu byrokracie a zložitému podnikateľskému prostrediu
  • To by teraz mohlo ešte zhoršiť, ak by sa ministrovi financií Matovičovi podarilo presadiť jeho pripravovanú daňovú reformu
  • Reforma, ako ju poznáme v medializovanej podobe, môže mať podľa odborníkov katastrofálny dopad na živnostníkov
  • Odborníci hovoria o zániku živností alebo ich presune do zahraničia

Kľúčová reforma, ako ju zatiaľ prezentoval minister financií Igor Matovič, by podľa viacerých odborníkov mohla mať katastrofálny dopad na živnostníkov a iné samostatne zárobkové osoby (SZČ).

Otázky a odpovede: Matovičov Veľký tresk je skôr veľký trest, vraví odborník. Reforma priškrtí biznis a dvihne ceny

„Živnostníkom by sa zvýšili daňové náklady ich podnikania. Považujem za paradoxné prichádzať s takýmto nápadom v dobe, keď pandémia zdecimovala nemalú časť živnostníkov a zároveň sú verejné výdavky obťažkané novými populistickými dávkami,“ uviedol pre Startitup analytik INESS Martin Vlachynský.

Upozorňuje, že niektorí podnikatelia môžno radšej skončia, alebo svoj biznis presunú do zahraničia. „Mnohé živnosti by zanikli a úrady práce by tak získali obrovskú skupinu nových klientov. Výsledok pre spoločnosť by bol obrovské mínus, vrátane straty mnohých pracovných miest,“ uviedol František Palko, riaditeľ Inštitútu pre hospodársku politiku pre Staritup.

Slovensko je na tom horšie ako ČR, Rakúsko či Poľsko 

Minulý rok na Slovensku napriek pandémii vzniklo 19 331 právnických osôb, ukazujú dáta z Finstatu. Najviac z nich, až 18 966, bolo spoločností s ručením obmedzením.

Ešte viac je ľudí, ktorí sa rozhodnú ísť do väčšieho rizika a založia si živnosť. Minulý rok ich podľa Finstatu bolo 45 734.

V Registri organizácií Štatistického úradu bolo na koncu minulého roka evidovaných celkovo 339-tisíc fyzických osôb (FO), pričom minulý rok sa ich počet znížil o 2,9 %. „Z regionálneho hľadiska nastal pokles v siedmich z celkovo ôsmich krajov SR, a to v rozsahu do 5 %. Výnimkou bol len Bratislavský kraj, kde došlo k nepatrnému rastu počtu FO o 0,3 %,“ uvádza Štatistický úrad SR.

Slovákov chuť na podnikanie neopúšťa, aj keď čelia vysokej úrovni byrokracie a nie práve najlepšiemu podnikateľskému prostrediu.

Podľa Svetovej banky a jej analýzy podnikateľského prostredia Doing Business 2020 máme horšie podnikateľské prostredie, ako tri z piatich susedných krajín. Za nami sa umiestnili len Ukrajina a Maďarsko.

Poradie

Krajina

Skóre

27.

Rakúsko

78,7

40.

Poľsko

76,4

41.

Česká republika

76,3

45.

Slovensko

75,6

52.

Maďarsko

73,4

64.

Ukrajina

70,2

 

Paušálne výdavky využíva väčšina živnostníkov  

Podnikateľské prostredie sa v budúcnosti môže ešte viac zhoršiť. Minister financií Igor Matovič totiž pripravuje daňovú a odvodovú reformu, ktorá má pomôcť naplniť štátny rozpočet, ale podľa medializovaných informácií má zahŕňať aj zvýšenie DPH, zrušenie nezdaniteľných častí základu dane, bonusov a zrušenie paušálnych výdavkov, čo by pocítili priamo podnikatelia.

Zvýšenie DPH by sa dotklo všetkých podnikateľských subjektov bez výnimky. Zrušenie nezdaniteľných častí základu dane a paušálnych výdavkov zas živnostníkov.

Podľa analytika INESS Martina Vlachynského totiž paušálne výdavky využíva väčšina živnostníkov (v roku 2018 to bolo 75 %).

práca
zdroj: Unsplash/Malte Wingen

„Výrazne znižujú byrokraciu a pomáhajú živnostníkom s nákladmi tam, kde sa náklady ťažko zapisujú do daňového účtovníctva. Napríklad účtovník si ťažko dá do zdaniteľných nákladov hodiny štúdia zákonov, alebo vlastnú obývačku, z ktorej pracuje,“ vysvetľuje analytik.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Štatistický úrad SR , Finstat, Doing Business, Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR, iDNES.CZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK